Zdravie a krásaNávody

Ako si vyrobiť kozmetický bylinný olej?

akom si pripraviť bylinný olejNa domácu výrobu bylinkových olejov sa najlepšie hodia čerstvé bylinky, ale môžu byť aj sušené. Bylinný olej je vhodný na starostlivosť o pleť, na natieranie kĺbov či boľavých svalov, na výrobu domácej prírodnej kozmetiky alebo na masáž. Príprava bylinného oleja je pomerne jednoduchá, bylinky stačí zaliať vybraným kvalitným olejom a nechať odstáť 5 až 8 dní. Takto si môžeme vyrobiť aj oleje kvetinové, napr. z ružových okvetných lupeňov alebo z levandule.

Čo je potrebné na kozmetický bylinný olej:

  • čerstvé alebo sušené bylinky
  • olivový, mandľový alebo slnečnicový olej, najlepšie v bio kvalite a za studena lisovaný
  • 2 poháre s viečkom, jeden z nich z tmavého skla na uchovanie oleja
  • plátno alebo jemné sitko

Aké bylinky použiť na kozmetický bylinný olej?

Bylinky zbierame na čistých miestach ďaleko od polí, kde sa používajú postreky, ciest, priemyselných areálov a trás pre venčenie psov. Na zber byliniek využívame suché a slnečné počasie. Na výrobu kozmetického oleja sú najlepšie bylinky čerstvé, spracované čo najrýchlejšie po zbere.

Čerstvé bylinky totiž uvoľnia viac vône. Na liečivý, silnejší olej sú vhodné bylinky sušené. Toto však neplatí vždy, pri niektorých bylinkách to môže byť naopak.

Ak nemáme možnosť si bylinky nazbierať, kúpime ich v lekárni alebo bylinkárstve.

Aký olej použiť?

Na kozmetické použitie je vhodný olej slnečnicový, najlepšie v bio kvalite, ktorý má neutrálnu vôňu a neprebije nám tak vôňu bylinky. Tiež sa dobre vsakuje do pokožky.

Odporúčaný je aj olej mandľový, ktorý je veľmi výživný a vhodný pre všetky typy pleti. Na liečivý olej použijeme olivový olej lisovaný za studena, má síce výraznejšiu farbu i vôňu, ale je veľmi zdraviu prospešný.

Postup výroby kozmetického bylinného oleja krok po kroku

Zoberieme si čistý pohár, nalejeme doň olej a pridáme bylinky natrhané na drobno. Pomer bylín k oleju je zhruba 20 g čerstvých bylín na 250 ml oleja, sušených bylín stačí menej. Ak si chceme vyrobiť silnejší olej, pridáme viac byliniek.

Veľmi dôležité je, aby boli všetky bylinky úplne ponorené v oleji, inak by nám mohli začať plesnivieť a museli by sme celú dávku vyhodiť.

Možným riešením je vystrihnúť z tenkého plastu koliesko s priemerom pohára, položiť ho na hladinu oleja a zaťažiť kamienkom, či niečím podobným. Tak zostanú všetky časti bylinky ponorené. Pohár uzavrieme viečkom.

uskladnenie bylinného olejaNádobu umiestnime na tmavé miesto s izbovou teplotou a necháme stáť minimálne 5 až 8 dní (možno aj na niekoľko týždňov).

Potom olej precedíme cez plátno alebo jemné sitko do tmavého pohára a pevne uzavrieme.

Takto vyrobený bylinný olej uchovávame na chladnom a tmavom mieste, kde vydrží niekoľko mesiacov až rok. Najlepší je tento bylinný olej samozrejme čerstvý.

Ak by ste bylinný olej umiestnili na slnečné a teplé miesto, mohlo by dôjsť k zažltnutiu oleja.

Tipy aké bylinné oleje si vyrobiť

levanduľový olejNechtíkový olej je výborný na drobné ranky a popáleniny, je antiseptický, hojí suchú kožu a ekzémy.

Ružový olej je skvelý na pokožku citlivú a vysušenú, hojí drobné popáleniny a popraskané päty.

Šalviový olej pomáha pri paradentóze – olejom potierame ďasná, ďalej sa používa pri dermatitíde a ako vlasová kúra.

Tymianový olej je vhodný na masáže boľavých kĺbov a svalov.

Levanduľový olej môžete natierať na spánky proti migréne, je upokojujúci a pomáha pri bolestiach svalov.

Upozornenie

Pred aplikáciou oleja sa uistite, že nemáte alergiu ani na olej ani na bylinku. Pozor by si mali dať obzvlášť tehotné a dojčiace ženy a deti (napr. nepoužívať šalviový olej).

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.

Podobné odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button