Recepty

Ako pripraviť šunkové závitky v aspiku?

Kto ich má rád, nemôže sa ich nikdy prejesť. Ale táto lahôdka nie je práve lacná. Ak máme k stolu viac jej milovníkov, znamená nákup hotových závitkov citeľnejší zásah do peňaženky. A tak si pripravíme šunkové závitky v aspiku doma. Dá to prácu, ale výsledok stojí za tú „prplačku“. Ponúkame vyskúšaný recept a „triky“, aby sa šunkové závitky podarili.

Čo je na šunkové závitky v aspiku potrebné:

  • suroviny uvedené v článku nižšie
  • chladnička alebo veľmi chladná miestnosť
  • formičky alebo formu, prípadne potravinovú fóliu

O čo sa vlastne jedná?

Šunkový závitok v aspiku je špecialita studenej kuchyne. Jedná sa o plátok šunky, v ktorom je zabalené menšie množstvo šalátu spájaného majonézou (zvyčajne zemiakového) s prízdobou z vajca, kyslej uhorky či inej zeleniny, to všetko zaliate príjemne kyslastým aspikom.

Použité suroviny sú rovnomerne rozvrstvené v aspiku, ktorý je číry a dostatočne tuhý.

Ako šunkové závitky v aspiku servírovať

šunkové závitkyŠunkové závitky v aspiku pripravujeme buď ako jednotlivé porcie v menších formičkách,  alebo ich skladáme do väčšej formy a po stuhnutí režeme na porcie.

Šunkové závitky v aspiku podávame pri sviatočnejších príležitostiach ako predjedlo alebo ako malé studené pohostenie.

K šunkovým závitkom prikladáme rezy bieleho pečiva alebo vlastné drobné pečivo. Šunkové závitky neponúkame k nasýteniu, ale ako lahôdku.

Suroviny na šunkové závitky

Na šunkové závitky budeme potrebovať práškovú želatínu (experimenty s výrobou vlastného rôsolu necháme radšej na menej exponované príležitosti).

Ďalej potrebujeme plátky dobrej šunky, ideálne je štvorcový prierez. Na jednu porciu počítajme dva plátky.

Ďalej potrebujeme majonézový šalát (asi 25 gramov do jedného závitku – vrchovatá lyžička). Ocot, soľ, „divoké korenie“, cukor, prípadne na ozdoba varené vajcia a nakladanú zeleninu.

Postup prípravy šunkových závitkov krok po kroku

Najskôr pripravíme šalát na naplnenie. Tri mrkvy, jeden petržlen a kúsok zeleru uvaríme do polomäkka a rýchlo schladíme. Zároveň varíme štyri stredne veľké zemiaky (lepšie by bolo, keby sme mali vopred uvarené a vychladnuté).

Zeleninu a zemiaky pokrájame na veľmi drobné kúsky. Pridáme dve kyslé uhorky (alebo namiesto toho inú sladkokyslú zeleninu, napríklad karfiol). Spojíme majonézou z dvoch žĺtkov a oleja.

Dochutíme soľou, korením a tromi kvapkami worcesterskej omáčky. Namiesto varenie zeleniny môžeme použiť úmerné množstvo nakladanej zeleniny do zemiakového šalátu. Tú ale musíme rozsekať na drobnejšie kúsky. Šalát dáme vychladiť. Šalát do závitkov môžeme aj kúpiť hotový.

A ideme variť rôsol…

Do hrnca dáme variť liter vody, pár guľôčok nového korenia, niekoľko guľôčok korenia a pár bobkových listov. Pridáme pol lyžice soli a necháme chvíľu variť.

Potom nálev dochutíme cukrom a octom, aby bol príjemne sladkokyslý (bude to chuť aspiku), scedíme a odmeriame 800 mililitrov. Ak máme nálev z kyslej zeleniny, môžeme ho použiť.

Precedíme, zriedime na zodpovedajúcu chuť, prípadne dochutíme a zvaríme. Uhorkový rôsol alebo rôsol zo šalátovej zeleniny sa veľmi dobre hodí, je príjemne korenistý. Ale pozor, aby v uhorkách nebol kôpor, ten je pre konečný aspik príliš aromatický.

Z „nálevu“ pripravíme podľa návodu tekutú želatínu. Budeme potrebovať dva balíčky. Necháme chladnúť, občas premiešame.

Pripravovanie závitkov

Ak máme tú možnosť, požiadame mäsiara o zvlášť starostlivé narezanie šunky, aby boli plátky celistvé, ani silné, ani veľmi tenké. Na každý plátok nanesieme k jednej strane lyžičku šalátu.

Nekladieme ho až do „bočných“ okrajov, aby šalát z rolky nevypadával. Pevne stočíme a znova dáme do chladničky.

Dopredu si to premyslite

Rozmyslíme si, či budeme hotový aspik vyklápať (menšie formičky), alebo budeme porcie rezať z väčšej formy.

V prípade vyklápania si musíme byť vedomí, že je potrebné suroviny klásť „inverzne“ – čo dáme na dno, bude potom hore. Takže pri plnení malých formičiek budeme začínať ozdobou.

Začíname šunkové závitky vrstviť

kôporKeď budeme ako veľkú formu požívať nejakú nádobu z kovu, vyložíme ju namáčanou potravinárskou fóliou, aby dokonale priliehala, ale okraje presahovali.

Plastové alebo silikónové formy nie je potrebné vykladať.

Nalejeme prvú vrstvu – asi centimetrovú – aspiku a dáme do chladu (chladnička alebo zimný balkón). Keď je aspik polotuhý, položíme prvú vrstvu (vajíčko, plátky zeleniny).

Každý kúsok ale predtým namočíme v aspiku. Dolejeme aspik, aby sme zrovnali vrstvu. Ak sme dali ako prvú vrstvu rolky, zalejeme ich len do polovice. Aspik lejeme cez šunku. Zase dáme napoly stuhnúť.

Keď sú polotuhé…

Keď je aspik polotuhý, opatrne nalejeme ďalšiu vrstvu, takže rolky už budú celé zakryté. Nádobou mierne „cuknite“, aby rôsol zatekal aj do voľných krajov roliek. Tento krok je dôležitý.

Keby sme rolky zaliali hneď celé, vyplávali by na povrch. Postupným dolievaním zabezpečíme ich rozmiestnenie uprostred rôsolovej vrstvy. Zase dáme stuhnúť.

Zdobíme šunkové aspikové závitky

Na mierne stuhnutú vrstvu nakladieme ozdoby, ktoré vždy namočíme do rôsolu. Aj toto je dôležité – dôjde tak k dobrému spojeniu. Zalejeme, aby sme vyrovnali hladinu. Necháme trochu stuhnúť a potom voľne nalejeme poslednú vrstvu, ktorá už bude len číra.

V postupných krokoch nesmú byť jednotlivé vrstvy aspiku úplne stuhnuté, pretože by sa potom aspik odlupoval vo vrstvách, nebol by kompaktný.

Nakoniec servírujeme…

Šunkové závitky v aspiku dáme do chladu na niekoľko hodín stuhnúť. Ideálne je cez noc. Aspiky z malých formičiek vyklopíme. Veľkú formu môžeme tiež vyklopiť, alebo režeme porcie priamo vo forme a opatrne ich plochou naberačkou vyberieme. Prvý ide najhoršie, ostatné sa už vyberajú ľahko.

Tipy na šunkové závitky v aspiku

Aspikové závitky môžeme prizdobiť dobre ochutenou poctivou majonézou. Ak sa nám nedarí aspik z formičky vyklopiť, môžeme formu na pár sekúnd namočiť do vriacej vody.

V prípade plastových alebo silikónových formičiek stačí len opatrne zmáčknuť steny, až sa aspik odlúpne.

Varovanie

  • Závitky nie sú určené k dlhšiemu skladovaniu, mali by sa spotrebovať najneskôr nasledujúci deň po výrobe.
  • Všetky jednoduchšie spôsoby sú zrejme tiež možné, ale výsledok potom nie je zaručený.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button