Recepty

Ako urobiť nepečeného veľkonočného baránka?

Veľkonočný baránok nemusí vždy byť len pečený. Ľahko urobíte veľkonočného baránka z ochuteného tvarohu alebo uvareného pudingu pomocou želatíny. Do základnej hmoty stačí pridať ľubovoľné kompótové (v sezóne čerstvé) ovocie a piškóty. Cukor sa dá nahradiť sladidlom pre diabetikov a piškóty môžu byť bez cukru alebo bezlepkové. Jednoduchou zámenou surovín si pripravíte baránka pre celiatikov i diabetikov. Baránok stuhne asi za dve hodiny, robím ho naozaj na poslednú chvíľu. Vďaka tvarohu, piškótam a ovociu bude vyzerať naozaj chutne.

Čo je potrebné na nepečeného veľkonočného baránka:

 • 750 g mäkkého tvarohu
 • 50 g masla
 • 220 ml smotany na šľahanie 33%
 • cukor podľa chuti
 • 40 g práškovej želatíny
 • 150 ml mlieka
 • zavárané ovocie
 • piškóty
 • ovocný džem (príchuť podľa vašej chuti)
 • forma na baránka
 • potravinárska fólia alebo mikroténové vrecko

náročnosť receptu: veľmi ľahké

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Postup prípravy nepečeného veľkonočného baránka krok po kroku

tvarohV hlbšej miske vymiešame maslo s cukrom, mäkkým tvarohom a mliekom.

Prácu si môžete uľahčiť kuchynským robotom, ale nie je to nutné. Aj pomocou obyčajnej varešky to ide ľahko, len to trvá trochu dlhšie, stačí chvíľka trpezlivosti.

Zvlášť v osobitnej miske vyšľahajte smotanu na šľahanie dotuha.

Aby sa smotana dobre vyšľahala, musí mať obsah tuku najmenej 33%, inak nie je taká pevná, ako by sme potrebovali. Môžete šľahať aj šľahačku so 40% tuku, potom vynechajte z rozpisu surovín maslo.

Príprava želatíny na nepečeného veľkonočného baránka

Rozpusťte práškovú želatínu v 250 ml vody. Želatínový roztok zahrievajte za stáleho miešania do úplného rozpustenia prášku.

Pozor na to, aby sa želatína nezačala variť, stratila by schopnosť tuhnutia. Teplota roztoku by nemala prekročiť 60 ° C.

Dokončenie receptu na nepečeného veľkonočného baránka

Zmiešajte dohromady tvarohovú hmotu, vyšľahanú šľahačku a mierne vychladnutú želatínu. Vznikne hladký krém. Ochutnajte a prípadne ho doslaďte a ochuťte rumom alebo cukrom s nejakou príchuťou.

Formu na baránka vyložte fóliou a nalejte trochu tvarohovej zmesi. Pridajte kúsky ovocia (napríklad môžete dať zavárané čerešne). Spodný okraj formy vyložte piškótami, na nich bude baránok po vyklopení z formy ležať.

Na ovocie nalejte ďalšiu časť tvarohu a poukladajte detské piškóty. Piškóty môžete vopred zlepiť džemom. Nie je to nutné, avšak džem piškóty zvlhčí a sú potom mäkšie, baránok sa ľahšie krája na jednotlivé porcie. Rovnakým spôsobom naplňte druhú časť formy a dajte aspoň na dve hodiny stuhnúť do chladničky.

Servírovanie veľkonočného baránka

Stuhnuté časti veľkonočného baránka vyklopte z formy, odstráňte fóliu a časti k sebe pomocou džemu zlepte.

Veľkonočného baránka môžete spojiť aj pomocou špáradiel. V takom prípade musíte dávať pozor na ne pri krájaní a servírovaní. Plátky tvarohového múčnika na tanieri ozdobte šľahačkou a čokoládou.

Ako sa stal baránok symbolom Veľkej noci?

Medzi symboly Veľkej noci patria napríklad maľované vajíčka, zajačiky, z kresťanského pohľadu kríž, bahniatka, a ako symbol utrpenia a v neposlednom rade sem patrí aj baránok. Baránok predstavuje nevinnosť a boj so zlom.

baránokV minulosti bol baránok obetným zvieraťom za rôzne hriechy. Pečenie jahňaťa alebo sladkého barančeka z piškótového cesta, alebo v našom prípade príprava nepečeného baránka má prapôvod v historických udalostiach.

Súvisí so sviatkom Paschy, ktorou Židia oslavujú svoje vyslobodenie z egyptského otroctva.

Veľký súvis má baránok aj s postavením Ježiša v kresťanstve, ktorá ho považuje za baránka, ktorý sa obetoval aby spasil celý svet.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button