Ako pripraviť klasického španielskeho vtáčika?
Aj keď ponuka klasického španielskeho vtáčika v reštauráciách v denných menu je rutinnou záležitosťou, v domácom menu patrí skôr k jedlám sviatočným. Príprava španielskeho vtáčika je trochu prácnejšia než by sa na prvý pohľad zdalo, a tiež suroviny nepatria práve k tým najlacnejším. Ponúkame sprievodcu prípravou klasického španielskeho vtáčika a recept na španielske vtáčiky, aby sa vám podarili, nič nevyšlo nazmar a všetci si doma si na nich pochutnali. V tomto článku prinášame jeden recept na dva typy španielskych vtáčikov.
Čo potrebujete na prípravu klasického španielskeho vtáčika:
- hovädzie zadné (na jednu porciu asi 130 g)
- vajcia uvarené natvrdo
- mäkká údenina
- kyslá uhorka
- slanina
- cibuľa
- olej
- soľ a korenie
- horčica
- hladká múka
- sladká smotana (podľa chuti)
Poznáte pôvod klasického španielskeho vtáčika?
Španielsky vtáčik, ktorý údajne dostal svoj názov po španielskych kuchároch, ktorí plnený mäsový závitok priniesli do Čiech a na Slovensko, prešiel vo svojom vývoji zásadnými zmenami. Ešte na sklonku mocnárstva sa pripravoval z teľacieho mäsa plneného žemľovou plnkou.
Potom jeho mäso „zostarlo“ na hovädziu verziu, ale náplň sa spestrila. A tak je podoba klasického španielskeho vtáčika už mnoho desiatok rokov stále rovnaká: závitok z hovädzieho mäsa plnený kyslou uhorkou, vareným vajcom, mäkkou salámou, prípadne slaninou, a cibuľkou.
Obľúbený „španelák“ dostal kedysi aj svoju československú štátnu normu číslo 11117.
Aké mäso potrebujete na klasického španielskeho vtáčika?
Španielske vtáčiky sa pripravujú z kvalitného zadného hovädzieho mäsa.
Podľa niektorých názorov je na prípravu klasického španielskeho vtáčika najlepšie mäso z boku.
Keď nemáte veľa skúseností s nákupom hovädzieho mäsa, požiadajte mäsiara, aby nám odkrojil plátky na vtáčiky. V tom prípade musíte počítať s tým, že budú veľké.
Ďalším variantom je, že si sami vyberiete príhodný pekný kus mäsa a kúpite ho vcelku.
Na jedného španielskeho vtáčika počítajte, že budete potrebovať asi 130 gramov mäsa.
Postup prípravy klasického španielskeho vtáčika krok po kroku
Príprava mäsa na španielskeho vtáčika
Mäso vcelku opláchnite, osušte utierkou, aby nekĺzalo pod rukou, a dobre prezrite, z ktorej strany začnete rezať plátky. Malo by to byť, takzvane cez vlákno.
Ak vám mäso narezal mäsiar, iba ich opláchnite a osušte. Plátky mäsa potom z oboch strán naklepte tĺčikom na mäso.
Okraje plátkov krátkymi ťahmi noža narežte. Naklepanie mäsa je úkon, ktorý nemožno vynechať.
Ochutenie mäsa a príprava náplne do klasického španielskeho vtáčika
Plátky posoľte (stačí z jednej strany), ľahko okoreňte a potrite horčicou. Pripravte náplň do španielskych vtáčikov. A tá je niekedy kameňom úrazu.
Klasikou je prúžok údeného slaniny, prúžok kyslé uhorky, hranolček mäkké údeniny (gothaj, český párok), štvrtka vajcia natvrdo. Nie každému všetko vyhovuje.
Deťom môže vadiť slanina, niektorí dospelí zas nemajú radi teplú kyslú uhorku.
Umenie je všetkým vyhovieť
Je lepšie vyhovieť chutiam, než sa potom hnevať nad vrátenými tanieri s „vyseparovaným“ vnútrom vášho klasického španielskeho vtáčika.
Uhorku rozsekajte na drobné kúsky, to potom odporcom „teplého kyslého“ nevadí. Keď klasickú náplň vôbec nemáte radi, môžete španielskeho vtáčika naplniť len anglickou slaninou a jemne posekanou cibuľkou – aj to je v konečnom výsledku veľmi chutné.
Plnenie klasického španielskeho vtáčika
Plátok plníme z jedného užšieho konca, aby sme mohli ľahko vytvoriť závitok. Ten spichneme kuchynskú ihlou (k tomu určenou), alebo omotáme čistou bielou niťou.
V súčasnosti je možné použiť novodobé silikónové pružiny, ktoré sú určené práve na mäsové závitky. Dreveným špáradlom tuhé hovädzie nespichnete, a navyše hrozí jeho zalomenie.
Do tlakového hrnca dáme asi pol deci oleja a zosklovatíme na ňom jednu veľkú alebo dve malé cibule. Pridáme závitky a zo všetkých strán orestujeme.
Tepelná úprava
V ďalšom kroku potom zalejeme vývarom alebo vodou, priklopíme a pod tlakom dusíme do mäkka, asi po dobu 40 minút.
Keď tlakový hrniec nemáme, zvolíme kastról s tesniacou pokrievkou a počítame s tým, že sa vtáčiky budú zvoľna dusiť tak dve hodiny, niekedy aj dlhšie (podľa kvality mäsa).
Gro klasického španielskeho vtáčika je, že musí byť dokonale mäkký. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť hrniec.
Odstránenie nití/ihiel
Keď máte klasického španielskeho vtáčika mäkkého, vyberte ho z tlakového hrnca a odstráňte nite alebo ihly. Nemusíte sa obávať, že by sa rozbalil. Nikdy nedávajte stravníkom na tanier vtáčika a „s klbkom nite“!
Príprava omáčky ku španielskym vtáčikom
K španielskym vtáčikom, samozrejme, patrí aj omáčka. Začnite teda s upravou omáčky. Tu máte dve možnosti: klasická hnedá omáčka alebo neobvyklá biela omáčka.
Klasická hnedá omáčka
Klasikou pri španielskych vtáčikoch je jednoduchá omáčka hnedá: šťavu z tlakového hrnca zlejte do širšieho hrnca (alebo ponechajte v kastróle) a prudkým varom redukujte.
Potom „zatrepeme“ hladkou múkou (jedna až dve lyžice, podľa požadovaného množstva), a miešame, kým sa od múky nezačne oddeľovať tuk. Potom zalejeme vývarom alebo vodou, rozšľaháme, prevaríme a dochutíme soľou a korením.
Neobvyklá biela omáčka
Menej obvyklá, ale tiež veľmi chutná, je biela omáčka. Na jej prípravu musíte myslieť dopredu, aby ste si pri plnení vtáčikov odložili nabok dve vajíčka, dve kyslé uhorky a kúsok údeniny.
Španielske vtáčiky vyberte zo šťavy. Potrebné množstvo omáčky doplňte vývarom alebo vodou. Uveďte do varu a pridáme nadrobno nasekanú uhorku, vajcia a údeninu.
V hrnčeku rozmiešajte jednu sladkú smotanu, dve lyžice hladkej múky a lyžicu horčice. Vlejte do šťavy a prevarte na bielu omáčku. Dochuťte soľou, korením, prípadne ešte aj horčicou.
Máte hotovo!
Recept na španielskej vtáčiky je pri konci. Klasického španielskeho vtáčika je vhodné podávať s dusenou ryžou alebo so žemľovou knedľou. Vyskúšať môžete aj recept na domáci zemiakový knedlík.
Uvedené prílohy sa výborne hodia k obom variantom omáčok.