Ako bojovať s depresiami vďaka správnej strave?

Bako bojovať s depresiami vďaka správnej straveojovať s depresiami nie je ľahké. Majú množstvo obmedzujúcich príznakov. Jeden z nich sa týka vyslovene stravovania, kde môžu nastať dva javy. Depresie často zbavujú chuti do jedla, ale ešte častejšie, naopak, chuť k jedlu vyvolávajú a spôsobujú prejedanie sa alebo jedenie sladkostí. Keď trpíte touto psychickou poruchou, pijete alkohol, aby sme utíšili svoje trápenie. Často sa stravujete rôznymi polotovarmi, pretože nemáte chuť chystať si niečo „extra“. A viete, že práve takýmto spôsobom stravovania svoju depresiu ešte podporujete? Pozrite sa, ako by ste mali správne jesť, aby sa depresia zmiernila.


Bojovať s depresiami treba s pomocou vitamínov

Dbajte na dostatok vitamínov B a C. Vitamíny typu B nájdete napríklad v mäse, syroch, celozrnných obilninách (jedzte celozrnné pečivo), mliečnych výrobkoch, vajciach, strukovinách, v sezamových, tekvicových alebo slnečnicových semienkach.

boj proti depresii pomocou stravyVeľa vitamínu B obsahujú aj orechy, najmä vlašské orechy, ktoré sú jedným z najbohatších zdrojov vitamínu B6. V rôznych typoch doplnkov stravy môžete nájsť vitamíny B ako skupinu vitamínov zvanú „B-komplex“. Vitamín C obsahuje čerstvé ovocie, zelenina (brokolica, kapusta, pomaranče, melón). Aj tento vitamín môžete užívať v tabletkách, vhodnejšie je ale, samozrejme, čerstvé ovocie a zelenina.

Vitamín C je pomerne silný antioxidant, zvýšený príjem vitamínu C vám, nielen, pomáha bojovať s depresiami, ale aj posilňuje imunitný systém.

Dôležité látky pre ľudské telo vám pomôžu bojovať s depresiami

Pri ťažkostiach s depresiami je dôležité udržiavať optimálnu hladinu minerálnych látok v tele, ako je železo, draslík, horčík, meď, zinok a vápnik. Tieto látky nájdete opäť v mäse, strukovinách a obilninách, ale aj vo vnútornostiach, tučných rybách, kôrovcoch a vajciach. Listová zelenina zvyšuje hladinu vápnika, horčíka a železa. Konzumáciou sušeného ovocia zase doplníte draslík a železo. Mliečne výrobky sa zase postarajú o zvýšenie vápnika vo vašom tele.


Obmedzte kofeín

depresiaKofeín môžete piť, ale nič sa nemá preháňať. Bojovať s depresiami kofeínom vám veľmi nepomôže, pretože kofeín môže spôsobovať aj nespavosť, čo človek trpiaci depresiou nepotrebuje.

Naopak, spánok človek trpiaci depresiami potrebuje ako soľ, pretože mu dodáva energiu a posilňuje ho.

Obmedzte alkohol

Alkohol nie je riešením žiadnych problémov, s ktorými si neviete rady. Nielenže sa po alkohole priberá, ale navyše prispieva k veľmi častým zmenám nálad, takže vám bojovať s depresiami nepomôže, práve naopak, vaše depresie len podporuje. Riešenie namiesto toho hľadajte radšej v športe.

Antidepresíva

Ak ste konzultovali svoj problém s odborníkmi a tí vám nasadili lieky proti depresii, vyvarujte sa konzumácii alkoholu ako je pivo, likéry a červené víno. Nejedzte tavené a zrelé syry, teľaciu a kuraciu pečeň, salámy, mäso v konzerve, sójové omáčky alebo údené ryby! V menšej miere jedzte tiež banány, avokádo, figy, čokoládu, výrobky s vanilkou, horúcu čokoládu, kolu a kávu. Všetky tieto potraviny majú jedno spoločné: tyramín, ktorý sa nekamaráti s väčšinou antidepresívnych liekov. Ich spoločné pôsobenie môže mať za následok bolesť hlavy, krvácanie z nosa, v ojedinelých prípadoch až vnútorné krvácanie.

Tipy na potraviny ktoré pomáhajú bojovať so stresom

Banány

Sú skvelým zdrojom prírodných sacharidov a tým aj zdrojom energie. Banány obsahujú vitamíny A, B, C a stopové prvky draslíka, horčíka, vápnika a železa. Ak chcete bojovať s depresiami za pomoci banánov, volíte dobre, pretože sa tu nachádza prvok dôležitý pre dobrú náladu, a tým je draslík, ktorý znižuje krvný tlak, napomáha okysličovaniu krvi a tým prispieva k odstráneniu únavy a navodenie pocitov pohody. Odporúča sa konzumácia zrelých a žltých banánov.

Ovsené vločky

Ovsené vločky obsahujú vitamíny B a E, ďalej stopové prvky draslíka, horčíka a vápnika.

Ovsené vločky obsahujú hlavne vlákninu a živiny, ktoré sú cenným zdrojom energie a výbornou prevenciou proti únave a stresu. Opäť obsahujú draslík, ktorý napomáha k odstráneniu únavy a navodenie pocitov pohody.

Ovsené vločky majú nízky glykemický index, čo znamená, že energia v nich obsiahnutá sa uvoľňuje postupne a pozvoľna do krvného obehu v podobe sacharidov. Týmto ovsené vločky stabilizujú hladinu krvného cukru. Ovsené vločky môžeme označiť za skvelé prírodné antidepresívum.

Sezamové a slnečnicové semienka

Slnečnicové semienka sú zdrojom vitamínov B a E, obsahujú stopové prvky fosforu, horčíka, vápnika a železa. Slnečnicové semienka sú ľahko stráviteľné. Pomáhajú proti únave, strese a nervozite, pretože majú vysokú nutričnú hodnotu a sú skvelým zdrojom energie. Sezamové semienka sú bohaté na obsah bielkovín, vlákniny a sacharidov, obsahujú stopové prvky draslíka, fosforu, horčíka, medi, vápnika, železa a zinku. Sezamové semienka sú vhodným zdrojom energie.

Brokolica

Brokolica býva často označovaná za superpotravinu. Brokolica obsahuje vlákninu, vitamíny A a C, betakarotén, kyselinu listovú, draslík. Brokolica je výborným antioxidantom a podporuje obranyschopnosť organizmu, pretože posilňuje imunitu a znižuje hladinu voľných radikálov v tele. Brokolica je skvelým zdrojom energie a pomáha zvládať stres.

Naklíčené semienka

ako bojovat s depresiamiNaklíčené semienka obilnín alebo strukovín sú veľmi cenným zdrojom energie. Naklíčená šošovica, cícer, mungo alebo hrach obsahujú vitamíny B a E a kyselinu listovú, minerálne látky ako draslík, horčík, fosfor. Naklíčiť môžete tiež slnečnicové a ľanové semienka.

Mandle

Mandle obsahujú draslík, fosfor, horčík a železo. Ďalej obsahujú bielkoviny a zdraviu prospešné tuky. Mandle sú vhodné pre podporu činnosti nervového systému, sú skvelé v boji proti únave a stresu.

Varovanie

Depresia môže byť cez zimu spôsobená aj nedostatkom svetla, čo sa dá liečiť tzv. svetelnými terapiami.


Mohlo by vás zaujímať

Ako mať oči v bezpečí počas celého roku

Naučte sa mať oči v bezpečí po celý rok

Každý dobre vie, že zdravie má len jedno, a preto je nevyhnutné sa oň aj …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.