Návody

Ako nechať naklíčiť zdravé klíčky vo fľaši?

zdravé klíčky vo fľašiV tomto článku vám prinášame návod, ako si môžete nechať naklíčiť semienka v PET fľaši a tak dostanete zdravé klíčky určené na konzumáciu.  Konzumácia klíčkov nie je, ako by sa mohlo zdať, „módnym trendom“. Už v starovekej Číne sa nimi liečili rôzne choroby. Klíčky obsahujú množstvo vitamínov (A, B, C, D, E, K), minerálnych látok, stopových prvkov, enzýmov, bielkovín a iných prospešných látok.

Klíčky sú ľahko stráviteľné, chuťovo rôznorodé a ľahko ich vypestujete doma s minimálnou námahou a investíciou. Na klíčenie sa hodia semienka mnohých druhov plodín, vždy ale musí ísť o osivo nemorené. Semená šošovice, hrachu, sóje, fazule mungo, slnečnice dobre klíčia v PET fľaši. Ako na to, vám poradí nasledujúci postup.

Čo je potrebné ak chcete nechať naklíčiť zdravé klíčky vo fľaši:

  • semená na klíčenie (kúpite ich v obchode so zdravou výživou)
  • plastová fľaša
  • nožniceklíčky s lístkami
  • klinec

Postup ako nechať naklíčiť zdravé klíčky vo fľaši krok po kroku

V plastovej nápojovej fľaši najlepšie klíčia veľké semená – hrach, fazuľa mungo, sója, slnečnica, šošovica. Semená pred klíčením prepláchneme a namočíme aspoň na 12 hodín do vody, aby napučali.

Hornú časť fľaše pomocou noža alebo nožníc odstránime v miestach, kde sa začína rozširovať.

Do dna ostrým klincom prerazíte niekoľko dier potrebných na odtok vody. Čím viac otvorov bude, tým lepšie sa bude hmota preplachovať.

Podmienky klíčenia

Do pripravenej fľaše nasypeme hrsť semien. Nenechávame ich klíčiť príliš veľa, aby sme nemali problémy s ich rýchlou spotrebou. Skladovaním ich kvalita klesá.

klíčky na tanieriFľašu postavíme na misku a postavíme na miesto s teplotou 18-22 ° C a vyššou vzdušnou vlhkosťou. Ideálna je kúpeľňa alebo kuchyňa. Semená necháme klíčiť na tmavom mieste.

Najmenej dvakrát denne klíčiace semená preplachujeme tečúcou vodou. Sóju musíme preplachovať častejšie, v literatúre sa odporúča až 6x denne.

Vo fľaši nesmie zostávať voda, viedla by k rozvoju plesní a kvasiniek, ktoré by nám znehodnotili celý obsah. Už druhý deň sa začínajú objavovať klíčky.

Ako dlho klíčenie klíčkov vo fľaši bude trvať?

Tieto zdravé klíčky vám vyrastú asi za 4-6 dní, slnečnici to trvá až 10 dní. Klíčky sa konzumujú pri dosiahnutej veľkosti 3-5 mm, nesmie sa objaviť korienok, ktorý zhoršuje chuťové vlastnosti.

Ak máme záujem o zelené lístočky, preložte fľašu na 1-2 dni na svetlo.

V zelených lístkoch bude navyše chlorofyl. Fľašu musíme rozrezať, hmota je kompaktná a iným spôsobom sa nedá vybrať. Klíčky prepláchneme na sitku a necháme asi hodinu oschnúť. Potom sa môžu zdravé klíčky pridať do studených aj teplých jedál.

Podobné odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button