Recepty

Ako upiecť bezlepkový orechový srnčí chrbát?

recept na orechový srnčí chrbátTento orechový múčnik bez pridanej múky je bezlepkový. Môžu si ho dopriať aj ľudia trpiaci celiakiou alebo ľudia citliví na lepok. Pečivo bez lepku je krehkejšie, majte to na pamäti pri vyklápaní a plnení hotového výrobku. Lepšie je piecť tento zákusok vo forme na srnčí chrbát alebo biskupský chlebíček, lepšie drží svoj tvar. Bezlepkový orechový srnčí chrbát je veľmi chutný aj keď jeho výzor nemusí byť vždy výstavný.

Čo je potrebné na bezlepkový orechový srnčí chrbát:

  • 300 g strúhaných vlašských alebo lieskových orechov
  • 6 celých vajec
  • 200 g práškového cukru
  • 2 polievkové lyžice studenej vody
  • tuk a orechy alebo kokos na vymazanie a vysypanie formy

náročnosť receptu: mierny

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Postup prípravy bezlepkového orechového srnčieho chrbáta krok po kroku

Aby sme dosiahli dobrý výsledok je potrebné, aby všetky suroviny na pečenie mali rovnakú teplotu, najlepšie izbovú teplotu. Preto si ich pripravíme niekoľko hodín pred pečením na rovnaké miesto.

príprava snehu na koláčZ vajec oddelíme bielky a žĺtky zvlášť. Pozor, aby sa neprimiešal kúsok žĺtka do bielkov.

Nebolo by možné ušľahať pevný sneh, ktorý budeme potrebovať. Žĺtky v miske trieme s cukrom a pridávame po troškách studenú vodu. Vymiešané žĺtky zhustnú a zmenia farbu.

Bielky ušľaháme na pevný sneh. Správne ušľahaný sneh nevypadne, keď otočíte nádobu hore dnom a taktiež sa z neho dajú tvoriť „špičky“. Sneh sa rýchlejšie vyšľahá, ak pridáte k bielkam štipku soli.

Do vymiešaných žĺtkov pridáme nastrúhané orechy. Pracujeme rýchlo, ušľahaný sneh nesmie moc dlho stáť, klesol by.

Po vlašských, či lieskových orieškoch pridáme ušľahaný sneh a obracaním ho zapracujeme do cesta.

Sneh do cesta zapracovávame opatrne, ľahko prekladáme a obraciame cesto cez sneh vareškou. Pri miešaní by sneh klesol a múčnik by nebol správne nadýchaný.

Dokončenie receptu na bezlepkový orechový srnčí chrbát

V ďalšom kroku si formu na srnčí chrbát alebo tortovú formu vymastíme maslom, či iným tuhým tukom. Vysypeme ju strúhanými orechmi poprípade kokosovou múčkou. Vlejeme pripravené cesto, ktoré ľahko uhladíme a v predhriatej rúre upečieme.

Pečieme 15 minút pri 180 ° C, potom stlmíme na 150 ° C a dopečieme. Cesto pri pečení veľmi vyskočí, ale nevytečie z formy.

Pri ochladnutí jemne klesne. Múčnik vyklápame opatrne, bezlepkové cesto je veľmi krehké. Upečený bezlepkový múčnik polejeme čokoládou. Môžeme ho prerezať a natrieť pikantným džemom alebo maslovým krémom.

Upozornenie

Je možné pripraviť múčnik v tortovej forme, avšak upečený vo forme na srnčí chrbát je opticky krajší a lepšie sa s ním manipuluje.

Ďalšie odporúčané recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button