Recepty

Ako upiecť tiramisu roládu?

Dnes si na našej stránke ukážeme ako upiecť tiramisu z nátierkového masla. Výhodou je, že  môžete upiecť tiramisu na rôzne spôsoby – myslím tým napríklad tortu do tortovej formy, do misiek na kompót, deťom do školy na desiatu do pohára na desiatu. Dnes vám predstavujem tiramisu roládu, ktorá u nás momentálne najviac frčí a do večera nikdy neprežije. Vedzte, že u vás to bude obdobné a pre návštevu budete za hviezdu!

Čo je potrebné ak chcete upiecť tiramisu roládu:

Cesto na roládu:

 • 5 vajec
 • 5 polievkových lyžíc (vrchovatých) polohrubej múky
 • 5 polievkových lyžíc (rovných) cukru krupica
 • Na špičku noža trocha kurkumy (nemusí byť)
 • Citrónová kôra
 • Masť na vymazanie papiera na pečenie (ja používam papier potretý silikónom, takže masť nepoužívam)

Tiramisu krém:

 • 1 smotana 31%
 • 1 nátierkové maslo 200g
 • 1 a pol polievkovej lyžice práškového cukru (podľa chuti)
 • 16 ks piškót
 • Instantnú kávu a rum.

Táto roláda je naozaj jednoduchá a mám ju hotovú so všetkým za 25 minút

Najskôr si oddelíme žĺtky a bielky. Bielky dávam rovno do misky na šľahanie a žĺtky do pohára (na žĺtky si nastrúhame citrónovú kôru asi z polovice citróna).

Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh, do ktorého vlejeme všetky žĺtky a šľaháme ešte asi minútku.

Potom do misky pridáme vždy jednu polievkovú lyžicu polohrubej múky a jednu polievkovú lyžicu cukru krupica (ak robím roládu z kupovaných vajec, tak do cesta zašľaháme aj na špičku noža trochu kurkumy, aby bola roláda vo výsledku krásne žltá ako z domácich vajec).

Príprava na pečenie tiramisu rolády

Hotové cesto nalejeme na plech vyložený papierom na pečenie a stierkou roztiahneme ku krajom (asi 1 cm od okraja papiera, pretože pri pečení sa cesto ešte trochu rozleje).

Ďalej dáme upiecť tiramisu roládu do predhriatej rúry na 180 ° C počas 10 minút bez zapnutého teplo vzdušného režimu (inak by roláda mala nafúknuté hrče).

Káva s rumom

Kým sa roláda upečie, uvaríme si silnú instantnú kávu (dávam asi do 100 ml vody dve vrchovaté lyžičky kávy), do ktorej prilejeme rum a lyžičkou premiešame.

Množstvo rumu pridávam podľa oka tak, aby mi káva s rumom krásne zavoňalo (na 100 ml asi tak tri polievkové lyžice).

Ak robím tiramisu aj pre deti, dám len trochu na ovoňanie.

Ďalej si nachystáme tiramisu krém

Do misy vyklopíme nátierkové maslo a nalejeme smotanu.

Elektrickým šľahačom spolu vyšľaháme na najvyšší výkon – šľaháme asi 5 minút, kým nie je krém tuhý. Nakoniec do krému pridáme práškový cukor a ešte asi minútku šľaháme.

Piškóty sú dôležitou súčasťou ak chceme upiecť tiramisu

Ako posledné si na tiramisu roládu nachystáme piškóty. Vždy dve piškóty spojím trochou krému až mi vznikne 8 spojených kúskov (na moju veľkosť rolády je to akurát, ale pri väčšom plechu sa vám do rolády vojde napríklad aj 10 ks. To si musí každý vyskúšať). Na každú spojenú piškótu nakvapkajte dve čajové lyžičky kávy s rumom.

Čo treba urobiť keď je tiramisu roláda upečená?

roláda z tiramisuKeď je roláda upečená, vyberieme ju z rúry a ihneď zabalíme (aby neskôr držala tvar) a takto ju necháme vychladnúť.

Roládu dáme na pracovnú plochu a stiahneme z nej papier na pečenie.

Roládu otočíme a piškótu pokvapkáme kávou (na svoju druhú roládu som nakvapkala už väčšie množstvo, bola predtým vláčna).

Na piškótu teraz rozprestrieme toľko krému z nátierkového masla, aby nám ešte trošku zostalo na vrchné potretie rolády. Na krém poskladáme piškóty od okraja rolády a zrolujeme.

Dokončenie tiramisu rolády

Boky upečenej rolády vyplním krémom, vršok rolády pokvapkám kávou a zvyškom krému potom ešte potriem roládu po povrchu.

Stačí len trošku. Ide hlavne o to, aby zvlhla a tiež aby na nej držalo kakao, ktorým roládu poyspeme.

Tipy ako upiecť tiramisu roládu

Keď sa ponáhľate a chcete upiecť roládu narýchlo, nechajte roládu odpočinúť minimálne dve hodinky v chladničke, aby krém dobre stuhol. Inak je lepšie si ju nachystať deň vopred, to je potom krásne vláčna a chute sú viac prepojené medzi sebou.

Ďalšie odporúčané recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button