Ako liečiť

Ako liečiť štípance od komárov?

ako liečiť štípance od komárovV jednom z minulých článkov ste sa dozvedeli, ako sa účinne brániť proti komárom a ďalšiemu hmyzu. Ani pri použití kvalitných repelentov či babských rád však nikdy nemáte istotu, že vás komáre nepoštípu. V okamihu, keď sa na tele objaví opuch, existuje niekoľko možností, ako ho rýchlo zmierniť a zabrániť aj nepríjemnému svrbeniu. Ako liečiť štípance od komárov?

V článku sa dozviete:

  • Prejavy uštipnutia od komárov
  • Postupy liečby
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Prejavy uštipnutia od komárov

liečenie štípancov od komárovŠtípance od komárov sa prejavujú predovšetkým svrbením postihnutého miesta, ktoré často prechádza až v bolesť.

Ďalším typickým sprievodným javom štípancov je tvorba opuchu.

Postupy liečby štípancov od komárov

Klasické spôsoby

V prípade, že vás poštípe komár a postihnuté miesto vás začne svrbieť, patria k bežným spôsobom liečby a zmierneniu prejavu použitie chladivých gélov, ktoré zmiernia alergickú reakciu organizmu. Okrem gélov ďalej môžete využiť aj špeciálne tekuté púdre, ktoré nanesiete na miesto vpichu.

Ak uštipnutia od komárov sprevádza opuch, je vhodné na postihnuté miesto položiť studený obklad, skrátka ranu schladiť. Opuch aj bolesť rýchlejšie opadnú. U klasickej liečby, ktorú predpisujú lekári, sa používajú lieky s obsahom kortikosteroidov.

Domáca liečba štípancov od komárov

Banánová šupka

Ak vás uštipol komár, vystačíte si aj s tým, čo máte doma. Nemusíte tak nutne chodiť k lekárovi, ak práve nemáte alergickú reakciu.

Prvou radou je použitie šupky od banánu. Jej vnútornou stranou potrite postihnuté miesto. Dôjde k zmierneniu bolesti aj zmierneniu opuchu. Banánová šupka však musí byť z čerstvo olúpaného ovocia.

Ocot

ocotZaručenou metódou je použitie obyčajného kuchynského, prípadne jablčného octu. Na miesto vpichu aplikujte pár kvapiek. Ako alternatívu k octu môžete použiť tiež kyselinu citrónovú či citrónovú šťavu.

Obe varianty pomáhajú nielen na zmiernenie bolesti, ale zároveň slúžia aj ako dezinfekcia rany na štípance od komárov.

Soľ s vodou

ako vybieliť zaclony pomocou soliAk nemáte po ruke ocot, vystačíte si aj s trochou soli, ktorú rozpustíte vo vode. Roztok potom aplikujte na ranku.

Jedlá sóda

Na svrbenie pomáha aj jedlá sóda, ktorú opäť rozpustíte v troške vody, aby vznikla kašička. Účinok sa dostaví prakticky okamžite. Rovnaký postup je možné zvoliť v prípade použitia prášku na pečenie.

Cibuľa

cibuľa a jej liečivé účinkyNiekedy je uštipnutie od komára vyložene bolestivé. Zmiernenie bolesti docielite tým, že na postihnuté miesto vložíte koliesko cibule.

Zubná pasta

V niektorých prípadoch pomáha dokonca aj zubná pasta, ideálne ak je mentolová. Bolesť po uštipnutí dokáže utíšiť a schladiť.

Ako dlho liečba štípancov od komárov potrvá?

Bežný štípanec od komára vás potrápi maximálne pár desiatok minút. Pri použití vyššie uvedených postupov sa úľava od svrbenia a bolesti dostaví prakticky okamžite. Napríklad pri použití jedlej sódy vás bolesť prestane trápiť do 10 – 15 minút.

Aké budú náklady?

Výhodou domácej liečby po uštipnutí od komárov je to, že vás nestojí prakticky ani euro. Dá sa totiž predpokladať, že vždy niektorú z potrieb máte doma po ruke.

Podobné články

1 komentár

  1. rychlejsie mi vzdy zmiznu ked si natieram gel novosil, z lekarne lacny gel, nezvyknem mavat so stipancami vacsi problem

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button