ZáhradaDomácnosť

Ako si postaviť bazén?

ako postaviť bazénKeď teploty stúpajú ku tridsiatkam, veľa ľudí zatúži po svojom vlastnom bazéne. Pokiaľ máte záhradu, môžete si toto prianie splniť. Niekomu stačí obyčajný nadzemný bazén, ktorý na konci leta upracete, iný zatúži po veľkom bazéne zapustenom do zeme. Ako si taký bazén postaviť?

Nadzemný bazén

Najjednoduchší a najlacnejší variant je nadzemný bazén. Môžete si zvoliť obyčajný malý nafukovací bazén, ktorý sa hodí predovšetkým pre deti.

Väčšie bazény, kde nájde osvieženie celá rodina, sú napríklad tie s nafukovacím prstencom hore, ale aj rôzne montované nadzemné bazény.

nadzemný bazénVýhodou týchto bazénov je ich rýchla a jednoduchá inštalácia.

Po kúpacej sezóne ich vypustíte, zbalíte a uložíte napríklad do pivnice alebo do garáže.

Ich veľkosť je ale obmedzená a rozhodne si v nich nezaplávate.

Ako ho postaviť?

Stavba nadzemného bazéna je jednoduchá a rýchla.

Výber vhodného miesta pre bazén

Najprv musíte vybrať miesto, kam chcete bazén postaviť. Ideálne je slnečné miesto s dostatkom priestoru okolo, ale vždy záleží na konkrétnej dispozícii záhrady.

Príprava terénu pre bazén

Každý bazén by mal mať rovný podklad. Malý detský nafukovací bazénik môžete umiestniť priamo na trávnik, tak aby pod ním neboli žiadne ostré kamienky, ale pre väčšie typy bazénov treba terén pripraviť.

Podľa veľkosti a tvaru bazéna je nutné vyrovnať terén, odkopať trsy, hlinu utlačiť a priestor vysypať jemným pieskom bez kamienkov, nakoniec na plochu položiť geotextíliu.

Stavba bazénu

Na pripravený terén môžete postaviť bazén.

gumový bazénBazén s nafukovacím prstencom stačí vybaliť zo škatule, rozložiť na pripravenú plochu, nafúknuť prstenec a postupne začať napúšťať vodu.

Tým ako voda bude pribúdať, bude sa prstenec dvíhať a bazén sa sám vztýči.

Ak máte bazén vybavený filtráciou, zapojte ju podľa návodu.

Stavba montovaného bazéna s pevnou konštrukciou je zložitejšia a je potreba na ňu aspoň dvoch ľudí.

U jednotlivých bazénov sa riaďte návodom, ktorý by mal byť priložený, ale všeobecne sa dá povedať, že je potrebné zmontovať konštrukciu, správne vypnúť a zafixovať vnútornú fóliu a môžete napúšťať. Niektoré typy montovaných bazénov možno čiastočne zapustiť do zeme.

Starostlivosť o vodu v bazéne

Ani u malého bazéna nezabúdajte na starostlivosť o vodu, aby vám vydržala čo najdlhšie čistá nezačala sa kaziť. Ak máte bazén s filtráciou, pravidelne ju zapínajte.

Nezabúdajte ani na bazénovú chémiu, ktorá pomôže udržať správne pH vody aj hodnoty chlóru.

Zapustený bazén

Ak máte väčšiu záhradu a nechcete každú sezónu bazén rozkladať a zase ho na jeseň skladať, potom si môžete zaobstarať zapustený bazén. Ide síce o väčšiu investíciu, ale zase má väčšiu životnosť.

Typy zapustených bazénov

Najčastejšie sa používajú plastové bazény, ktoré sú na výstavbu pomerne jednoduché a bývajú aj kvalitné. Konštrukcia bazénu je už hotová plastová vaňa, ktorá sa zapustí do terénu. Ďalším typom je francúzsky bazén, ktorý je vybetónovaný a využíva metódu strateného debnenia.

Či už si vyberiete ktorýkoľvek typ zapusteného bazéna, je vhodné prenechať jeho stavbu odborníkom. Firmy, ktoré tieto bazény predávajú, zaisťujú tiež ich realizáciu.

Postup stavby zapusteného bazéna

Aj keď je lepšie prenechať realizáciu na odborníkoch, niektoré kroky pri stavbe môžete zaistiť vlastnými silami. Záleží na vašich možnostiach a schopnostiach.

Výber miesta pre bazén

Správny výber miesta je pre tento typ bazénov veľmi dôležitý, pretože tu nie je možnosť bazén akokoľvek premiestniť alebo presunúť. Preto si umiestnenie bazéna naozaj dobre premyslite.

Výkopové práce

Podľa veľkosti a hĺbky bazéna a s prihliadnutím na manipulačný priestor pri inštalácii bazéna, je nutné pripraviť dostatočne veľkú jamu.

Najprv si vytýčte priestor kde budete kopať a môžete začať. Pri hĺbení jamy je potrebné počítať aj s hrúbkou základovej dosky. Detaily ohľadom kopania preberte s firmou, ktorá vám bude bazén inštalovať.

Základová doska

Pre plastový bazén je treba pripraviť základovú dosku, ktorá býva spravidla v hrúbke 15-20cm. Detaily tiež prediskutujte s firmou, od ktorej bazén kupujete.

Usadenie bazéna, zapojenie filtrácie a ďalšieho príslušenstva

Poslednou fázou je usadenie bazéna a dokončovacie práce ako je zapojenie filtrácie a ostatného príslušenstva.

Tento krok radšej prenechajte odbornej firme. Podľa finančných možností môžete ako ďalšie príslušenstvo zvoliť napríklad ohrev vody, protiprúd alebo podvodné osvetlenie bazéna. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť bazén.

Terénne úpravy okolo bazénu

Nakoniec zostáva upraviť miesto okolo už nainštalovaného bazéna. Záleží na vás či chcete mať okolo trávu, dlaždice či drevenú terasu. Tieto úpravy si tiež môžete urobiť sami podľa vlastných predstáv.

A ak máte hotovo, bazén je napustený, môžete si začať užívať leto. Tak nech vám bazén dobre slúži.

Podobné články

Back to top button