Recepty

Ako urobiť holandskú omáčku?

ako pripraviť holandskú omáčkuPripraviť pravú domácu holandskú omáčku nieje len tak. Holandská omáčka je zvláštna tým, že sa vôbec nevarí. Pri príprave holandskej omáčky budete pracovať s vodným kúpeľom. Nejde o nič zložité, jej príprava je veľmi jednoduchá a hlavne krátka. Navyše vás nebude, čo sa týka ingrediencii, veľa stáť, keďže do nej nebudete potrebovať nič špeciálne. Poďme sa teda pozrieť na to, ako pripraviť omáčku takpovediac „po holandsky“.

Čo je potrebné, ak chcete pripraviť holandskú omáčku:

  • ako na holandskú omáčku4 žĺtka
  • 125 ml vývaru
  • 70-100 g masla
  • soľ
  • citrónovú šťavu

Postup prípravy holandskej omáčky krok po kroku

Hrniec so žĺtkami a vývarom postavte hneď do vodného kúpeľa a metličkou celú hmotu pekne vyšľahajte, kým nezhustne a nespevní svoju konzistenciu. Potom do holandskej omáčky zašľahajte po kúskoch polovicu masla a to celé znovu vyšľahajte.

holandskú omáčkuOmáčku na chvíľu mierne zohrievajte, potom do nej po kúskoch pridajte a zošľahajte druhú polovicu masla. Keď holandská omáčka zhustne a bude krémová, ochuťte ju soľou (nie každému však chutí veľmi slaná omáčka) a šťavou z citróna (pre lepšiu chuť a arómu).

Podávajte hneď po dokončení omáčky. Holandská omáčka sa výborne hodí k varenej zelenine a rybám. Jej príprava nieje nijak zložitá ani zdĺhavá a zvládne ju aj obyčajný začiatočník.

Prajeme vám dobrú chuť!

Tipy ako vylepšiť holandskú omáčku

Holandskú omáčku môžete ochutiť aj trochou worcesterskej omáčky alebo mletého bieleho korenia (to dodá omáčke ozajstný šmrnc). Vašu omáčku udržiavajte teplú alebo ju stále pomaly ohrievajte vo vodnom kúpeli, nenechávajte ju zbytočne vychladnúť, to by jej na chuti naozaj nepridalo.

Akonáhle sa holandská omáčka začne zrážať, pridajte a zošľahajte do nej trochu horúcej vody, aby bola riedkejšia.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button