Recepty

Ako pripraviť kapustu pečenú so zelerom a balkánskym syrom?

príprava kapustyNenapadá vás žiaden originálny spôsob, ako si na dnešok pripraviť kapustu? Máme pre vás jeden zaujímavý recept! Kapusta by sa síce mala cítiť v českej a slovenskej kuchyni ako doma ale nasledujúca úprava kapusty je pomerne netradičná avšak aj napriek tomu je vynikajúca a  skvelo pri tomto pokrme aj vyzerá. Kapustu budete piecť spolu so zelerom a okrúhlicou a posypete ju ku koncu balkánskym syrom. Vyskúšajte toto netradičné zeleninové jedlo, ktoré však môže poslúžiť aj ako príloha k mäsu.

Čo budete potrebovať, keď si chcete pripraviť kapustu pečenú so zelerom a balkánskym syrom:

  • ako pripraviť kapustu½ hlávky červenej kapusty
  • 200g balkánskeho syra
  • ½ buľvy zeleru
  • 1 väčšiu okrúhlicu
  • 2 lyžice dyňového oleja
  • 1 lyžicu balzamikového octu
  • Štipku soli a korenia
  • Muškátový olej na dochutenie

Postup prípravy pečenej kapusty so zelerom a balkánskym syrom krok po kroku

V prvom kroku si predhrejete rúru na 200°C a pôjdete si pripraviť kapustu. Z hlávky kapusty oberiete zvädnuté listy a odrežete z nej jej tvrdý hlúb.

Následne kapustu nasekáte na väčšie kusy, dôkladne ju umyjete a osušíte (napríklad v odstredivke pre šaláty). Plech obtiahnete papierom na pečenie a kapustu naň následne rozložíte tak, aby bola len v jednej vrstve.

pripraviť kapustuNásledne olúpete zeler a okrúhlicu zbavíte šupiek, oboje umyjete a nakrájate na väčšie kocky. Zeler a okrúhlicu nasypete na kapustu a trochu premiešate.

Na zálievku zmiešate v miske dyňový olej, balzamikový ocot a oboje dochutíte soľou, korením a štipkou muškátového oleja. Potom všetko vyšľaháte metličkou tak, aby sa vaše ingrediencie naozaj dobre prepojili.

Potom zálievkou postriekajte zeleninu a zľahka znovu premiešajte. Plech vložte do rozohriatej rúry a nechajte ho tam približne 30 minút, kým vám zelenina nezmäkne.

Pečenie bude samozrejme záležať od veľkosti jednotlivých kúskov zeleniny. Asi desať minút pred koncom pečenia vyberte pekáč z rúry a posypte zeleninu balkánskym syrom.

Opäť vráťte pekáč do rúry a nechajte ho tam dovtedy, kým vám syr nechytí zlatistú farbu (avšak by sa nemal príliš roztekať po pekáči).

Pomaly môžete vašu kapustu servírovať

Ako náhle je zelenina dostatočne mäkká, vyberte pekáč z rúry, rozdeľte zeleninu na porcie a hneď ju aj podávajte.

Zapečená kapusta sa hodí ako ľahká večera alebo aj ako príloha k pečenému alebo ku grilovanému mäsu. Dúfame, že sa vám tento recept zapáčil a prajeme vám dobrú chuť!

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button