Recepty

Ako urobiť jablkový závin z tvarohového cesta?

jablkový závin z tvarohového cesta receptJednoduchý recept, zaručený výsledok. Recept na jablkový závin z tvarohového cesta je doslova záchranným kolesom pre menej zdatných pekárov/cukrárov. Uvítajú ho predovšetkým tí, ktorí majú „rešpekt“ pred ťahaným cestom, ale nechcú sa uchyľovať ku kupovanému listovému cestu. Jablkový závin z tvarohového cesta je poctivá klasika a príprava je jednoduchá. Ponúkame recept na jablkový závin a pracovný postup k jeho výrobe.

Čo budete potrebovať na jablkový závin z tvarohového cesta:

  • 250 g balíčkového tvarohu (na tučnosti veľmi nezáleží)
  • 250 g tuku na pečenie + oriešok pravého masla
  • 1000 g kuchynsky pripravených jabĺk
  • 250 g hladkej múky + múka na dosku
  • 3/4 hrnčeka čerstvej strúhanky
  • balíček hrozienok
  • práškový cukor, mletá škorica
  • 1 vajce na potretie závinu (nemusí byť)

Jablkový závin z tvarohového cesta

Aj keď skúsené gazdinky tvrdia, že urobiť ťahanú štrúdľu nie je nič zložité, niekedy v nás pretrváva nedôvera v seba samého. Napríklad nás hneď napadnú myšlienky ako: nikdy pred tým som to nerobil, čo ak sa mi to nepodarí, a pod.

Na druhú stranu nechcete počúvať reči o tom, že „kúpiť a rozváľať lístkové cesto dokáže každý.“ Tvarohové cesto je výborný kompromis, a nie je to žiadne „klamanie“ receptúry – proste len variant.

Príprava jablkového závinu z tvarohového cesta krok za krokom

Príprava surovín na jablkový závin z tvarohového cesta

tvarohNa jablkový závin z tvarohového cesta si pripravte balíček tvarohu (nie vaničku, v tej je viac vody než tvarohu), jednu kocku tuku na pečenie (Héra, a podobne), hladkú múku, jablká, cukor, škoricu, hrozienka, strúhanku z bieleho pečiva a jedno vajíčko.

Príprava cesta

Tvarohovému cestu sa niekedy hovorí „koľko-toľko“. Je veľmi jednoduché, a pritom vďačné. Na dosku odvážte 250 hladkej múky, pridajte 250 gramov tvarohu, rozkrájajte 250 gramov tuku na pečenie.

Rukami vypracujte kompaktné cesto. Spočiatku sa trochu drobí, ale po chvíli sa poddá. Nepridávajte do neho nič viac – žiadne vajcia, vodu, mlieko, cukor – len tieto tri suroviny. Z cesta utvorte bochník a dajte do chladničky.

Príprava jabĺk na jablkový závin z tvarohového cesta

Medzitým si pripravte jablká. Na pečenie zvyčajne používajte jablká horšej kvality – menej vzhľadné, červivé (zato zdravé).

Umyte ich, olúpte, pekné šupky odložte. Na hrubom strúhadle jablká ostrúhajte – dookola, až vám zostane len jadrovník.

Voľte strúhadlo s veľkými okami alebo štrbinu na strúhanie plátkov. Jabĺk budete potrebovať necelý kilogram (strúhaných).

Príprava na pečenie závinu

Na oriešku pravého masla (len aby zavoňalo) opražte trištvrte hrnčeka čerstvej nezatuchnutej strúhanky z bieleho pečiva. Dajte ju vychladnúť.

Cesto rozdeľte na dva rovnaké kusy. Zapnite rúru na 200 stupňov, aby sa predhriala.

Plnenie jablkového závinu pripravenou plnkou

Na pomúčenej doske začnite z jednej polovice vyvaľovať placku. Kým je cesto silné, raz dvakrát otočte, aby sa cesto nelepilo na valček. Vyvaľkajte obdĺžnik asi tak dlhý ako je dĺžka plechu. Cesto by malo byť čo možno najtenšie.

Podľa starej kuchárskej miery by malo byť tak „na steblo“ silné. Placku pokryte polovicou jabĺk, nasypte polovicu hrozienok, pol množstva strúhanky. Nakoniec prislaďte asi štyrmi lyžicami cukru a poprášte škoricou.

Balenie jablkového závinu

Náplň nedávajte až na okraj, aby sa závin dobre balil a aby ste cesto zbytočne nenaťahovali, aby ste mohli závin baliť. Mohlo by sa vám ľahko pretrhnúť pri neopatrnej manipulácií.

Najskôr preložte prázdny okraj, ktorý máte bližšie k sebe a jemne ho pritlačte k plnke. Potom už pôjde rolovanie ľahko.

Niektoré šikovné gazdinky, pri rolovaní používajú utierku alebo alobal. Konce rolády zaistíte stlačením cesta. Preneste na suchý plech, „švom“ naspodok. Rovnako spracujte aj druhý diel cesta a surovín. Nakoniec záviny potrite rozšľahaným vajíčkom, aby sa upiekol do zlatistej farby. Čistou špongiou zotrieme vajíčko, ktoré stieklo na plech.

Pečenie jablkového závinu

Plech s jablčným závinom vložte do predhriatej rúry a pri 200 stupňoch pečieme asi dvadsať minút. Keď má závin temne zlatú farbu, bude dosť upečený aj vnútri. Preto stačí v závere pečenia jablkového závinu kontrolovať iba jeho farbu.

Závin (a aj iné pečivo) z tvarohového cesta nemusíte podmasťovať tukom alebo olejom, je ho dosť v ceste a pri pečení sa uvoľní (a čiastočne vsiakne do závinu, čo je výhoda – nemusíte pokvapkávať maslom ako pri ťahanom závine).

Jablkový závin z tvarohového cesta máte hotový

Závin po upečení nechajte vychladnúť a potom krájajte na porcie. Z oboch „nohavíc“ nakrájate asi 20 poctivých kusov, takže by táto dávka bohato vystačila, keby ste chceli závin upiecť rodine k obedu ako sladké jedlo, alebo len ako múčnik cez víkend, či na sobotné poobedie.

Poznať počet porcií je dobré tiež v prípade, že chcete jablkový závin upiecť pre očakávaných hostí, pri malom posedení.

Servírovanie jablkového závinu z tvarohového cesta

jablkový závin z tvarohového cesta receptJablkový závin z tvarohového cesta pred podávaním pocukrujte, pretože nie je príliš sladký, ale aj preto je mnohými ľuďmi tak obľúbený. P

odávajte s dobrým čajom, ktorý sa k mierne kyslému múčniku hodí lepšie ako káva. Ale ak ste (alebo vaši hostia) „kávoví“, môžete Apfelstrudel podávať ako vo Viedni – prizdobený šľahanou smotanou a šálkou viedenskej kávy.

Čo s odloženými jablkovými šupkami?

Usporené jablkové šupky dajte na plech vyložený papierom na pečenie a po vytiahnutí jablkovej štrúdle z tvarohového cesta ich dajte do pomaly chladnúcej rúry, ktorú nechajte pootvorenú.

Tak si ich predšušíte. Dosušíte ich potom už na voľnom vzduchu (alebo zase využite teplo z rúry). Sušené jablčné šupky budú základom pre vynikajúci ovocný jablkový čaj.

Tip

Keď máte vlašské orechy (a nemáte na ne alergiu vy alebo vaši stravníci), môžete ich pridať do závinu Závinu to len prospeje.

Ďalšie výborné recepty výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button