KuchyňaNávody

Ako nachystať štedrovečerný stôl?

ako nachystať štedrovečerný stôlŠtedrovečerný stôl  je iný ako ostatné slávnostné stoly. Je tým najslávnostnejším stolom z celého roka, a preto by sme si na jeho výzdobe mali nechať záležať. Viete, ako by mal štedrovečerný stôl správne vyzerať? Čo má štedrovečerný stôl obsahovať a ako štedrovečerný stôl ozdobiť?

Čo vám treba na úpravu štedrovečerného stola?

Štedrovečerné stoly ovplyvňujú rôzne módne trendy, ale okrem toho má takýto sviatočný stôl predsa len svoje pravidlá. A je jedno či je prestierate moderne alebo podľa tradícií.

Základ štedrovečerného stola je pekný vianočný obrus. Aj keď zvyčajne obrus nepoužívate, na Vianoce si ho predsa len doprajte.

Podľa tradícií by na ňom mal byť zobrazený adventný veniec, zelené ihličnaté konáre, sviečky, vianočná hviezda alebo napríklad imelo. Ak takýto tradične vianočný obrus nemáte, vyberte aspoň jeho tradičné farby – biela, zelená alebo červená v kombinácii so zlatou alebo striebornou. Alebo sa môžete riadiť módnymi trendmi.

Prestieranie štedrovečerného stola

Na vianočnom obruse by potom malo byť uložené slávnostné prestieranie. Slávnostné prestieranie výborne dokreslí vianočnú atmosféru. Volíme opäť tradičné alebo moderné prestieranie.

Na stole by potom nemali chýbať sviatočné obrúsky, vyblýskaný príbor a slávnostný jedálenský servis. Pri ukladaní príboru dbajte na správne ukladanie.

naaranžovanie a príprava štedrovečerného stolaPotom k tanierom prichystajte brúsené slávnostné poháre na vodu, aperitív prípadne aj na víno či niečo tvrdšie (to podľa toho čo je u vás zvykom). Prestreté by malo byť ideálne pre jedného naviac – buď pre toho, kto zomrel, alebo pre nepredvídaných hostí.

Pozor! Nikdy by vás však pri stole nemal byť nepárny počet. Aj tento zvyk v niektorých domácnostiach riešia práve náhradným tanierom. Pod tanierom by sa mala ukrývať minca alebo šupinka z kapra pre hojnosť.

Uprostred štedrovečerného stola by mal byť ozdobený svietnik alebo adventný veniec. Niektoré domácnosti na vianočný stôl dávajú tiež nejakú peknú kvetinovú väzbu.

ako správne nachystať štedrovečerný stôlNa stole by malo byť 9 – 12 pokrmov, teda okrem toho, čo budete servírovať (cukrovinky, oriešky, oblátky, kompót, ovocie atď.). To všetko by malo byť nachystané vo sviatočných miskách.

Na stole by ste tiež mali mať malý tanierik s medom, nožom na krájanie, náhradnú lyžičku, špáradlá a zápalky. Nezabudnite na koreničky a dochucovadla.

Je dôležité, aby ste mali všetko potrebné po ruke, pretože od stola smie vstať iba gazdinka.

Tipy ako nachystať štedrovečerný stôl

Pokiaľ nemáte až tak veľký stôl, určite v týchto prípadoch oceníte servírovací stolík. V niektorých domácnostiach sa dáva pod obrus peňaženka, to aby sa vás držali peniaze.

Na plytký tanier dajte obrúsok a naň hlboký tanier, naň naaranžujte ideálne látkový obrúsok, ktorý si potom dáte do lona.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button