Zdravie a krása

Ako bojovať s depresiami vďaka správnej strave?

Bako bojovať s depresiami vďaka správnej straveojovať s depresiami nie je ľahké. Majú množstvo obmedzujúcich príznakov. Jeden z nich sa týka vyslovene stravovania, kde môžu nastať dva javy. Depresie často zbavujú chuti do jedla, ale ešte častejšie, naopak, chuť k jedlu vyvolávajú a spôsobujú prejedanie sa alebo jedenie sladkostí. Keď trpíte touto psychickou poruchou, pijete alkohol, aby sme utíšili svoje trápenie. Často sa stravujete rôznymi polotovarmi, pretože nemáte chuť chystať si niečo „extra“. A viete, že práve takýmto spôsobom stravovania svoju depresiu ešte podporujete? Pozrite sa, ako by ste mali správne jesť, aby sa depresia zmiernila.

Bojovať s depresiami treba s pomocou vitamínov

Dbajte na dostatok vitamínov B a C. Vitamíny typu B nájdete napríklad v mäse, syroch, celozrnných obilninách (jedzte celozrnné pečivo), mliečnych výrobkoch, vajciach, strukovinách, v sezamových, tekvicových alebo slnečnicových semienkach.

boj proti depresii pomocou stravyVeľa vitamínu B obsahujú aj orechy, najmä vlašské orechy, ktoré sú jedným z najbohatších zdrojov vitamínu B6.

V rôznych typoch doplnkov stravy môžete nájsť vitamíny B ako skupinu vitamínov zvanú „B-komplex“. Vitamín C obsahuje čerstvé ovocie, zelenina (brokolica, kapusta, pomaranče, melón). Aj tento vitamín môžete užívať v tabletkách, vhodnejšie je ale, samozrejme, čerstvé ovocie a zelenina.

Vitamín C je pomerne silný antioxidant, zvýšený príjem vitamínu C vám, nielen, pomáha bojovať s depresiami, ale aj posilňuje imunitný systém.

Dôležité látky pre ľudské telo vám pomôžu bojovať s depresiami

Pri ťažkostiach s depresiami je dôležité udržiavať optimálnu hladinu minerálnych látok v tele, ako je železo, draslík, horčík, meď, zinok a vápnik.

Tieto látky nájdete opäť v mäse, strukovinách a obilninách, ale aj vo vnútornostiach, tučných rybách, kôrovcoch a vajciach. Listová zelenina zvyšuje hladinu vápnika, horčíka a železa.

Konzumáciou sušeného ovocia zase doplníte draslík a železo. Mliečne výrobky sa zase postarajú o zvýšenie vápnika vo vašom tele.

Obmedzte kofeín

depresiaKofeín môžete piť, ale nič sa nemá preháňať. Bojovať s depresiami kofeínom vám veľmi nepomôže, pretože kofeín môže spôsobovať aj nespavosť, čo človek trpiaci depresiou nepotrebuje.

Naopak, spánok človek trpiaci depresiami potrebuje ako soľ, pretože mu dodáva energiu a posilňuje ho.

Obmedzte alkohol

Alkohol nie je riešením žiadnych problémov, s ktorými si neviete rady.

Nielenže sa po alkohole priberá, ale navyše prispieva k veľmi častým zmenám nálad, takže vám bojovať s depresiami nepomôže, práve naopak, vaše depresie len podporuje. Riešenie namiesto toho hľadajte radšej v športe.

Antidepresíva

Ak ste konzultovali svoj problém s odborníkmi a tí vám nasadili lieky proti depresii, vyvarujte sa konzumácii alkoholu ako je pivo, likéry a červené víno.

Nejedzte tavené a zrelé syry, teľaciu a kuraciu pečeň, salámy, mäso v konzerve, sójové omáčky alebo údené ryby! V menšej miere jedzte tiež banány, avokádo, figy, čokoládu, výrobky s vanilkou, horúcu čokoládu, kolu a kávu.

Všetky tieto potraviny majú jedno spoločné: tyramín, ktorý sa nekamaráti s väčšinou antidepresívnych liekov. Ich spoločné pôsobenie môže mať za následok bolesť hlavy, krvácanie z nosa, v ojedinelých prípadoch až vnútorné krvácanie.

Tipy na potraviny, ktoré pomáhajú bojovať so stresom

Banány

Sú skvelým zdrojom prírodných sacharidov a tým aj zdrojom energie. Banány obsahujú vitamíny A, B, C a stopové prvky draslíka, horčíka, vápnika a železa.

Ak chcete bojovať s depresiami za pomoci banánov, volíte dobre, pretože sa tu nachádza prvok dôležitý pre dobrú náladu, a tým je draslík, ktorý znižuje krvný tlak, napomáha okysličovaniu krvi a tým prispieva k odstráneniu únavy a navodenie pocitov pohody.

Odporúča sa konzumácia zrelých a žltých banánov.

Ovsené vločky

Ovsené vločky obsahujú vitamíny B a E, ďalej stopové prvky draslíka, horčíka a vápnika.

Ovsené vločky obsahujú hlavne vlákninu a živiny, ktoré sú cenným zdrojom energie a výbornou prevenciou proti únave a stresu. Opäť obsahujú draslík, ktorý napomáha k odstráneniu únavy a navodenie pocitov pohody.

Ovsené vločky majú nízky glykemický index, čo znamená, že energia v nich obsiahnutá sa uvoľňuje postupne a pozvoľna do krvného obehu v podobe sacharidov.

Týmto ovsené vločky stabilizujú hladinu krvného cukru. Ovsené vločky môžeme označiť za skvelé prírodné antidepresívum.

Sezamové a slnečnicové semienka

Slnečnicové semienka sú zdrojom vitamínov B a E, obsahujú stopové prvky fosforu, horčíka, vápnika a železa. Slnečnicové semienka sú ľahko stráviteľné.

Pomáhajú proti únave, strese a nervozite, pretože majú vysokú nutričnú hodnotu a sú skvelým zdrojom energie. Sezamové semienka sú bohaté na obsah bielkovín, vlákniny a sacharidov, obsahujú stopové prvky draslíka, fosforu, horčíka, medi, vápnika, železa a zinku.

Sezamové semienka sú vhodným zdrojom energie.

Brokolica

Brokolica býva často označovaná za superpotravinu. Brokolica obsahuje vlákninu, vitamíny A a C, betakarotén, kyselinu listovú, draslík.

Brokolica je výborným antioxidantom a podporuje obranyschopnosť organizmu, pretože posilňuje imunitu a znižuje hladinu voľných radikálov v tele. Brokolica je skvelým zdrojom energie a pomáha zvládať stres.

Naklíčené semienka

ako bojovat s depresiamiNaklíčené semienka obilnín alebo strukovín sú veľmi cenným zdrojom energie.

Naklíčená šošovica, cícer, mungo alebo hrach obsahujú vitamíny B a E a kyselinu listovú, minerálne látky ako draslík, horčík, fosfor. Naklíčiť môžete tiež slnečnicové a ľanové semienka.

Mandle

Mandle obsahujú draslík, fosfor, horčík a železo. Ďalej obsahujú bielkoviny a zdraviu prospešné tuky. Mandle sú vhodné pre podporu činnosti nervového systému, sú skvelé v boji proti únave a stresu.

Varovanie

Depresia môže byť cez zimu spôsobená aj nedostatkom svetla, čo sa dá liečiť tzv. svetelnými terapiami.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button