Zdravie a krása

Ako spoznať orechy a ich pozitívne účinky na naše zdravie?

Orechy sú súčasťou ľudskej stravy od nepamäti. Obsahujú veľa zdraviu prospešných látok a ich konzumácia je prevenciou mnohých chorôb. Orechy sú obľúbené medzi športovcami a vyznávačmi zdravej výživy, slúžia ako rýchly zdroj energie. Na našom trhu je možné získať mnoho druhov orechov, ktoré v minulosti bolo možné kúpiť iba v zahraničí. Orechy sa používajú v teplej aj studenej kuchyni, pri príprave šalátov, nátierok, plniek. Vzhľadom na vysoký obsah tukov sú náchylné k žltnutiu, uchovávame ich preto v chlade. Vylúpané orechy možno mraziť alebo nasucho sterilizovať v pohároch. Chutia potom ako čerstvé.

Najznámejšie druhy orechov a ich pozitívne účinky na zdravie

Vlašské orechy

Vlašské orechy sú plody orecha kráľovského, stromu, ktorého pôvodným domovom je južná Európa – Balkán.

Stromy sa bežne pestujú v záhradách v oblastiach s miernymi zimami. Jadro orecha má príjemnú chuť, šupka je ľahko horkastá. Orechy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny s priaznivým vplyvom na ľudský organizmus.

Ďalej obsahujú železo, zinok, selén, vitamíny skupiny B a vitamín E. Majú protizápalové účinky, znižujú cholesterol a krvný tlak. Vlašské orechy obsahujú veľa tuku, lisuje sa z nich výborný olej, ktorý sa pre svoju vynikajúcu chuť používa v studenej kuchyni. Vzhľadom na vysoký obsah tuku v jadrách sú náchylné k žltnutiu.

Uchovávajú sa v suchu. Orechy sa v kuchyni používajú pri pečení múčnikov a koláčov, do slaných plniek a v rôznych raňajkových cereálnych zmesiach. Skvele chutia v kombinácii so syrmi.

Tip

Skúste vylúpané jadrá orechov zaliať v pohári medom a po 6 týždňoch ochutnať, je to výborná chuťovka.

Lieskové orechy

Lieska obyčajná je ker rozšírený takmer v celej Európe. Plody liesky ─ lieskové oriešky boli nájdené aj vo vykopávkach v Pompejach, čo svedčí o ich obľube už v tejto dobe.

Jadro lieskového orieška je žltkaté s hnedou šupkou. Chuť má jemnú, olejnatú. Lieskové oriešky sú významným zdrojom beta sisterolu, ktorý znižuje LDL cholesterol.

Z ďalších zdraviu prospešných látok obsahujú vápnik, zinok, horčík a sú bohaté na vitamín E. Používajú sa v teplej aj studenej kuchyni a k ​​lisovaniu oleja.

Tip

Skúste strúhanými lieskovými orieškami zmiešanými s medom potrieť palacinky.

Kokos

Kokosový orech je plod palmy rastúce v tropických oblastiach. Dužina je bohatá na olej, bielkoviny, sacharidy aj vitamín B. Z čerstvo nastrúhanej dužiny sa vytlačením získa hustá mastná tekutina ─ mlieko, ktoré sa používa v orientálnej kuchyni.

kokosový orechČíra tekutina, ktorej je v orechu tým viac, čím je orech mladší, je kokosová voda.

Vychladená je veľmi osviežujúca. Kokosová voda sa často zamieňa s pojmom kokosové mlieko. Z kokosu sa vyrábajú pokrmové tuky, potravinárske oleje, kokosová múčka a kozmetika.

Tip

Skúste strúhaným kokosom vysypať formu pri pečení múčnika, bude mať peknú zlatú farbu a jemnú kokosovú príchuť a vôňu.

Pekanové orechy

Plody stromu Orechovca pekanového. Orech je chuťovo podobný vlašskému orechu, ale bez horkej príchuti, jeho šupka totiž neobsahuje horčiny. Pekanové orechy sú tvarom aj farbou podobné žaluďu, jadrá sú podobné jadrám vlašského orecha, ale sú pretiahnutejšie.

Pekan obsahujú až 10% vlákniny a 10% bielkovín, veľké množstvo provitamínu A, vitamíny skupiny B, draslík, fosfor, vápnik a železo. Údajne chráni pred vznikom žlčových kameňov a pomáhajú potláčať Parkinsonovu a Alzheimerovú chorobu. Orechy majú jemnú maslovú chuť a preto sa využívajú predovšetkým v cukrárstvo.

Tip

Skúste orechovú pekanovú tortu, je lepšia ako z vlašských orechov.

Makadamový orech

Makadámia je vždyzelený strom pôvodom z Austrálie. Makadamiové orechy majú veľmi tvrdú šupku, v predaji sú už narezané s priloženým kovovým otváračom. Jadro je guľaté s maslovou chuťou.

Tieto orechy obsahujú až 80% tukov, selén, zinok a nenasýtené mastné kyseliny. Znižujú hladinu cholesterolu a triglyceridov, priaznivé sú aj účinky na krvný tlak. Makadamiové oriešky sa používajú pri výrobe luxusných čokolád a zmrzlín. Sú to najdrahšie orechy na trhu.

Tip

Vzhľadom na ich cenu a výbornú chuť je odporúčam konzumovať samotné ako delikatesu.

Pistáciové oriešky

Plody pistacie pravej rastú na strome v strapcoch a pri zrení šupka puká. Jadro je zelené obalené červenou šupkou. Pistácie sú výborným zdrojom vlákniny a patria medzi najvýživnejšie orechy.

pistácieObsahujú vitamín B6, meď, mangán, draslík a ďalšie minerály a vitamíny. Sú dobrým zdrojom horčíka a fosforu a majú vysoký podiel antioxidantov.

Použitie je všestranné, jedia sa solené, používajú sa na výrobu zmrzlín, múčnikov. Sú dobre stráviteľné a majú jemnú chuť.

Tip

Drvené nesolené pistácie sú peknou ozdobou vianočného pečiva.

Mandle

Mandľovníky sú botanicky príbuzné marhuli, pravdepodobne pochádzajú z Grécka. Existujú dva druhy mandlí, mandle horké, tie sa uplatňujú vo farmácii a z nich sa zrejme vyvinuli mandle sladké. Horké mandle kvitnú bielo, sladké ružovo.

Sladké mandle obsahujú okolo 50% tuku, 20 až 25% bielkovín, vápnik, horčík, železo, draslík a vitamíny B a E.

Konzumácia mandlí má priaznivý účinok na srdce a cievy, znižujú hladinu cholesterolu, posilňujú imunitu a sú vhodnou prevenciou proti osteoporóze a demineralizácií kostí.

Mandle sa predávajú lúpané, v hnedej šupke. Šupka je horšie stráviteľná, preto ich krátko sparíme vriacou vodou a šupku ľahko stiahneme.

Mandle sú súčasťou sladkých aj slaných pokrmov, šalátov a náplní. V kozmetike sa využíva mandľový olej, ktorý má veľmi priaznivé účinky na pleť.

Kešu orechy

Sú to jedlé nažky stromu Obličkovca západného rastúceho v trópoch. Domorodci kešu orieškom hovoria slonie vši. Oriešky majú obličkovitý tvar a žltkastú farbu.

Obsahujú veľa horčíka, železo, draslík, zinok, nenasýtené mastné kyseliny a vitamíny. Konzumácia kešu znižuje hladinu cholesterolu v krvi, vďaka obsahu horčíka podporuje správnu činnosť svalov a nervov, dodáva energiu. Kešu sa predávajú bez škrupín.

Vnútro škrupín obsahuje živicu, ktorá sa musí dôkladne odstrániť pred uvedením orieškov na trh. Táto živica sa ďalej používa v priemyselnej výrobe napr. pri výrobe zubných pást. Kešu oriešky majú zo všetkých orechov najnižší obsah kalórií.

Para orechy

para orechyPara orechy sú plody stromu júvie štíhlej. Tento strom sa ešte nepodarilo umelo vyšľachtiť a preto väčšina orechov na trhu je z divokých stromov z povodia Amazonky.

Para orech je plod s priemerom asi 16 cm so škrupinou podobnou kokosu. Vnútri je 20 až 24 semienok s drevnatou šupkou v tvare obličky, v ktorej je veľké jadro, známe ako para orech.

Orechy obsahujú viac ako 65% tuku, proteíny, minerály a vitamíny.

Obzvlášť vysoký je obsah vitamínu B1. Konzumácia para orechov pozitívne ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy, je prospešná pre svaly a srdce a údajne spomaľuje rast nádorových buniek. Zaujímavosťou je, že ako strom rozkvitne a nesie plody, uplynú až dve desaťročia. Po odkvitnutí sa orechy vyvíjajú ešte celý rok.

Tip

Skúste jadra obaliť horkou čokoládou.

Arašidy

Arašidy, alebo tiež búrske oriešky, sú plody podzemnice olejnej, kríku vysokého asi 70 cm. Rastú pod zemou a radia sa medzi strukoviny. Rastlina má pôvod na juhu Ameriky a oriešky sú obávaný alergén. Obsahujú tuk, bielkoviny, vlákninu a rad minerálov a vitamínov.

Podporujú trávenie, vyprázdňovanie, normalizujú hladinu cukru v krvi, urýchľujú metabolizmus. Pravidelná konzumácia je prevenciou obezity, cukrovky, kardiovaskulárnych chorôb a niektorých druhov rakoviny.

Tip

Urobte si vlastné arašidové maslo. Zmixujte arašidy so soľou a trochou oleja na hladkú pastu.

Pínie

Sú semená typického stredomorského ihličnanu – borovice pínie. Veľké, na dreve naakumulované šišky sú plné semienok (špinia ruky čiernym prachom).

Po rozlúsknutí sa vnútri skrýva biele až žltkasté jadro s olejnatou, výrazne živicovú chuťou. Sú považované za lahôdku a využívajú sa do rôznych tradičných talianskych pokrmov.

Tip

Pripravte si pravé talianske pesto. Pínie, olivový olej, morskú soľ a bazalku zmixujte. Vzniknutú pastu v pohári zalejte olejom a uchovajte v chlade. Vynikajúce na cestoviny.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button