Recepty

Ako na naklíčený vyprážaný hrach?

naklíčený hrach Recept na naklíčený vyprážaný hrach. Pučálka je tradičné pôstne jedlo z naklíčeného hrachu, ktoré je známe už od stredoveku. Predávali ju na jarmokoch babky pučálnice v predveľkonočnom období pôstu. Jedlo je to vďaka klíčku zdravé, plné vitamínov A, B a C a ako stvorené pre jarné dni. Tradične sa podávala opražené na sucho v dobe pôstu, omastená po zvyšok roka, so soľou a korením či dokonca na sladko. Jeho príprava síce zaberie asi 3 dni, ale vaša trpezlivosť bude odmenená zdravým a chutným pokrmom a dobrým pocitom z nasledovania tradície. Poďme si teda spoločne pripraviť naklíčený vyprážaný hrach. 

Čo budete potrebovať na naklíčený vyprážaný hrach:

  • suchý celý nelúpaný zelený hrach (polený, lúpaný a starý hrách nevyklíči)
  • zavárací pohár
  • potravinársku fóliu alebo plátennú utierku
  • tuk na vyprážanie
  • soľ, korenie, prípadne ďalšie suroviny podľa receptov nižšie

Naklíčený vyprážaný hrach

príprava naklíčeného hrachuPučálka sa jedla nielen pred Veľkou nocou, kedy je podľa nej dokonca nazvaná tretia zo šiestich pôstnych nedieľ, ale aj na Štedrý večer, kde mal hrach na sviatočnom stole svoje miesto v mnohých podobách.

Ženy ju jedli tiež pri draní peria, muži pri besedách. Dnes si ju môžete dopriať napríklad ako maškrtu miesto zemiakových čipsov.

Postup prípravy naklíčeného vyprážaného hrachu krok za krokom

Príprava 1. deň – príprava hrachu na klíčenie

Hrach preberte, prepláchnite a dajte do veľkého zaváracieho pohára. Zalejte vodou tak, aby hrach 2x prevyšovala a nechajte cez noc alebo až 24 hodín stáť pri izbovej teplote.

Príprava 2. deň – klíčenie hrachu

Vodu zlejte, hrach prepláchnite a nechajte ho v pohári tak, aby na dne nebola voda. Hrach nesmie vyschnúť, musí byť stále vlhký, preto pohár prekryte potravinárskou fóliou s niekoľkými dierkami alebo priedušnou utierkou.

Ak by hrách stál vo vode, začal by zahnívať a zapáchať a museli by ste ho vyhodiť. Naopak zaschnutý hrách by nevyklíčili.

Nechajte opäť stáť pri izbovej teplote 24 hodín a 3-4x denne preplachujte vlažnou vodou. Hrach môžete vysypať na sitko, prepláchnuť a vrátiť späť do pohára a vždy zakryť fóliou alebo priedušnou utierkou.

Príprava 3. deň – tepelná úprava hrachu

vyprážaný naklíčený hrachOplachovanie opakujte, kým sa neobjavia asi 1 cm dlhé klíčky. Potom môžete pristúpiť k tepelnej úprave.

  • Pôstna verzia: naklíčený hrach opražte na sucho na panvici kým nebude zlatý, osoľte a okoreňte.
  • Verzia s tukom: napučený hrach osmažte na masti, masle alebo oleji dozlatista a do chrumkava, osoľte a okoreňte.
  • Na sladko podľa stredovekej kuchárky: po opražení na tuku okoreňte a oslaďte medom.
  • Ako šalát: surový naklíčený hrách môžete upraviť aj ako šalát s klasickou octovou zálievkou a olejom.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button