Recepty

Ako upiecť orechový závin?

závin s orechmi Recept na orechový závin. Orechový závin môže mať mnoho variantov. Iste aj vy doma máte svoj variant orechového závinu. Ponúkame atraktívnu, skôr bežnú, potom pozabudnutú, a teraz znovu objavenú podobu – orechový závin z „vodnického“ cesta. Ako upiecť orechový závin podľa, napríklad dajme tomu, havlovického vodníka? Skúste to s nami. Osvedčený recept na orechový závin čítajte ďalej.

Čo budete potrebovať na orechový závin:

  • suroviny podľa návodu
  • recept na orechovú plnku
  • kuchynské vybavenie, rúra

Vodnícke cesto

Tento závin z orechov budete pripravovať z cesta, ktoré kysne pod vodou. Preto sa mu tiež v niektorých kolportovaných receptoch úsmevne hovorí cesto „vodnícké“ alebo niekedy tiež „podvodnícke“. v registroch kuchárskych a cukrárskych kníh ho nájdete pod heslom cesto kysnuté pod vodou. Cesto kysnuté pod vodou je tučné, krehké a lístkové. Je na záviny ako stvorené.

Príprava orechového závinu krok za krokom

Príprava surovín na cesto 

Cesto na orechový závin pripravíte z 250 gramov hladkej a 250 gramov hrubej múky, 50 gramov cukru, 200 gramov masla alebo 250 gramov rastlinného tuku, jedného celého vajca a jedného žĺtka, balíčka droždia, soli a trošky mlieka.

Vypracovanie cesta

recept na výborný orechový závinV mise zmiešajte oba typy múky s malou lyžičkou soli a cukrom. V troch lyžiciach vlažného mlieka rozotrite kvasnice a lyžičku cukru. Nechajte vzísť.

Do múky rozdrobte studený tuk, nalejte kvások, pridajte celé vajce a žĺtok a rukami vypracujte tuhé cesto.

Cesto zaviažte do mokrého vykrúteného plátna, utierky (hodí sa napríklad aj stará tetra plienka) – ale nesmie byť vypratá v aromatickom prášku a ošetrená avivážou.

Kysnutie cesta pod vodou

Ponorte do dostatočne veľkého hrnca so studenou vodou (myslite na Archimedov zákon, hrniec nesmie byť plný).

Cesto bude pod vodou asi dve hodiny kysnúť. Potom vypláva na povrch. Pretože jeho ďalšie spracovanie bude vyžadovať svieži pracovný rytmus, pripravte si dopredu orechovú náplň (pozrite náš článok Ako urobiť orechovú plnku). Zapnite rúru, aby bola predhriata na najvyšší stupeň.

Spracovanie cesta na orechový závin

recept na orechový závinPracovnú plochu vyložte potravinárskou fóliou. Keď cesto vyplávalo na povrch, vyberte ho z plátna, osušte čistou utierkou a preložte na priľnavú fólia.

Rozdeľte na dva kusy. Valčekom cesto rozvaľkajte na obdĺžnikovú placku.

Natrite na ňu polovicu orechovej náplne (na vzdialenejšej dlhšej strane nechajte asi tri centimetre voľný kra)j. Pomocou mikroténu zviňte závin smerom k nenatretému okraju.

Dokončenie orechového závinu

Závin (stále pomocou mikroténu) presuňte na tukom vymastený plech. Rovnakým spôsobom spracujte druhý diel cesta. Oba záviny potrite mierne rozšľahanými zvyšnými bielkami.

Vložte do rúry, teplotu znížte na 180 ° C a rovnomerne upečte do zlatej farby.

Ďalšie výborné recepty na závin:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button