Recepty

Ako pripraviť kuracie závitky s nivou?

recept na plnené kuracie závitkyKuracie mäso sa na závitky výborne hodí, pretože sa prepečie pomerne ľahko a rýchlo, teda nemusíte pokrm pripravovať s veľkým časovým predstihom. Zároveň je kuracie mäso aj diétne, preto si rozumie s pomerne tučnou nivou a doplniť ho bez obáv môžete aj kúskom slaniny, ktorá mu dodá vôňu i veľmi dobrú chuť. Nasledujúci recept na kuracie závitky je veľmi jednoduchý a napriek tomu môže poslúžiť aj ako slávnostnejšie alebo nedeľné jedlo. Skvele ho doplnia zemiaky, ktoré sa pečú spolu so závitkami v jednom pekáči, ušetríte tak riad a navyše sa jedlo po vložení do rúry urobí skoro samé.

Čo je potrebné na kuracie závitky s nivou:

  • 2 kuracie prsia
  • 100 g nivy
  • niekoľko plátkov slaniny (podľa potreby a chuti)
  • 2 jarné cibuľky
  • 1-2 lyžice oleja
  • soľ, korenie a mletá paprika na dochutenie
  • 8 zemiakov

náročnosť receptu: ľahké

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Postup prípravy kuracích závitkov s nivou krok po kroku

V prvom kroku si opláchneme a osušíme mäso. Pri kuracom mäse sa odporúča ponoriť ho na niekoľko minút do vody, kvôli prípadným baktériám salmonelózy, ale najúčinnejším spôsobom predchádzať týmto baktériám je samozrejme dostatočná tepelná úprava.

Mäso rozkrájame na plátky a opatrne rozklepeme. Nivu nakrájame na kocky a slaninu natrháme na menšie kusy, aby z mäsa neviseli. Jarnú cibuľku umyjeme a nasekáme na plátky.

kuracie mäso na prípravu kuracích závitkovNa každý plátok mäsa položíme kúsok slaniny a trochu nivy. Zabalíme a spevníme pomocou špajdle. Závitky rozložíme na plech potiahnutý papierom na pečenie a posypeme ich zvyšnými kúskami nivy a plátkami jarnej cibuľky.

Olej zmiešame s trochou mletej papriky a štipkou soli s korením. Závitky zmesou ľahko potrieme. Zemiaky nakrájame na osminy alebo väčšie plátky, nasypeme ich na plech, pokvapkáme olejom a vložíme do rúry predhriatej na 200 ° C.

Kuracie závitky asi po 20 minútach pečenia otočíme a dopečieme aj z druhej strany. Mäso aj zemiaky by mali byť do päťdesiatich minút hotové. Upečené kuracie závitky rozdelíme na taniere, pridáme zemiaky a podávame, napríklad s tatárskou omáčkou a zaváranou zeleninou, alebo s čerstvou zeleninovou prílohou.

Nebojte sa jesť plesňové syry

syr nivaBuď ich milujete, alebo nenávidíte. Syry s plesňou sú pre niekoho vyberanou lahôdkou, pre iného zas jedlom, na ktoré sa nemôže ani pozrieť. Každopádne je to potravina obsahujúca pleseň, a preto sa logicky natíska otázka – nie je jej konzumácia zdraviu škodlivá?

Nie všetky plesne je porebné hádzať do jedného vreca. Človek si pri počutí tohto slovíčka vybaví väčšinou niečo skazené a škodlivé.

Niektoré plesne však ľudskému zdraviu neškodia, pretože sa nejedná o divoké, ale vykultivované plesne, určené špeciálne pre potravinárske, vedecké, alebo farmaceutické účely.

Pleseň z potravín neuškodí

Ak sa vám na potravine v domácom prostredí vytvorí pleseň, treba túto potravinu vyhodiť, pretože je zdraviu škodlivá.

No výrobky s plesňou, ktoré kúpite v obchode, sú zdravotne neškodné. Preto sa nemusíte báť jesť plesnivý syr, ktorý je v záruke a máte ho správne uskladnený. Napriek tomu existujú skupiny ľudí, ktorým napriek nezávadnosti nie je konzumácia syrov s plesňou odporúčaná (napr. tehotné ženy)

Tipy ako vylepšiť kuracie závitky s nivou

Kuracie závitky môžete naplniť aj balkánskym syrom alebo gorngonzolou.

Plesnivé syry určite nenechávajte dlhší čas na teplom mieste. V teple sa môžu rýchlo rozmnožiť nežiaduce mikroorganizmy a vy môžete svojmu telu naozaj uškodiť.

Najlepšie miesto na syry alebo potraviny s plesňou, je spodná časť chladničky. Ak máte chladnú špajzu, môžete ich nechať pokojne vyložené aj tam a nič sa im nestane.

Vyskúšajte aj tieto populárne recepty na kuracie:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button