Recepty

Ako urobiť domáci zemiakový knedlík?

Ako urobiť domáci zemiakový knedlíkZemiakový knedlík sa varí v chalúpke pod horami, ako aj v prezidentskej kuchyni. Urobiť dobrý domáci zemiakový knedlík je tak trochu umenie. A viac než presná váha je k tomu potrebná „kuchárska“ intuícia a skúsenosť. Ako urobiť domáci zemiakový knedlík, aby sa podaril? Prinášame recept a niekoľko tipov, ako na to.

Na domáci zemiakový knedlík budete potrebovať:

  • 1 kilogram uvarených ošúpaných zemiakov
  • 2 vajcia
  • 300 gramov hrubej múky
  • soľ

Vhodné zemiaky na zemiakový knedlík

Základom úspechu pri varení zemiakového knedlíka sú zemiaky. Na zemiakový knedlík, ktorý sa vždy podarí, sú najlepšie vyzreté zemiaky k zimnému uskladneniu.

Z hľadiska varného typu je ideálny typ C – po uvarení sa rozpadá. Nové zemiaky nie sú vhodné, ani skoré odrody zemiakov – sú príliš vodnaté.

Zemiakový knedlík sa dobre podarí aj zo zemiakov, ktoré k jari už nie sú príliš čerstvé.

Návod na prípravu domáceho zemiakového knedlíka

Zemiaky na knedlík treba uvariť v šupke a nechať dokonale vychladnúť, najlepšie do druhého dňa.

Skúsené kuchárky si dokážu poradiť aj so zemiakmi teplými, ale začiatočník by sa mal držať osvedčeného spôsobu – cesto očividne rednúce pod rukami by ho mohlo vyviesť z miery.

Cesto zo studených a odležaných varených zemiakov neriedime, alebo len nepatrne.

Zemiakový knedlíkNa miesenie zemiakovej knedle sa hodí hrubá múka. Existujú predpisy, kde sa kombinuje múka polohrubá s detskou krupičkou, múka hladká s hrubou krupicou a podobne. Ale múka hrubá je stávkou na istotu – a knedle z nej sú veľmi chutné.

Zemiaky nastrúhame na strúhadle s jemnými očkami.

V starších (až veľmi starých) domácnostiach by sa ešte možno našlo dvojdielne dierkované „lisovacie“ zariadenie, ktorým sa predtým varené zemiaky pretláčali. Môžeme použiť aj to. V niektorých kuchárskych knihách radia zemiaky namlieť na mäsovom mlynčeku. Ale strúhadlo je ďalšia istota

Vajcia by v ceste mali byť tiež. Zaisťujú pevnosť cesta (varom vajcia tuhnú). Pri niektorých diétach alebo alergiách sa vajcia nesmú používať, a napriek tomu kuchárky zemiakový knedlík dokážu uvariť bez vajec. Je dobré čerpať skúsenosti od nich, diétne varenie má svoje špecifiká.

Z nastrúhaných zemiakov, múky, trochu soli a vajec rukami vypracujeme tuhé, ale vláčne cesto.

Najprv pracujeme v mise a keď cesto drží pohromade, pokračujeme na múkou posypanej doske (alebo inej pracovné ploche). Cesto by sa nemalo chytať na ruky ani dosku.

Varenie zemiakového knedlíka

Keď máme cesto vypracované, ale ešte nesformované, dáme si variť vodu na knedle. Volíme dostatočne veľkú nádobu, aby sa knedle nelepili. Počítame s tým, že sa varom zväčšia.

Cesto rozdelíme na niekoľko menších dielov. Z nich na pomúčenej doske vytvarujeme valček, ktorý ostrým nožom narežeme na klátiky. Alebo pomúčenými rukami vytvarujeme úhľadné a rovnako veľké gule veľkosti golfovej loptičky. Klátiky alebo gule varíme priamo v osolenej vode.

Zemiaková knedľaZemiakový knedlík v podobe gulí alebo klátikov je uvarený, keď vypláva na povrch. Na skúšku ale napriek tomu jeden vytiahneme a rozrežeme, či je prevarený aj vnútri.

Sú uvarené asi za sedem až desať minút.

Veľké zemiakové knedle varíme dlhšiu dobu – desať minút z jednej strany, potom ho opatrne otočíme a varíme ďalších desať minút.

Uvarené knedle vyberieme dierovanou naberačkou. Knedlík  presunieme z vody na tanier, tak aby sme nevyliali vriacu vodu. Drobné knedle trochu premastíme. Necháme chvíľu odpočinúť a potom ostrým nožom nakrájame (niekto používa niť, ale to nie je potrebné, zemiakový knedlík sa nezrazí ako kysnutý).

Tipy

Joza Břízová vo svojom diele Varíme zdravo, chutne a hospodárne uvádza pomer surovín:

Cesto I. – 800 g zemiakov, 10 g soli, 1 až 2 vajcia, 100 g krupice, 200 g hrubej múky, 2 lyžice octu

Cesto II. – 800 g zemiakov, 10 g soli, 2 vajcia, 350 g hrubej múky

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button