Recepty

Ako urobiť aspikovú tortu?

aspiková tortaAspikovú tortu pripravujeme k mimoriadnym udalostiam. K narodeninám, oslave výročia alebo trebárs aj na silvestrovskú party. A pre mužov je lákadlom. Vyrobiť aspikovú tortu nie je príliš ťažké, ale vyžaduje to prácu a čas, čo je možno dôležitejšie ako použité suroviny. Aspikovou tortou prekvapíte a potešíte tých, ktorí nemajú radi, nemôžu alebo nechcú jesť sladké torty. Ponúkame opis pracovného postupu a recept na aspikovú tortu krok za kroku.

Čo budete potrebovať na aspikovú tortu:

  • prášková želatína
  • nálev zo sterilizovanej zeleniny (červený a biely)
  • 250-300 g zemiakového alebo francúzskeho šalátu
  • 150 g nárezovej údeniny na rolky
  • 50 g iného nárezu
  • 4 vajcia natvrdo
  • sterilizovaná zelenina

Aspiková torta

Aspikovú tortu tvoria vhodne skombinované suroviny, ktoré sa používajú v studenej kuchyni: nárezy, šaláty, nakladaná zelenina.

Spojovacím materiálom, ktorý zároveň udrží formu torty je aspik zhotovený zo želatíny bielkovinového pôvodu. Aby mal aspik pikantnú a osviežujúcu chuť, rozpúšťajte želatínu v sladkokyslom náleve.

Želatína na aspikovú tortu

Na rozpustenie želatíny môžete použiť nálev, v ktorom bola sterilizovaná zelenina. Dobre chutí napríklad uhorkový nálev. Keď chcete vyrobiť tortu farebne zaujímavejšiu, pripravte si dva druhy aspiku – jeden biely a jeden červený.

Na červený aspik použite nálev zo sterilizovanej červenej repy alebo zo sterilizovanej červenej kapusty. Aspik bude mať atraktívny vzhľad a chuť po použitom náleve.

Ukladanie vrstiev

Pri výrobe aspikovej torty striedajte vrstvy želatíny a ostatných surovín, ktoré pre spevnenie tiež zalievajte aspikom.

Každú ďalšiu vrstvu pokladajte, až keď predchádzajúca vrstva zatuhne. Jedine tak docielite, že suroviny v aspiku nebudú „plávať“. Aspik dávajte priebežne zatuhnúť do chladničky (nie ale do mrazničky!).

Použitá forma

Aspikovú tortu skladajte do formy, ktorá má rovné alebo kónické (hore sa rozširujúce) boky. Môžete použiť formy na pečenie: tortu, veniec, podkova, srdce, štvorlístok.

návod na aspikovú tortuForma na bábovku nie je moc vhodná – suroviny sa do nej ťažko skladajú a hrozí nebezpečenstvo deštrukcie pri porciovaní.

Keď je forma z pevného materiálu, osvedčilo sa vyložiť ju navlhčenou potravinárskou fóliou (v jednom kuse, aby aspik nezatekal do miest, kde by sa kusy fólie prekrývali. Mäkké formy (silikón a podobne) nemusíte vykladať.

Aspikovú tortu vyberať či vyklápať

Ďalšie, čo si musíte rozmyslieť vopred je, či budete tortu z formy vyberať alebo vyklápať. Vyklápané aspiky lepšie zdôraznia tvar formy, ale suroviny do nich musíte skladať inverzne – čo dáte naspodok, bude potom hore.

Keby ste chceli do aspiku zaliať písmená alebo čísla, musíte ich v prípade vyklápania uložiť ako prvé a v zrkadlovom prevedení.

Na čo dávať pozor?

Vrstvy aspikovej torty musíte prelievať vychladnutým aspikom a ozdoby v aspiku namáčať, aby na seba viazali. Keď by ste napríklad na seba položili plátok nárezu a vrstvu vajec, zlepili by sa k sebe a hotová torta by sa v tom mieste „lúpala“.

Každú položenú vrstvu zalejte aspikom a potom formou niekoľkokrát „cuknite“, aby aspik zatekal do všetkých medzier a dutín.

Príprava aspikovej torty krok za krokom

V prípade dvojfarebnej vyklápanej torty nalejte ako prvú tenkú vrstvu bieleho aspiku. Keď zatuhne, položte na ňu hlavné ozdoby namočené v aspiku.

Potom opatrne nalejte biely aspik, aby bola vrstva zarovnaná. Opatrne premiestnite do chladu (chladnička, balkón v zime), skontrolujte, či sa ozdoby pri transporte nepohli, opravte a dajte stuhnúť.

Príprava surovín na vrstvenie

Medzitým si pripravte rolky údeniny (šunka, saláma) plnené tuhším majonézovým šalátom. Dobre sa hodí zemiakový šalát alebo francúzsky šalát.

Rolky naplnené malým množstvom šalátu (stačí lyžička) majú niekoľko významov: predovšetkým sú veľmi chutné, potom tiež podstatne vyplnia objem formy (a tým znížia spotrebu nárezov), ale aj v torte pekne vyzerajú.

Prvá vrstva – pokladanie roliek

recept na aspikovú tortu

Keď základná biela vrstva stuhla, položte pripravené roličky. Musíte myslieť na to, ako sa bude konečná torta rezať, aby ste ich potom krájali naprieč.

V prípade okrúhlej formy kladieme roličky po obvode – v špirále alebo sústredných kruhoch.

Pri okraji nechajte voľné miesto, aby aspik dobre zatekal až k okraju formy a roličky nepresahovali z torty. Voľný priestor môžete vysypať napríklad hráškom.

Druhá vrstva – pokladanie zeleniny

Rolky zalejte červeným aspikom (niekoľkokrát „hrknite“, aby zatekal medzi všetky rolky). Dajte stuhnúť.

Potom položte pestrú bielu vrstvu: v bielom aspiku namočené plátky vajec, plátky kyslej uhorky a ďalšej pikantnej sterilizovanej zeleniny (kapia, paprika, cibuľka). Zalejte bielym aspik a dajte stuhnúť.

Záverečná vrstva

Na stuhnutú bielu vrstvu nalejte červený aspik bez náplne a dajte stuhnúť. Potom položte záverečnú vrstvu – napríklad plátky šunky a šalát. Šalát nedávajte až k okraju, aby boli boky torty tvorené aspikom.

Zalejte zvyšným bielym aspikom, aby bol šalát potopený. Pre istotu ho lyžicou trochu „pritlačte“ – vrchné vrstvy sú už stuhnuté, tak im to neuškodí.

Vyberanie aspikovej torty z formy

mini aspiková tortaAspikovú tortu dajte dokonale stuhnúť, najlepšie do druhého dňa. Potom ho preklopte alebo vyberte z formy. Keď ste formu vyložili fóliou, ide to ľahko.

Pružné formy stačí opatrne stlačiť a aspik sa od ich stien odlúpne.

Ak ste pevnú formu nevyložil fóliou, položte ju na niekoľko sekúnd do horúcej vody – slabučká vrstva aspiku sa rozohreje a torta sa ľahko vyklopí.

Zdobenie

Aspikovú tortu môžeme prizdobiť podľa vlastného vkusu – dochutenie majonézou, kornútkami dobrej salámy aranžovanej ako „kvety“, a podobne.

Tortu krájajte a podávajte vychladenú a nenechávajte ju dlho stáť na stole – aspik mäkne.

Varovanie

Pozor, rôzni výrobcovia želatíny v prášku uvádzajú iné postupy a rôzne množstvo tekutiny. Je potrebné rešpektovať ich.

Je to síce otázka individuálnej chuti, ale syry sa do sladkokyslého aspiku veľmi nehodia.

Ďalšie výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button