Zdravie a krásaAko liečiť

Ako posilniť imunitu?

imunitaDnešný článok bude venovaný téme: ako posilniť imunitu. Imunita, čiže obranyschopnosť, je základom dobrého zdravia. Imunita predstavuje ochranný štít tela. Starať sa o zdravý životný štýl, dbať o dostatočný prísun vitamínov a minerálov, mať dostatok pohybu a všetko, čo je prospešné pre zdravie, je správnou cestou k posilneniu imunitného systému. Imunita vlastného tela môže tak lepšie odolávať baktériám, vírusom, mikroorganizmom aj toxínom. Malo by byť teda našou snahou posilniť imunitu a vypestovať si postupne silný imunitný systém, odolný voči chorobám. Pripomeňme si niektoré aspekty, ako posilniť imunitu.

Potrebujete posilniť imunitu, ak je tá vaša oslabená

Máte pocit, že bývate častejšie unavení a s nachladnutím je to podobné? Pripadá vám, najmä v určitých ročných obdobiach, že ste viac chorí ako zdraví? Telo je menej chránené a ľahko podľahne ochoreniam všelijakého typu.

V tomto prípade máte oslabenú imunitu a infekcie alebo vírusy sa dostávajú ľahko do vášho organizmu, následne môže vzniknúť akýkoľvek zápal ─ viróza, chrípka, angína, opar.

Zníženie imunity môže mať vplyv na zlé hojenie rán, plesne, ekzémov, vyrážky, pásového oparu a iných neduhov.

Prečo sa imunita stráca?

Podstatnou príčinou znižovanie imunity je obsah chemikálií v ovzduší a v potravinách, užívanie liekov, ktoré na daný zdravotný problém síce pomáhajú, ale majú aj negatívne účinky.

Tiež je to nedostatok pohybu, prekyslenie organizmu aj stres.

Doprajte si výdatný spánok

posilnenie imunitySpánok prospeje nielen vášmu zdraviu, ale aj kráse. Spánok totiž pozitívne ovplyvňuje a pomáhať posilniť imunitu, metabolizmus aj schopnosť sa učiť, teda aj pamäť.

Nedostatok spánku môže spôsobovať zvýšenie hladiny stresového hormónu, ktorý má vinu na tom, že sa nám v tele ukladajú tuky viac, ako si myslíme.

Pohybom k zdraviu aj pre radosť

Čo hovoríte tomu, ísť si zacvičiť alebo vonku zabehať? Že sa k tomu nedonútite? Nevadí, aj samotná chôdza je veľmi prospešná.

Pri chôdzi sa zbavíte povrchného plytkého dýchania a dýchate viac zhlboka. Fyzická aktivita podporí správne dýchanie, zvyšuje sa okysličenie krvi a tým celého tela, a samozrejme vám pobyt na čerstvom vzduchu pomáha posilniť imunitu.

Zdravo jedzte a vyhýbajte sa stresovým situáciám

V prípade zníženej obranyschopnosti dbajte na stály prísun vitamínov a minerálov. Za zmienku určite stojí rakytník rašetliakový, ženšen, aloe vera, kustovnica čínska, mäta, medovka, cesnak alebo cibuľa, zázvor, med.

Ak je to možné, vyhnite sa stresu. Dajte si záležať na zdravej výžive, nezabúdajte na bylinky pri príprave stravy, ktoré tiež priložia ruku k dielu, keď chcete posilniť imunitu.

Prírodné prostriedky na posilnenie imunity

Cesnak – obsahujúce alicin, tiež známy ako prírodné antibiotikum a má dosť významné antibakteriálne účinky. Najlepšie je užívať ho v surovom stave.

ako posilniť imunituUrobte si jednoduchú cesnakovú nátierku: rozotrite cesnak, zmiešajte s maslom, prípadne osoľte a natrite na chlieb alebo na akékoľvek pečivo.

Ak nátierka nebude príliš ostrá, záleží, aké množstvo cesnaku použijete, môžu ju konzumovať aj deti od troch rokov. Mladšie deti túto nátierku budú najskôr odmietať.

Med ─ najlepšie od známeho včelára (z obchodu nie je vždy kvalitný), má antibakteriálne a regeneračné vlastnosti. Pre posilnenie imunity pri prechladnutí si urobte vynikajúci medovo-mliečny nápoj.

Vhodné je ho popíjať pred spaním, dokáže navodiť príjemný pokojný spánok. Zahrejte mlieko (nevariť), rozpustite v ňom malú lyžičku masla (pravého) a do vlažného mlieka pridajte lyžičku medu.

Cibuľa – má podobné antibakteriálne účinky ako cesnak, ale opäť platí, že zdravie získate z cibule surovej. Známy je pri kašli cibuľový sirup, ktorý vyrobíme premiešaním nakrájané cibuľky s medom alebo cukrom.

Varovanie

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Prečítajte si aj články:

Podobné články

1 komentár

  1. Imunitu si treba posilňovať počas celého roka, nonstop. Lebo keď nebude imunita silná, tak stačí, že chorý kolega zakašle a už sme chorí aj my. Čiže toto je vec, ktorú treba aj preventívne robiť. Ja jednoznačne dopĺňam beta glucan, ten nájdete v hlive ustricovitej, ale aj v takých výživových doplnkoch od Naturesu, napríklad, ja mám overené tie. Sú kvalitné a pomáhajú mi.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button