Zdravie a krása

Ako si udržať dobrú náladu?

ako dosiahnuť dobrú náladuNálada, tá vrtošivá dáma, dokáže pekne potrápiť nás, rovnako aj naše okolie. Niekedy k tomu prispeje hormonálna nerovnováha, inokedy behanie po úradoch alebo nevrlá predavačka v obchode. Ale keď už sa darí, máte úsmev na líci a je vám dobre, stojí za to urobiť maximum, aby tento stav trval čo najdlhšie. Poďme sa pozrieť na to, čím dobrú náladu podporiť a ako si ju udržať.

Na dobrú náladu je vhodná fyzická aktivita

Že nemáte čas cvičiť? Nemusíte sa do ničoho nútiť, stačí dať priestor najprirodzenejšiemu pohybu zo všetkých – chôdzi. Je vhodná pre všetky vekové kategórie a náročnosť ľahko prispôsobíte svojmu aktuálnemu zdravotnému stavu.

nordic walkingPravidelná chôdza má preukázaný pozitívny vplyv na vaše srdce aj myseľ a pomôže vám aj k lepšiemu spánku. Je vhodné zaobstarať si aktívne vložky do topánok, ktoré dodajú oporu klenbe a zabránia prípadným bolestiam chrbta.

Ak chcete svoje počínanie doviesť k dokonalosti, navštívte špecializovanú školu chôdze, kde vám ukážu správnu techniku. Šport vám určite aspoň na chvíľu vytvorí dobrú náladu.

Výbornou alternatívou je tiež chôdza s palicami, tzv. nordic walking. Viac sa dozviete v článku Ako na nordic walking.

Starajte sa o svojich priateľov

Niektoré priateľské väzby časom slabnú, ale bola by škoda ich nechať celkom vychladnúť. Zoberte si do ruky fotografie, napríklad aj tie zo základnej školy.

Koľko rokov už ste sa nevideli? Nebolo by pekné usporiadať triedny zraz alebo zvolať aspoň tú starú „dievčenskú/chlapčenskú partiu“, ktorá sa postará o dobrú náladu? S vyhľadávaním dávnych priateľov vám pomôžu sociálne siete alebo môžete pátrať priamo v škole, ktorá vás spájala.

Zdravá strava a dobrá nálada

Nemusíte sa rovno živiť spevom vtáctva a rannou rosou. Skúste nakúpiť potraviny v miestnom bio obchode a pripraviť si ovocný šalát plný vitamínov.

Rozdiel v chuti oproti bežne kupovanému ovociu je zjavný a príjemne vás prekvapí a už aj toto vám pomôže navodiť si dobrú náladu.

Banány

Sú skvelým zdrojom prírodných sacharidov a tým aj zdrojom energie. Banány obsahujú vitamíny A, B, C a stopové prvky: draslík, horčík, vápnik a železo.

Dôležitý pre dobrú náladu je predovšetkým draslík, ktorý znižuje krvný tlak, napomáha okysličovaniu krvi a tým prispieva k odstráneniu únavy a navodeniu pocitov pohody.

Odporúča sa konzumácia zrelých a žltých banánov.

Ovsené vločky

Ovsené vločky obsahujú vitamíny B, E ďalej stopové prvky: draslík, horčík a vápnik. Ovsené vločky obsahujú hlavne vlákninu a živiny, ktoré sú cenným zdrojom energie a výbornou prevenciou proti únave a stresu. Opäť obsahujú draslík, ktorý napomáha k odstráneniu únavy a navodeniu pocitov pohody.

Ovsené vločky majú nízky glykemický index, čo znamená, že energia v nich obsiahnutá sa uvoľňuje postupne a pomaly do krvného obehu v podobe sacharidov. Týmto ovsené vločky stabilizujú hladinu krvného cukru. Ovsené vločky môžeme označiť za skvelé prírodné antidepresívum.

Sezamové a slnečnicové semienka

Slnečnicové semienka sú zdrojom vitamínov B a E, obsahujú stopové prvky: fosfor, horčík, vápnik a železo. Slnečnicové semienka sú ľahko stráviteľné. Pomáhajú proti únave, strese, nervozite, pretože majú vysokú nutričnú hodnotu a sú skvelým zdrojom energie.

Sezamové semienka sú bohaté na obsah bielkovín, vlákniny a sacharidov, obsahujú stopové prvky: draslík, fosfor, horčík, meď, vápnik, železo a zinok. Sezamové semienka sú vhodným zdrojom energie.

Brokolica

Brokolica býva často označovaná za superpotravinu. Brokolica obsahuje vlákninu, vitamíny A a C, betakarotén, kyselinu listovú, draslík.

Brokolica je výborný antioxidant a podporuje obranyschopnosť organizmu, pretože posilňuje imunitu a znižuje hladinu voľných radikálov v tele. Je skvelý zdroj energie, pomáha nám zvládať stres.

Naklíčené semienka

Naklíčené semienka obilnín alebo strukovín sú veľmi cenným zdrojom energie. Naklíčená šošovica, cícer, mungo alebo hrach obsahujú vitamíny B a E a kyselinu listovú, minerálne látky ako draslík, horčík, fosfor. Naklíčiť môžete nechať aj slnečnicové a ľanové semienka.

Mandle

Mandle obsahujú draslík, fosfor, horčík, železo, ďalej obsahujú bielkoviny a zdraviu prospešné tuky. Mandle sú vhodné na podporu činnosti nervového systému, sú skvelé v boji proti únave a stresu.

Tipy ako si udržať dobrú náladu

  • Poradiť vám potraviny, ktoré sú zdrojom vhodných a zdraviu prospešných látok, nie je ťažké. So stravou pre dušu už je to zložitejšie, tú v žemli pri stánku nekúpite.
  • Za taký duševný fastfood by sa však dali považovať knižnice a kníhkupectvá. Nebojte sa požiadať personál o pomoc s výberom kvalitného diela, pretože kniha nielen príjemne naladí, ale ešte si rozšírite obzory.
  • Ľudia sú ako zrkadlo. Napriek všetkým problémom, skúste sa dnes na niekoho vedome usmiať a uvidíte, čo sa stane.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button