Záhrada

Ako presádzať izbové rastliny?

ako presádzať izbové rastlinyAk máte doma izbové rastliny, je potrebné sa o ne starať s rovnakou starostlivosťou ako v prípade rastlín, ktoré máte vysadené vonku. Jednou z dôležitých aktivít je presádzanie. Ideálna doba na presádzanie je, na začiatku jarného obdobia. Ako presádzať izbové rastliny?

V článku sa dozviete:

  • Prečo presádzať izbové rastliny
  • Postup presadenia izbových rastlín
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Prečo presádzať izbové rastliny?

Aj izbové rastlinky rastú. Postupne dochádza k zväčšovaniu ich koreňov, ktoré tak v kvetináči strácajú priestor. A ak ho nemajú dostatok, je to poznať na vitalite rastliny. Menej a horšie kvitne, odumiera, žltne.

Rovnako tak je presádzanie izbových rastlín dôležité aj z toho dôvodu, že pôvodná zemina stráca svoju výživovú hodnotu a je potrebné ju nahradiť za nový substrát.

Postup presádzania izbových rastlín

Pri presádzaní potrebujete predovšetkým nový kvetináč a tiež substrát.

Výber substrátu

presádzanie izbových rastlín a zeminaVýber substrátu záleží na konkrétnom type rastlinky. Všeobecne sú však najlepšie špeciálne substráty, ktoré sú určené priamo pre izbové rastliny.

U tých, ktoré potrebujú veľa živín, voľte substráty s väčším obsahom zeminy. Majú navyše aj lepšiu priepustnosť vody, a to vďaka hrubšej štruktúre.

Mnohí pestovatelia robia zásadnú chybu v tom, že sa snažia ušetriť. Namiesto kupovaného substrátu používajú pre izbové rastliny klasickú zeminu zo svojej záhradky. Tá ale môže obsahovať rôznych škodcov a choroby, ktoré potom zabraňujú v zdravom raste izbovej rastlinky. Zeminu zo záhradky tak určite nepoužívajte.

Výber kvetináča vhodného na presádzanie rastlín

Pri presádzaní vždy použite väčší kvetináč oproti tomu, v ktorom boli rastlinky doteraz. Má byť ale väčší len o trochu. Ak by totiž bol príliš veľký, došlo by k situácii, že by sa rastlina, respektíve jej korene rozpínali do zeme a nedochádzalo by naopak k rastu vrchnej časti. Obmedzilo by to tiež kvitnutie rastlinky.

Ideálne je zvoliť kvetináč, ktorý má v spodnej časti otvory na odtekanie. Rastlina si potom berie vodu z misky práve cez tieto otvory. Závlaha potom nie je ani príliš veľká, ani nedostačujúca.

Presadenie izbových rastlín

ako presadiť izbové rastlinyPri samotnom presadení do črepníka najprv vložte piesok, ktorý bude tvoriť drenážnu vrstvu.

Potom vyberte rastlinu zo starého kvetináča, a to aj s pôvodným balom. Vložte ju do nového kvetináča s drenážou a postupne prisypávajte pripravený nový substrát. Ten jemne pritlačte tak, aby sa rastlina pevne usadila.

Zeminu použite až k okraju kvetináča. Potom urobte zálievku. Vhodné je primiešať do nej hnojivo.

Čo je na presádzanie izbových rastlín potrebné?

  • Kvetináč (väčšej veľkosti ako pôvodný)
  • Substrát pre izbové rastliny
  • Drenáž – piesok
  • Hnojivo
  • Zálievka

Ako dlho presádzanie izbových rastlín potrvá?

Presadenie jednej izbové rastliny vám zaberie maximálne 10 minút času. Prečítajte si aj článok ako sadiť cesnak.

Aké budú náklady keď chcem izbové rastliny presádzať?

Ceny kvetináčov pre izbové rastliny sú rôzne. Najlacnejšie keramické kvetináče možno napríklad zaobstarať od cca 0,70 €, výrazne drahšie sú potom rôzne dizajnové kvetináče z plastu a ďalších materiálov. Tie môžu vyjsť na desiatky eur. Balenie 10l substrátu pre izbové rastliny vás bude stáť od 1,10 € vyššie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button