Ako urobiť omáčku z fazuľových strukov?
Omáčka z fazuľových strukov patrí k rýchlym typicky letným jedlám, pretože aj keď sa môže pripravovať zfazuliek nakladaných alebo mrazených, z čerstvých fazuľových strukov chutí najlepšie. A čerstvé fazuľové struky sú k dispozícii jedine v lete. Omáčku z fazuľových strukov môžete pre svoju nutričnú hodnotu zaradiť aj pri rôznych odľahčovacích a šetriacich diétach. Ako urobiť omáčku z fazuľových strukov? Prinášame niekoľko tipov.
Na omáčku z fazuľových strukov budete potrebovať:
- kuchynské vybavenie
- suroviny podľa návodov
Či mrazené, či čerstvé – sú vždy výborné. Ak neviete, čo vykúzliť zo zelenej fazuľky, môžete si ju pripraviť na tento spôsob. Stačí vám pár ingrediencií, trochu času a môžete prestierať.
Garantujeme vám, že tento recept vás ani vašich stravníkov určite nesklame.
Výživové hodnoty fazuľových strukov
Čerstvé fazuľové struky majú energetickú hodnotu asi 130 kilojoulov (31 kilokalórií) v sto gramoch, čo je dobrá správa pre ľudí strážiacich si energetický príjem.
Ďalej majú vysoký obsah vlákniny, preto sú vhodné pri problémoch s vyprázdňovaním, chorobách hrubého čreva a podobne. Pre nízky obsah sacharidov sú zelené fazuľky vhodné aj pre diabetikov.
Aké fazuľové struky kupovať
Pri nákupe zelených fazuliek dávame pozor, aby boli struky krehké – spoznáme to podľa zlomenia struku (mal by sa ľahko zlomiť), potom by mal byť čerstvý.
Ďalej prezeráme celkový stav ponúkaného tovaru – predovšetkým aby medzi fazuľovými strukami neboli struky nahnité. Pre varenie omáčky počítame asi 100 gramov strukov na osobu, ale musíme počítať aj s nejakým odpadom.
Na štyri porcie preto zvyčajne kupujeme pol kilogramu zelených fazuľových strukov.
Struky najprv kuchynsky očistíme: riadne umyjeme a prepláchneme prúdom vody, zbavíme struky oboch koncov a tuhého vlákna, ktoré spája struk, odstránime poškodené časti a narežeme na kúsky, aké chceme v omáčke mať.
Krájame vždy niekoľko strukov naraz (pre urýchlenie práce). Používame široký ostrý nôž, ktorý položíme špičkou na dosku a ďalej ním pracujeme ako s „rezacou pákou“. Potom to ide veľmi rýchlo.
Pri varení omáčky si vždy najprv vytvoríme cibuľový základ – speníme cibuľu na tuku.
Pri varení pre chorých alebo dietárov dávame maximálne štvornásobok povoleného tuku (varíme štyri porcie). Cibuľu necháme jemne zozlatnúť.
Ak nám na nejakom tom „joule“ nezáleží, môžeme do cibuľového základu pridať chudú slaninu, údené alebo kvalitnú údeninu. Alebo môžeme základ obmeniť drvenou rascou a mletou paprikou (na paprikovú omáčku).
Príprava omáčky
Na cibuľový základ nasypeme nakrájané fazuľové struky, osolíme, orestujeme a zalejeme vodou, aby boli struky ponorené. Pod pokrievkou pri miernom ohni dusíme asi osem až desať minút. Potom omáčku zahustíme.
Na bielu omáčku použijeme zátrepku z mlieka, kyslej smotany a hladkej múky. Na paprikovú omáčku použijeme zátrepku z mlieka a múky alebo z mlieka, sladkej smotany a múky (je tučnejšia, takže pre diétu nie moc vhodná). V prípade použitej údeniny či mäsa môžeme urobiť omáčku hnedú – vtedy ju zahustíme zápražkou alebo vo vode rozmiešanou múkou na sucho praženou.
Bielu omáčku ochucujeme bobkovým listom a novým korením alebo čerstvým či nakladaným kôprom. Paprikovú omáčku len soľou a paprikou (môže byť aj trocha štipľavá). Hnedú omáčku dochutíme soľou, mletým čiernym korením, ligurčekom či roztlačeným cesnakom.
Pretože používame len čerstvé potraviny, nebudeme si kaziť „zdravý“ pokrm žiadnym dochucovadlom typu masox. Fazuľová omáčka je výborná práve pre lahodnú chuť fazuliek, ktorú priemyselné dochucovadlá prehlušia.
Servírovanie omáčky z fazuľových strukov
Omáčku z fazuľových strukov podávame s varenými zemiakmi alebo s knedľou. K bielej nakyslej omáčke sa dobre hodí varené alebo stratené vajce.
Ak máme radi huby, môžeme do bieleho a hnedého typu pridať trochu čerstvých alebo vopred uvarených sušených húb (aj s vodou, v ktorej sa varili).