Recepty

Ako urobiť marhuľovú detskú výživu?

Marhuľová detská výživa, často nazývaná presnidávka, je obľúbená ovocná pochúťka, ktorá má príjemnú osviežujúcu chuť. Vzhľadom na vysoký obsah vlákniny je marhuľová presnidávka veľmi sýta. Obsiahnuté minerálne látky a vitamíny predurčujú marhuľovú presnidávku deťom, ale pre vysoký obsah zásaditých solí je odporúčaná aj dospelým s niektorými chorobami. Doma pripravená marhuľová presnidávka je chuťovo bohatšia a neobsahuje chemické konzervanty. Už len kvôli tomu stojí zato si marhuľovú detskú výživu začať pripravovať doma.

Čo je potrebné na marhuľovú detskú výživu:

  • marhule
  • kuchynské vybavenie
  • zaváracie poháre

náročnosť receptu: veľmi ľahké

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Čo obsahujú marhule?

marhuleMarhule a ľudské zdravie: marhule sú zásobárňou ľudskému organizmu prospešnými látkami. Obsahujú vitamín A (uvádza sa, že 150 gramov marhúľ pokryje dennú spotrebu vitamínu A pre človeka).

Významný je tiež obsah draslíka, vápnika, železa a fosforu. Marhule sa používajú v diétách pri chorobách krvného obehu (majú výhodný pomer draslíka a sodíka), ďalej pri obličkových a pečeňových chorobách.

Marhule obsahujú zásadité soli, preto sú odporúčané aj ľuďom s reumatizmom a ischiasom. Urobiť si marhuľovú detskú výživu preto stojí zato. Navyše jej príprava veľmi jednoduchá.

Marhuľová detská výživa

Marhuľovú detskú výživu môžeme podávať už „starším“ dojčatám. Pretože sú marhule niekedy chuťovo ostré, musíme pre bábätko vybrať plody dokonale zrelé a sladké. Ale aj tak príkrm z marhúľ najprv vyskúšame vo veľmi malom množstve.

Keď sa bábätko „neobsype“ a neobjavia sa ani iné príznaky prípadnej alergie, môžeme postupne zvýšiť množstvo ovocia.

Postup prípravy marhuľovej detskej výživy krok po kroku

dojčaMarhule na dojčenskú presnidávku nastrúhame na strúhadle (šupku vyhodíme). Surové sladké marhule netreba prisladzovať (pre bábätká to nie je ani vhodné).

Väčším deťom, ktoré sú už lepšími jedákmi, môžeme marhuľovú presnidávku z čerstvého ovocia doplniť detskou piškótou.

Príprava marhuľovej presnidávky vo veľkom množstve: marhule preberieme, poškodené miesta vykrojíme, plody vykôstkujeme. Pre urýchlenie tepelného spracovania marhule pomelieme na mäsovom mlynčeku. Marhule melieme aj so šupkami, v konečnom produkte ich nebudeme cítiť.

Príprava v mikrovlnnej rúre

Výhodou mletia je, že sa z marhúľ uvoľní aj šťava, a tak ich pri tepelnej úprave nebudeme musieť podlievať vodou. Marhuľovú zmes musíme rozvariť. Na to sa osvedčila mikrovlnná rúra. Rozdrvené marhule dáme do nádoby vhodnej na varenie v mikrovlnnej rúre (sklo, porcelán, niektoré plasty).

Nádoby do mikrovlnnej rúry neprikrývame pokrievkou, pretože je žiaduce odparovanie. V mikrovlnnej rúre sa rozvarené ovocie nepripáli. Dobu pôsobenia mikrovĺn musíme prispôsobiť množstvu ovocia. Ak nemáte mikrovlnnú rúru, marhuľovú zmes, pozvoľne rozvarte na sporáku (musíte trochu podliať). Rovnako je možné marhule upiecť v rúre, ale to je pomerne energeticky náročné.

Rozvarenú marhuľovú zmes dokonale rozmixujeme – osvedčil sa ponorný ručný mixér. Rovnako poslúži aj stolný mixér (len je viac zašpineného riadu). Keď nemáte žiadny mixér, rozvarené marhule prepasírujte cez sitko – ide to veľmi ľahko a nie je takmer žiadny odpad. Mixovaním alebo pasírovaním získa marhuľová detská výživa jemnú konzistenciu.

Ochutenie detskej marhuľovej výživy

Keďže sa varením stali marhule kyslejšie, marhuľovú detskú výživu mierne prisladíme. Ak je marhuľová výživa určená dojčatám, či diabetikom, nesladíme ju, alebo použijeme sladidlo odporúčané lekárom alebo odborným špecialistom pre výživu detí a chorých. Marhuľovú výživu môžeme podávať hneď po vychladnutí, ale veľkú časť sterilizujeme do zásoby.

Marhuľovým príkrmom naplníme zaváracie poháre (radšej menšie) a sterilizujeme 30 minút pri 80°C.

Tipy

Marhuľovú detskú výživu môžeme „nadstaviť“ jablkami (asi jednou tretinou k množstvu marhúľ). K miešaniu jabĺk s marhuľami sa neuchyľujeme len z dôvodu nedostatku marhúľ – lebo aj pridané jablká trochu „zrazia“ ostrosť marhúľ.

Vyskúšajte aj recepty na:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button