Kuchyňa

Ako využiť bobkový list v kuchyni a spoznať jeho účinky?

sušený bobkový listKorenie povrchne charakterizuje chuť jedál. Nenápadný bobkový list je jedna z najzaujímavejších korenín v našej kuchyni. Jeho moc uznávali už rímski cisári, ktorí si vavrínovým vencom zdobili hlavy a vyznamenávali ním aj svojich vojvodcov, atlétov či umelcov. Táto symbolika vo forme vavrínového venca pretrváva dodnes. Bobkové listy sú charakteristické listami vavrínu pravého (Laurus nobilis). V Stredomorí sa okrem listov využívajú aj bobuľovité plody, z ktorých sa lisuje olej. Čo vieme o frekventovane používanom bobkovom listu, okrem toho, že ho dávame hlavne do omáčok, nakladaných pokrmov, do polievok a dusených jedál?

Bobkové listy, ktoré produkuje vavrínový strom, sa tiež využívajú na liečebné účely. Poďme si popísať prínosné účinky bobkového listu.

Zdraviu prospešný bobkový list

Bobkový list zlepšuje trávenie a zároveň je to jemné sedatívum. Má antiseptické účinky, pomáha pri detoxikácii organizmu. Bobkový list pridaný do fazuľovej polievky by mal zmierňovať nadúvanie, typické po konzumácii strukovín.

Má tiež protizápalové a močopudné účinky. Pomáha vyrovnávať hladinu krvného cukru (glukózy). Zlepšuje tiež pamäť a schopnosť duševnej koncentrácie.

V podobe oleja pridaného do kúpeľa (vavrínový olej) prospieva stuhnutým svalom a kĺbom, odbúrava stres a únavu.

Čajová kúra proti artritíde

Suroviny na jednoduchý čaj z bobkového listu:

  • 1 celý sáčok bobkového listu (5 g)
  • 300 ml vody

bobkový listDo studenej vody vhodíme jedno celé (zakúpené) vrecko (5 g) bobkových listov a privedieme k varu. Varíme na miernom plameni 5-7 minút a necháme odstáť.

Odvar zlejeme a popíjame počas celého dňa po malých dúškoch. Nie je možné vypiť ho naraz! Túto procedúru opakujeme 3 dni po sebe, potom celý týždeň vynecháme a môžeme opakovať ešte raz. Upozornenie ─ pri užívaní sa môže objaviť ružovkastý moč, čo je dôsledok rozpúšťania solí. Užívanie tohto čaju sa však v žiadnom prípade neodporúča dlhodobo.

Nepomáha vám nič na migrénu? Skúste bobkový list

Bobkový list by mal byť zdatný pomocník. Použite bobkový čaj ako prevenciu proti migréne, a to aj v prípade, že už migréna udrela.

Čaj má pozitívne účinky aj na zápal močového mechúra, na problémy s prostatou a vylučovacím aparátom, kedy dokáže efektívne problém negovať.

Čím dlhšie bobkový list varíme, tým viac horkne

Bobkový list sa používa pri varení ako celý list. V našich podmienkach skôr sušený alebo mletý, ktorý však nemá tak výraznú arómu ako čerstvý.

Má mierne horkastú až štipľavú chuť. Bobkový list sa nesmie dlho variť, inak sa stane veľmi horkým. Okrem chuťového aspektu má bobkový list priaznivé účinky na trávenie, podporuje chuť do jedla, je vhodný pre diabetikov a pomáha pri reumatizme.

Vypestujte si doma vavrín sami

krík bobkového listuMáte radi v byte kvety? Rozšírte teda svoj sortiment o zaujímavý typ rastliny a vypestujte si doma v kvetináči vavrín, ktorý nie je na pestovanie nijako náročný.

Vyžaduje len hlinito-piesčitý substrát, má rád slnečné miesto, najlepšie mu bude teda za oknom. Musí sa zalievať málo, neznáša premokrenie.

Čím viac je bobkový list zelenší, tým je kvalitnejší. Vavrín vyžaduje každý rok presádzanie do väčšieho kvetináča, ale pozor na porušenie koreňov.

Varovanie

Čaj z bobkového listu sa neodporúča piť dlhodobo!

Čaj z bobkového listu sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám.

Vždy je lepšie domácu procedúry konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter!

Prečítajte si aj tieto články ako využiť:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button