Recepty

Ako upiecť jablkový koláč?

kolac z jablkJablkový koláč má rád asi každý. Je svieži, pomerne ľahký a vydrží bez zmien aj niekoľko dní po upečení, ale táto situácia často nenastáva. Ponúkame veľmi jednoduchý recept a návod na jablkový koláč. Skúste to s nami. Pomocníkom vám budú rúra na pečenie a koláčová forma.

Čo je na jablkový koláč potrebné:

  • suroviny podľa návodu
  • jablká
  • koláčová forma
  • rúra na pečenie

Postup prípravy jablkového koláča krok po kroku

Na koláč budeme potrebovať hladkú múku, prášok do pečiva, citrónovú kôru, maslo alebo rastlinný tuk vhodný na pečenie (napríklad Hera), vajíčko, cukor a jabĺčka. Nič nepokazíme ani vlašskými orechmi alebo hrozienkami.

Do šalátovej misy odvážime 210 gramov hladkej múky a rozmiešame v nej na dve špičky noža kypriaceho prášku. Pridáme 140 gramov masla alebo rastlinného tuku, 70 gramov cukru a jedno celé vajce. Z dôkladne umytého citróna nastrúhame asi tretinu kôry.

kolac jablkovyVšetky suroviny rukou spracujeme do cesta. Spočiatku sa cesto bude drobiť, ale musíme vytrvať, určite sa nakoniec poddá a vytvorí kompaktnú hmotu ( „linecký“ pomer 3:2:1 je po generácie vyskúšaný).

Keby sme pridali vodu, bude konečný múčnik menej krehký.

Oddelíme si dve tretiny cesta. Na pomúčenej doske alebo pracovnej ploche z neho vyvaľkáme okrúhlu tenkú placku, ktorou vyložíme koláčovú formu. Formu netreba vytierať tukom.

Cesto vytiahneme do bokov. Keby sme mali placku malú a na boky formy by sa nedostalo, vyvaľkáme tenké valčeky a vtlačíme ich na boky formy.

Olúpeme a nastrúhame štyri jablká

Strúhame dookola celé jablko, až nám zostane len ostrúhané jadro. Vhodné sú jesenné skôr kyslé jablká, ktorá sa ľahko pečú, jablká sladšej chuti zostanú nedopečené.

Jabĺčka rozprestrieme na cesto vo forme. Ak máme radi (a máme) vlašské orechy, nasekáme ich nahrubo a pridáme k jablkám. Tak isto môžeme jablkový koláč vylepšiť hrozienkami. Jablká mierne pocukrujeme a posypeme mletou škoricou.

jablkovy zakusokZvyšné cesto vyvaľkáme na tenkú placku (tenšiu ako bola tá základná). Ostrým nožom z neho nakrájame prúžky, ktoré poukladáme cez jablká ako mriežku. Alebo z cesta vykrajujeme iné ozdobné tvary (polmesiačik vykrajovaný pohárikom je „ekonomický“ tvar, nie sú skoro žiadne zvyšky).

Jablkový koláč pečieme zvoľna pri 180 až 200 stupňoch. Pečenie nesmie byť prudké, aby sa cesto dobre prepieklo a jablká dobre rozpadli.

Ako u každého pečiva, u jablčného koláča sa odporúča mať rúru vopred vyhriatu. Ale keď zabudneme, v prípade tohto typu koláča to zase nejaká hrozná chyba nie je – nehrozí vysychanie, len sa jablkový koláč bude piecť dlhšie. Prečítajte si aj článok ako sušiť jablká.

Dokončenie receptu na jablkový koláč

Krehký koláč necháme vychladnúť a až potom ho naporcujeme. Výborne chutí so šípkovým čajom. Pre slávnostnejšiu príležitosť môžeme jablkový koláč doplniť kyslou alebo vyšľahanou sladkou smotanou (trochu prisladíme a navoniame vanilkou).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button