Recepty

Ako urobiť kurča à la bažant?

Ako urobiť kurča à la bažantKurča pripravené na spôsob bažanta – kura à la bažant – je tradičný recept. Prečo sa stále drží na špici kuracích predpisov? Pretože kurča à la bažant je naozaj veľmi dobré. Toto kurča má tak vyváženú chuť, že sa ho snáď ani nemôžete prejesť. Preto recept úspešne preplával všetkými stravovacími trendami. Ponúkame poctivý recept na kurča na spôsob bažanta.

Na kurča à la bažant budete potrebovať:

  • kurča celé alebo štvrtiny
  • 100 g údenej slaniny
  • Soľ, celé korenie, nové korenie, bobkový list, jalovec
  • kúsok masla
  • 1 cibuľa

Návod na prípravu kurčaťa à la bažant

Názov jedla kurča à la bažant značí, že bolo kurča pripravené takým spôsobom, ako sa upravuje bažant.

Preto sa v kuchárskych knihách okrem francúzskej skratky à la môžeme stretnúť s názvami: kurča ako bažant, kurča na spôsob bažanta, kurča po spôsobe bažanta. Ako bažanta môžeme upraviť celé kurča alebo len jeho časti.

KurčaIngredienciou, bez ktorej sa kurča à la bažant nezaobíde, je údená slanina. A zo všetkého najlepšia je celkom obyčajná údená slanina.

Ono je to s tou slaninou tak: v kuchárskych knihách, ktoré vyšli po vzniku Československa sa dôsledne dbalo na slovenské názvoslovie. A tak nemecký Speck nahradil slovenský výraz slanina.

V súčasnej dobe si pod pojmom slanina predstavíme „anglickú“, chudú alebo prerastenú. Ale zverina sa tradične prepichuje obyčajnou údenou slaninou.

Údená slanina mäso jednak premastí, jednak napomôže k jeho zmäknutiu. A dodá typickú chuť, ktorú žiadna „anglická“ nenahradí (nič proti anglickej, len že chutí inak ako slanina).

Kurča alebo časti buď prešpikujeme pomocou špikovacej ihly, alebo urobíme vpichom noža otvory, ktoré rozšírime prstom a vsunieme do nich pásiky údenej slaniny.

Dochutenie

Kurča alebo jeho diely trochu osolíme (menej ako obvykle, slanina je slaná), vložíme do pekáča, pridáme hrubo nasekanú alebo na mesiačiky nakrájanú cibuľu, asi šesť guľôčok korenia, dva bobkové listy, päť guľôčok nového korenia a päť hrubo podrvených guličiek jalovca.

Na povrch mäsa položíme tenké plátky zvyšnej slaniny. Podlejeme vodou, prikryjeme pokrievkou a dáme piecť na 200 stupňov.

Kurča na bažantaKeď pečieme iba stehná, netreba ich obracať (zachovajú si peknú kožičku na záverečné vypečenie). Keď pečieme celé kurča, najprv ho dusíme prsiami nadol, potom otočíme a dopekáme „na chrbte“.

Keď je mäso mäkké a začína sa červenať, pridáme do výpeku plátok masla, kurča šťavou dobre polejeme a odkryté pečieme dozlata.

Potom výpek trochu podlejeme horúcou vodou, aby sa odvarila upečená cibuľa a masová šťava.

Kurča à la bažant podávame s rôzne upravenými zemiakmi – výborne k nemu chutia napríklad opekané. Pretože sa bažant niekde je so zemiakovou kašou, určite bude kaša ladiť aj kurčaťom à la bažant.

Tiež červená kapusta, ktorú má niekto k bažantovi rád, sa ku kurčaťu à la bažant veľmi dobre hodí. Zaujímavou prílohou sú aj varené krúpy upravené ako príloha alebo dusená ryža.

Tipy ako urobiť kurča à la bažant

  • Kurča na spôsob bažanta sa niekedy pečie aj podliate vínom.
  • Aj keď slanina mäso nezameniteľne ochutí, niekomu (hlavne deťom a mládeži) nevypečené kúsky vnútri svaloviny vadia. Je vhodné s tým počítať a pri podávaní stravníkov priamo vyzvať, aby si prípadne slaninu z mäsa vytiahli a odložili na tanierik s kosťami.
  • Malým deťom slaninu vytiahneme sami.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button