Recepty

Ako upiecť orechovú bábovku?

orechovu babovkuDnes si ukážeme recept na orechovú bábovku. Krehká a nadýchaná orechová bábovka je tradičný sviatočný aj každodenný múčnik na raňajky alebo ku popoludňajšej káve. Nedá príliš práce a výsledok predbehne naše snaženie. Bábovkových variantov je nespočetne, a ak tú klasickú obohatíme orechmi, povýšime ju na sviatočný múčnik. Upečte si orechovú bábovku v ktorýkoľvek všedný aj vo sviatočný čas. Na orechovú bábovku môžete použiť každý typ orechov – lieskové i vlašské.

Čo je na orechovú bábovku potrebné:

  • 2 väčšie hrnčeky polohrubej múky
  • Hrsť vylúpaných vlašských alebo lieskových orechov
  • 1 hrnček cukru
  • Pol kocky masla alebo hery
  • 4 vajcia
  • Pol hrnčeka mlieka
  • 1 prášok do pečiva
  • 1 vanilkový cukor
  • Citrónová kôra

Ako začať s pečením orechovej bábovky

orechova babovkaPripravíme si všetky ingrediencie, zároveň si predhrejeme rúru.

Ak nemáme jadrá orechov už pripravené, polúskame vlašské orechy.

Väčšie kúsky si dáme bokom. Použijeme ich na dno bábovky a tiež na povrch hotovej bábovky, kedy ju ozdobíme čokoládovou polevou.

Pečením sa stanú orechy krásne chrumkavé a voňavé. Majú výraznejšiu chuť, než tie, ktoré potom nájdeme uprostred cesta.

Teraz začneme samotnú prípravu orechovej bábovky

Žĺtky oddelíme od bielkov, z vaječných bielkov ušľaháme tuhý sneh. Maslo vymiešame s cukrom a žĺtkami, potom postupne vmiešame múku s práškom do pečiva.

Pridáme orechy, mlieko, vanilkový cukor a nastrúhanú citrónovú kôru z chemicky neošetreného citróna.

Bábovkovú formu vymastíme a vysypeme múkou alebo strúhaným kokosom

babovka orechovaNež do vymastenej a vysypanej formy nalejeme cesto, poukladáme dno bábovky väčšími kúskami vlašských orechov a dáme do predhriatej rúry piecť.

Pečieme pri teplote 160-180 ° C asi hodinu, podľa formy a vašej rúry. Pečieme najskôr na 180 ° C a potom teplotu stiahneme. Nie je vhodné piecť sprudka, teda na vyššiu teplotu.

Povrch bábovky by bol čoskoro tmavý a vnútri by bolo cesto ešte surové.

Na skúšku, že je bábovka už upečená, použijeme špajdľu.

Čo keď je orechová bábovka upečená

Hotovú orechovú bábovku nikdy nevyklápame z formy hneď, mohla by sa zraziť. Počkáme najmenej 10 minút a potom ju preklopíme a vyberieme z formy.

Vychladnutú bábovku polejeme čokoládovou polevou. Polevu si buď kúpime hotovú, alebo si ju ľahko vyrobíme sami. V mikrovlnke ju pripravíme najrýchlejšie.

Poleva na orechovú bábovku

Rozohrejeme v mikrovlnke v hrnčeku asi dvojcentimetrový prúžok masla alebo stuženého tuku (tuk je lepší z toho dôvodu, že poleva rýchlo stuhne, ale môžeme zvoliť variantu pol na pol), pridáme 2 lyžice kakaa a 1 lyžicu práškového cukru a dôkladne v horúcom omastku lyžicou rozmiešame.

Kakao + cukor už v mikrovlnke nezohrievame. Bábovku polievame od zhora tak, aby poleva stekala po orechové bábovke dole.

Než poleva na bábovke stuhne, kladieme na ňu orechy.

Vyskúšajte aj tieto recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button