ZáhradaKuchyňa

Ako využiť naklíčený cesnak?

naklíčený cesnakNaklíčený cesnak, ktorý na jar zmäkne a vyrastie je chuťovo veľmi mdlý. Avšak nemusíte ho zbytočne zahadzovať. Venujte mu trochu starostlivosti a o dva týždne z neho vypestujete chutnú a zdravú vňať.

Ako môžete využiť naklíčený cesnak?

Cesnaková vňať má jemnejšiu chuť a po jedle jej typická aróma vyprchá podstatne rýchlejšie. Má rovnaké účinky ako strúčiky cesnaku aj keď sú o niečo slabšie – obsahuje totiž menej silíc. Namiesto toho má však táto vňať viac vitamínu A,B a C. Nájdete v nej taktiež selén, jód a vápnik. Cesnaková vňať sa najlepšie hodí do najrôznejších nátierok a polievok.

čo s naklíčeným cesnakomPokiaľ narazíte vo svojej komore alebo v pivnici už na naklíčený cesnak, bude celý proces o niečo rýchlejší. Strúčiky cesnaku od seba opatrne oddeľte a zasaďte do hliny. Mala by im trčať len špička. S výberom hliny ani s hnojením si nemusíte lámať hlavu.

Proces by nemal trvať dlhšie než tri týždne. Ak nemáte na okne voľné miesto, môžete strúčiky cesnaku „prisadiť“ k inej izbovej rastline – napríklad fikusu, slonej nohe atď.

V tomto prípade ich nesaďte pod zem ale len ľahko zahrabte spodnú časť, aby ste nenarušili koreňový systém rastliny v kvetináči. Vyrastenú vňať ale musíte  zožať skôr, aby sa nezlomila – približne v dĺžke 15 centimetrov.

Kde naklíčený cesnak zasadiť

ako využiť naklíčený cesnakZasadené strúčiky dajte na čo najsvetlejšie miesto a primerane ich zalievajte. Vyhovuje im bežná izbová teplota medzi 15-20°C.

Po dvoch dňoch by sa už vyklíčené strúčiky mali začať vyťahovať. Pri nevyklíčených to trvá dlhšie – asi štyri dni. Prvý výhonok bude smotanovo-biely ale zozelenie až neskôr. To je úplne v poriadku.

Ako náhle vňať dorastie do dĺžky 15-20 centimetrov je načase ju zožať a pokiaľ to je možné, zapracovať ju hneď do jedla.

Cesnakovú vňať nasekajte nadrobno a pridajte do ľubovoľne nátierky alebo polievky. Môžete s ňou taktiež posypať už hotové jedlo. Dbajte na to, aby neprešla tepelnou úpravou – stratila by tak cenné vitamíny.

Pamätajte, že na výrobu lahodných pokrmov máte len jeden pokus – cesnakové strúčiky majú totiž len jeden vegetačný vrchol, takže žiadna ďalšia vňať už z nich nevyrastie. Prečítajte si aj ako sadiť cesnak.

Tipy

Naklíčený cesnak zasadený pri izbových rastlinách účinne dezinfikujú zeminu – pomáha napríklad proti háďatkám, koreňovým voškám alebo smútivkám.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button