Recepty

Ako urobiť slávnostné nepečené torty?

trubičková slávnostná nepečená tortaKeď sa povie torta, každý si zrejme hneď predstaví prekrajovaný korpus s niekoľkými druhmi náplne a šľahačkovým krémom. V časovom strese preto hocikedy nebýva na pečenie tort čas a často sa uchyľujeme k nákupu už hotových. Nič ale nepoteší viac, ako torta upečená z lásky, preto si dnes ukážeme dva jednoduché recepty na slávnostné nepečené torty.

Čo je potrebné na slávnostné nepečené torty:

 • kvalitné suroviny

Jablková torta s trubičkami

Ovocné slávnostné nepečené torty patria medzi evergreeny. Najčastejšie sa na ich príprave používa bobuľovité ovocie, ale pre zimné obdobie sa určite lepšie hodia torty s príchuťou jabĺk. Ich príprava je síce trošku zložitejšia, ale len na prvý pohľad.

Základom sú kvalitné suroviny: pravé maslo, 100% jablkový džús a najlepšie cukrárske piškóty. Z obyčajných surovín totiž žiadny zázrak nevytvorí ani majster kuchár.

Potrebné prísady:

Na korpus:

 • 120 g piškót (1 malé balenie)
 • 100 g masla

Na náplň:

 • 32 zmrzlinových trubičiek (2 bal) – rozpoliť na 64 krátkych
 • 3 bal želatíny čírej
 • 1 1/4 l jablčného džúsu (z toho 0,5 l na namočenie želatíny)
 • 1 PL citrónovej šťavy
 • 400 – 500 ml šľahačky
 • 2 bal vanilínového cukru
 • 50 g cukru

Na ozdobu:

 • 1 jablko
 • trochu citrónovej šťavy
 • lístky mäty

Príprava jablkovej torty s trubičkami

Piškóty rozdrvíme valčekom a dobre zmiešame s rozpusteným maslom. Hmotu dáme do vymastenej tortovej formy (priemer 26 cm) a utlačíme lyžicou do hladka.

Želatínu necháme napučať v 0,5 l jablkového džúsu 10 min a potom zahrejeme podľa návodu. Rozohriatu želatínu vmiešame do zvyšného džúsu zmiešaného s citrónovou šťavou (zvolíme veľkú misu) a necháme vychladnúť cca 15 min. Šľahačku vyšľaháme s cukrom a vanilkovým cukrom (nemusí byť úplne tuhá).

Vyšľahanú šľahačku dobre vmiešame ručnou metličkou do vychladnutej jablkovej zmesi. Potom necháme zmes v mise, kým nezačne tuhnúť – občas premiešame, aby hmota tuhla rovnomerne (nielen na povrchu). Pozor: Tuhne dlho z dôvodu veľkého množstva hmoty. Tuhnúca fáza trvá cca 1 hodinu pri izbovej teplote. Ak chceme tuhnutie urýchliť v chladničke, nezabúdame premiešavať častejšie.

jahodová nepečená torta prípravaUž tuhnúcu hmotu (nie úplne riedku) nalejeme do formy na piškótový korpus a pozdĺž strán kolmo ku dnu formy napicháme prepolené (skrátené) zmrzlinové trubičky tesne vedľa seba – dávame pri tom pozor, aby trubičky nepadali.

Tortu dáme tuhnúť na min. 3 hodiny do chladničky.

Okraj formy opatrne uvoľníme nožom a tortu preložíme na servírovací tanier.

Olúpané jablko nakrájame na tenké plátky, pokvapkáme citrónovou šťavou a ozdobíme ním tortu. Dekorujeme lístkami mäty.

TIP: Ak robíte tortu v menšej forme – priem. 20 cm – trubičky nepolíme (ponecháme ich dlhé, aby sa zvýšil okraj na náplň). V takom prípade potrebujeme 48 zmrzlinových trubičiek. Trubičky určite volíme farebné, aby bol výsledný efekt čo najslávnostnejšie. Môžete použiť aj nejaké iné ovocie, nie len jablká ale napríklad aj jahody, alebo marhule.

Narodeninová trubičková torta

Pečenie torty k oslave významného životného jubilea je u nás tradíciou. Prečo ale pre zmenu nevyskúšať aj slávnostné nepečené torty? Trubičková torta určite uspokojí každého milovníka orechov a mandlí a zaujme aj svojim netradičným a pracne vyzerajúcim vzhľadom.

Postup je o niečo jednoduchší ako pri predchádzajúcom recepte a výsledok určite príjemne prekvapí ako kuchára, tak oslávenca.

Potrebné prísady:

Na cesto:

Na krém:

 • 6 žĺtkov
 • 100 g práškového cukru
 • 2 bal. vanilínového cukru
 • 1 PL instantnej silnej kávy
 • 200 g mäkkého masla

Na ozdobenie:

 • asi 15 cukrárskych trubičiek

Príprava narodeninovej trubičkovej torty

Z bielkov vyšľaháme pevný sneh. Dobre premiešame mandle alebo oriešky s cukrom a opatrne zmiešame so snehom.

Štvrtinu cesta dáme na dno tortovej formy (priem. 24 alebo 26 cm, vyloženej papierom na pečenie), uhladíme a pečieme v predhriatej rúre.

Elektrická rúra: 200 ° C

Teplovzdušná rúra: 180 ° C

Plynová rúra: Stupeň 2-3

Doba pečenia: cca 12 minút

Po upečení vyklopíme korpusový plát na mriežku, opatrne stiahneme papier na pečenie a necháme vychladnúť. Takto upečieme ďalšiu štvrtinu cesta a celý postup opakujeme ešte dvakrát.

Príprava krému

V horúcom vodnom kúpeli našľaháme žĺtky, cukor, vanilínový cukor a kávu do peny. Potom nádobu z kúpeľa vyberieme a penu šľaháme do vychladnutia. Maslo vyšľaháme do peny a po lyžiciach zašľaháme do žĺtkovej peny až sa všetko spojí do hladkého krému.

Tri štvrtiny krému použijeme na namazanie všetkých plátov torty, ktoré na seba poskladáme. Zostávajúcu štvrtinu krému použijeme na potretie hornej plochy a strán torty.

Dve tretiny trubičiek valčekom rozdrvíme a posypeme hornú a bočné strany torty. Zvyšné trubičky nakrájame na kúsky veľkosti 3-4 cm a tortu nimi dozdobíme. Túto tortu a zvyčajne aj všetky ostatné slávnostné nepečené torty necháme vždy 3-4 hodiny odležať v chladničke.

TIP: Na ušľahanie pevných bielkov existuje veľa tipov. Úplný základ tvoria čerstvé vajcia nechané najmenej hodinu pri izbovej teplote. Pri šľahaní sa do misy nesmie dostať ani kúsok žĺtku alebo inej nečistoty.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button