Práca a vzdelanie

Ako sa naučiť hrať na hudobný nástroj?

ako sa naučiť hrať na hudobný nástrojKaždý máme svoje sny. Jedným z nich môže byť aj to, že sa naučíme hrať na klavír, gitaru, husle, alebo saxofón. Je to aj vaša túžba? Alebo chce začať s hudbou vaše dieťa? Chýba vám dobrý hudobný sluch alebo sa hanbíte, že ste nezačali skôr? Ako sa naučiť hrať na hudobný nástroj?

Pre hru na hudobný nástroj je okrem talentu podstatná ešte jedna vec. Láska k hudbe. Väčšina úspešných hudobníkov tvrdí, že talent je dôležitý, ale viac je potreba usilovnosť a vytrvalosť. Takže ak hudbu milujete, nie je čo riešiť! Na nič nečakajte a vrhnite sa do toho! Ale vytrvajte!

Ako sa naučiť hrať na hudobný nástroj – základom je vybrať si správny nástroj

Ak sa vám zdá, že vaše dieťa má hudobný talent a samo by si prialo vzdelávať sa v hudbe, navštívte hudobnú školu, kde môžu urobiť test muzikálnosti dieťaťa. Učiteľ hudby posúdi, aký nástroj je pre vaše dieťa vhodný podľa stavby tela, mentality alebo povahových vlastností dieťaťa.

Uvedomte si, že záľubu v hudobnom nástroji dieťa len získa. Dieťa zabaví, zvyšuje mu IQ, prispieva k rozvoju a vytváraniu si silných vlastností, ako cieľavedomosť, trpezlivosť, koncentrácia.

klavírRozhodnutie by ale malo vzísť od dieťaťa, nie je dobré dieťa do hrania nútiť. Keď už sa do toho pustí, mali by sme dieťa podporovať, obstarať mu kvalitný nástroj a dohliadnuť na domáce cvičenie. Niektorí dospelí spomínajú na svoje detstvo, kedy nad nimi rodičia stáli a kým nezahrali zadanú skladbu bez chyby, nesmeli von. Vtedy to považovali za nesmiernu ,, buzeráciu“, teraz sú radi, že rodičia vydržali, bez nich by teraz nehrali, tak ako hrajú.

A kedy dieťa začať posielať do ,, hudobnej „? Záleží na nástroji, napríklad u gitary je najlepšie začať okolo ôsmeho roku veku dieťaťa.

Ako sa naučiť hrať – Chce to čas!

Všetci muzikanti začínali od nuly a rozhodne nie každý v útlom veku. Tak prečo nezačať v pätnástich, tridsiatich alebo štyridsiatich? Trebárs z vás nebude svetoznámy umelec, ale čo na tom záleží? Dôležité je, že vás to bude baviť.

Je len na vás, či sa vydáte cestou samouka alebo sa pokúsite nájsť učiteľa. Ten vám pomôže s prstokladom, s rytmom. Aj ak ste samoukovia, nie je na škodu, dohodnúť si konzultácie. Stačí trebars raz týždenne.

Odborník vám poradí, čo robiť inak a lepšie. Efektívnejšie bude, ak budete cvičiť denne pol hodiny, než raz za týždeň hodiny dve. Zo začiatku môže učenie aj bolieť, napríklad pri hre na gitaru a husliach si prsty najskôr musia zvyknúť. Po čase ale prsty stvrdnú a bolieť prestanú. Buďte trpezliví, skladbu hodnú známeho hudobníka raz určite zahráte!

Vyberte si kvalitný hudobný nástroj!

Ak dieťa ešte len začína, je vhodné sa poradiť v škole umenia, či je možné hudobný nástroj požičať na určitú dobu. Až potom, čo sa osvedčí a dieťa u hrania zostane, bolo by dobré malému hudobníkovi nástroj kúpiť.

S výberom pre vás alebo vaše dieťa vám najlepšie poradí predavač v kamennom obchode, väčšinou sa totiž jedná o muzikanta každým kúskom. Taký predavač obvykle vie aj na niekoľko hudobných nástrojov, dokáže vám na ne zahrať, naladiť ich. Ukáže vám niekoľko druhov, všetko môžete hneď na mieste vyskúšať. Pre začiatok nemusíte mať ten najdrahší značkový nástroj, stačí iný kvalitný, ktorý zaobstaráte o veľa tisíc lacnejšie.

Či už je za vašou hrou na hudobný nástroj ozajstný talent alebo vytrvalosť a chuť, jedno je isté. Pri hraní sa dá skvele relaxovať, človek si oddýchne, zabudne na každodenný stres. A o to ide predovšetkým. Dobre zahraná skladba je úplným balzamom na dušu! A prečo vy ešte nehráte?

Podobné články

10 Comments

  1. syn začal chodiť v 4 rokoch na flautu a zatiaľ ho to veľmi baví. Nie je to športový typ, takže nejaké športové krúžky mu asi blízke nebudú ale má hudobný sluch a ten sme sa rozhodli v ňom podporovať. Na začiatok sme vbrali flautu, pretože tento krúžok má priamo v školke a nie je tak finančne náročný. Uvidíme, časom možno bude hrať na niečo iné. Hlavne že ho to baví

      1. Neviem ako Sona ale my sme na začiatok kúpili drobcovi tú istú. Poradili nám ju na známi a pani učiteľlka schválila tak zatiaľ spokojnosť. Malý má 7 rokov

  2. Moja dcera začala chodiť pred rokom na bicie. najprv sme si mysleli, že je to len pubertálny výmysel, ktorý ju prejde ale stále ju to strašne baví, tak sme sa rozhodli kúpiť jej na Vianoce nové bicie – tie terajšie má z bazáru. Dlho sme na nete hľadali aké kúpiť až sme zašli do hudobnín, kde nám super poradili. Dúfam, že aj dcera bude s výberom spokojná

  3. Mam 43 rokov oddavna tuzim hrat na saxofon dnes som si ho aj zakpuila poradte mam zacat s ucitelom alebo ako samouk , Dakujem:)

  4. U nás tiež Ježiško nadeĺoval hudbu. Dcére sme zaplatili súkromného učiteľa a pod stromčekom si našla husle, po ktorých veľmi túžila.

  5. my sme tiež kupovali pre syna husličky v hudobninách. Možem len doporučiť, veľmi dobre nám poradili a syn si nakoniec vybral husličky sám – bol na to nesmierne pyšný a zatiaľ ho aj veĺmi baví cvičenie, tak dúfam, že pri tom zostane

  6. Je fajn, že sa tak deti vracajú k hudbe. Dospelým doporučujem, ak chcete začať, nájdite si dobrého učiteľa, ak to chcete robiť poriadne

  7. Pri rozhovore s mojou dcérou Miriam cez Scype z USA, do zorného pola kamery sa pridala najmladšia 6 ročná vnučka Cassey /Kasandra/. Hneď mi oznámila, že sa rozhodla hrať na „klasický hudobný nástroj“! A či viem ktorý to je? Tak som jej to pochválil. Jej dvaja súrodenci hrajú na klavír už päť rokov. Začal som teda hádať. Najprv som postupne spomenul hoboj, harfu, gitaru, mandolínu, harmoniku. Na všetko rázne odpovedala: „Nie!, nie, nie, čo ty nevieš ktorý je klasiický hudobný nástroj? No predsa husle, to je klasický hudobný nástroj. A ja sa chcem na husle naučiť hrať!“ Súhlasil som, pochválil som ju, a potom aj dcére som to udobril. Teraz bolo treba, ba priam, patrilo by sa, aby dedo, to ako ja, pekné husličky pre vnučku na Slovensku zabezpečil a poslal ich poštou pre nádejnú huslistku do Ameriky. Zašiel som do hudobného obchodu Muziker v Petržalke. Tam mi odborne poradili pekné, dobré, nie až tak drahé Yamahy, čosi cez 300 eur. Hneď som ich aj kúpil. Boli v peknom puzdre, so slákom s kolofóniou, s náhradnými strunami a ladičkou. Zabalil som to a doma zisťoval ako to poslať do New Yorku. Na počítači o chvíľu sa mi hlásilo veľa firiem, prevažne z Čiech, ktorí v rámci reklamy odporúčali svoje služby s tým, že oni si prídu pre tovar, nemusím stáť na pošte dlhé rady, len aby som si odmeral krabicu a potom vyplnil objednávku, kde sa aj dozviem cenu. Spravil som to. Cena vyšla 145 eur. za ľahkú krabicu s ľahkými husľami. Zašiel som na Slovenskú poštu a tam so zárukou 6 dní ma to stálo 40eur. a 40 centov. O päť dní to mali doma u nich v Amerike. Bolo, že to radosti. Veď to prišlo od deda zo Slovenska!

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button