Ako využiť naklíčený cesnak?

naklíčený cesnakNaklíčený cesnak, ktorý na jar zmäkne a vyrastie je chuťovo veľmi mdlý. Avšak nemusíte ho zbytočne zahadzovať. Venujte mu trochu starostlivosti a o dva týždne z neho vypestujete chutnú a zdravú vňať.


Ako môžete využiť naklíčený cesnak?

Cesnaková vňať má jemnejšiu chuť a po jedle jej typická aróma vyprchá podstatne rýchlejšie. Má rovnaké účinky ako strúčiky cesnaku aj keď sú o niečo slabšie – obsahuje totiž menej silíc. Namiesto toho má však táto vňať viac vitamínu A,B a C. Nájdete v nej taktiež selén, jód a vápnik. Cesnaková vňať sa najlepšie hodí do najrôznejších nátierok a polievok.

čo s naklíčeným cesnakomPokiaľ narazíte vo svojej komore alebo v pivnici už na naklíčený cesnak, bude celý proces o niečo rýchlejší. Strúčiky cesnaku od seba opatrne oddeľte a zasaďte do hliny. Mala by im trčať len špička. S výberom hliny ani s hnojením si nemusíte lámať hlavu.

Proces by nemal trvať dlhšie než tri týždne. Ak nemáte na okne voľné miesto, môžete strúčiky cesnaku „prisadiť“ k inej izbovej rastline – napríklad fikusu, slonej nohe atď.

V tomto prípade ich nesaďte pod zem ale len ľahko zahrabte spodnú časť, aby ste nenarušili koreňový systém rastliny v kvetináči. Vyrastenú vňať ale musíte  zožať skôr, aby sa nezlomila – približne v dĺžke 15 centimetrov.


Kde naklíčený cesnak zasadiť

ako využiť naklíčený cesnakZasadené strúčiky dajte na čo najsvetlejšie miesto a primerane ich zalievajte. Vyhovuje im bežná izbová teplota medzi 15-20°C. Po dvoch dňoch by sa už vyklíčené strúčiky mali začať vyťahovať. Pri nevyklíčených to trvá dlhšie – asi štyri dni. Prvý výhonok bude smotanovo-biely ale zozelenie až neskôr. To je úplne v poriadku. Ako náhle vňať dorastie do dĺžky 15-20 centimetrov je načase ju zožať a pokiaľ to je možné, zapracovať ju hneď do jedla.

Cesnakovú vňať nasekajte nadrobno a pridajte do ľubovoľne nátierky alebo polievky. Môžete s ňou taktiež posypať už hotové jedlo. Dbajte na to, aby neprešla tepelnou úpravou – stratila by tak cenné vitamíny.

Pamätajte, že na výrobu lahodných pokrmov máte len jeden pokus – cesnakové strúčiky majú totiž len jeden vegetačný vrchol, takže žiadna ďalšia vňať už z nich nevyrastie.

Tipy

Naklíčený cesnak zasadený pri izbových rastlinách účinne dezinfikujú zeminu – pomáha napríklad proti háďatkám, koreňovým voškám alebo smútivkám.


Mohlo by vás zaujímať

Návod ako si vybrať správny krovinorez do záhrady

Ako si vybrať správny krovinorez do vašej záhrady

Krovinorez dokáže byť úžasným pomocníkom nejedného domáceho majstra. Manipulácia s ním je omnoho jednoduchšia než …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.