Záhrada

Ako pestovať gerbery?

Ako pestovať gerberyAko pestovať gerbery vám krok za krokom poradíme v tomto návode. Gerbery k nám dorazili z Južnej Afriky v 19. storočí. Tieto kvety sú trvalky, ktoré v lete môžete umiestniť von, nesmú ale prísť na priame slniečko. V posledných rokoch sa začali pestovať gerbery v interiéroch. Pridajte sa aj vy k pestovateľom týchto krásnych trvaliek, ktoré sa stali hitom svadobných kytíc.

Postup ako pestovať gerbery

Sadenie

Semená gerber vysejte na jar do zeminy a nechajte klíčiť po dobu 14 dní. Teplotu po túto dobu udržujte v rozmedzí 18 až 24 stupňov Celzia.

Semená gerber nájdete v špecializovaných e-shopoch alebo hobby marketoch.

Vhodné stanovište pre gerbery

gerbera v záhradkeAk chcete pestovať gerbery správne semená gerbery aj samotné rastliny saďte do kvalitnej zmesi zeminy tvorenú z rašeliny a hrubšieho piesku. Pred sadením gerber zeminu najprv sterilizujte.

Na dne kvetináča vytvorte poriadnu drenáž zo štrku, keramzitu alebo črepov z hlinených kvetináčov. Do zeminy pridajte kompost.

Rastlinu umiestite na svetlé a dobre vetrané stanovište. V lete môžete dať gerberu na okno, balkón alebo terasu, kde ju ale položte do tieňa.

Zalievanie

Gerbery zalievajte podľa prostredia dažďovou alebo prevarenou vodou. Vodu vlejte do misky pod kvetináčom. Pozor, aby ste kvety nepremokrili.

Dôležité je, aby ste pravidelne zalievali, a to aj v zime (nesmie vyschnúť). V zime zálievku znížte, ale nezabúdajte na ňu.

Hnojenie

Hnojte raz za 14 dní hnojivom určeným pre gerbery alebo hnojivom na kvitnúce izbové rastliny.

Presádzanie

pestovanie gerber v interieryMladé rastliny presádzajte dvakrát do roka, tie staršie vystačí presadiť raz za rok.

Rozmnožovanie

Gerbery rozmnožujte semenami, delením alebo rezmi.

Tip ako pestovať gerbery

Aby vám gerbera vykvitla, nechajte gerberu cez zimu na svetlom stanovišti s teplotou 8 až 10 stupňov Celzia. Gerbery kvitnú v mesiacoch máji až september.

Varovanie

Najčastejšou chybou pri pestovaní gerber je nedodržanie vhodného vodného režimu. Gerbera neznáša trvalé podmáčanie. Zálievka by mala byť do podmisky alebo veľmi opatrne k rastline.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button