Recepty

Ako si vyrobiť med z rakytníka?

Nejde o žiaden výmysel, keď sa povie, že rakytník rešetliakový je rastlinou budúcnosti. Kto by to povedal a kto by uveril, čo všetko zdravé sa zmestí do zdanlivo nenápadných oranžových alebo červených bobuliek kríkov, lemujúcich cesty ako okrasná rastlina. S rakytníkom sa môžete stretnúť v parkoch, na sídliskách, ľudia ho pestujú aj na záhrade. Vajcovité alebo okrúhle bobule sú naplnené vitamínmi a minerálmi. Z rakytníka snáď nie je nič, čo by sa nedalo využiť. Všetky časti kríka sú použiteľné – koreň, drevo, kôra, kvety, listy, plody, semená. My sa však sústredíme na jeho plody – už spomínané bobule, ktoré majú rôznu farebnú podobu podľa toho, v akej oblasti sa rakytník vyskytuje. Uvarte si z plodov tejto rastliny jednoduchý, ale zato vysoko hodnotný med. A verte tomu, že keď príroda nadeľovala, rakytník toho snáď dostal najviac.

Pomocou týchto surovín vyrobíte med z rakytníka: 

  • 150 bobuliek rakytníka (približné množstvo – môžete ich použiť viac)
  • 1 kg cukru
  • 1 litra vody
  • 1 celého citrónu

náročnosť receptu: mierna

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Čo obsahuje rakytník rešetliakový

Obsah látok rakytníka rešetliakového je veľmi cenný. Látky majú významné liečivé účinky. Sú to vitamíny, alkaloidy, triesloviny, oleje a minerálne látky.

Aktuálnym objavom je látka alkaloid, zo skupiny endorfínov, ktorá pozitívne ovplyvňuje centrálnu nervovú sústavu.

Rovnako významné sú účinky antidepresívne, ale aj protinádorové. Rakytník obmedzuje patologický rast tkanív.

Plody a semená z rakytníka sú najcennejšími produktmi. Ich biologické látky sú neoceniteľné a v porovnaní s ostatnými rastlinami úplne výnimočné.

Bobule rakytníka sa môžu jesť len tak odtrhnuté priamo z rastliny, ale nie sú príliš lákavé, chutia kyslo až trpko. V tomto prípade vyrobený med z rakytníka má prijateľnú chuť a hlavne prospešnú pre naše zdravie.

Postup prípravy medu z rakytníka krok po kroku

rakytník rešetliakovýV sitku prepláchneme bobuľky rakytníka  a vsypeme do jedného litra vody a pridáme dobre umytý citrón aj s kôrou, nakrájaný na niekoľko dielov.

Plody rakytníka asi desať minút povaríme a necháme odstáť do ďalšieho dňa (24 hodín) pri bežnej izbovej teplote. Zmes nemiešame.

Uvaríme šťavu

Po tejto dobe šťavu scedíme a plody prepasírujeme cez sitko. Získanú šťavu zahrejeme a privedieme do mierneho varu.

Vo vriacej šťave rozpustíme dané množstvo cukru, pri vysypávaní cukru stále miešame. Šťavu miešame za varu a neustále miešame asi 20 minút. Časom šťava zhustne a nadobudne konzistenciu medu.

Dokončenie receptu na rakytníkový med

Hotový med z rakytníka plníme, keď je ešte horúci do zaváraninových pohárov. Lepšie je plniť med z rakytníka do menších pohárov, ktoré obrátime dnom nahor (viečko sa lepšie zatiahne). Med necháme vychladnúť.

Vyskúšajte aj tieto recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button