KuchyňaRecepty

Ako variť červenú šošovicu?

ako variť červenú šošovicu Používať červenú šošovicu v kuchyni je jedna báseň. Červená šošovica je jediná strukovina, ktorá nenadúva a stačí jej krátka doba varenia. Je zdravá a v kuchyni sa s ňou dá vykúzliť veľa lahodných jedál. Obsahuje veľa vlákniny, bielkovín a cenných minerálnych látok – železo, fosfor, zinok, selén či vitamín B6 a kyselinu listovú. Vďaka schopnosti pomaly uvoľňovať glukózu do krvi je tiež veľmi vhodnou potravinou pre diabetikov. Vhodná je aj pri redukčnej diéte, pretože dokáže na dlhú dobu zasýtiť. Odporúča sa najmä tehotným ženám, dojčiacim matkám a dokonca deťom, avšak až od ukončeného 9. mesiaca. V tomto článku vám červenú šošovicu predstavím, ukážem vám ako ju využiť pri varení a na záver vám ponúkam recept na výbornú nátierku.

Akú červenú šošovicu poznáme

Najrozšírenejšia je červená šošovica lúpaná, ktorú spoznáte podľa sýto oranžovej farby. Pretože je zbavená šupky, nie je ju potrebné namáčať a je uvarená veľmi rýchlo.

Naraziť môžete aj na červenú šošovku nelúpanú, ktorá má hnedočervenú farbu a je vhodná ku klasickej príprave aj na klíčenie. Nelúpanú šošovicu treba vopred namočiť do studenej vody minimálne na 2 hodiny a potom vodu zliať.

Kde je možné červenú šošovicu zohnať?

Teraz ju možno zohnať vo väčšine supermarketov, v predajniach zdravej výživy dokonca aj na eshopoch.

Základná úprava červenej šošovice

polievka z červenej šošoviceLúpanú červenú šošovicu stačí prepláchnuť, vložiť do vody a variť približne 10 až 15 minút do mäkka. Soliť a ochucovať sa odporúča až pred koncom varenia.

Červená šošovica po uvarení mení farbu na žltú a má tendenciu sa rozvariť na kašu, čo je pre veľa receptov skvelé.

Použite červenú šošovicu ako prílohu

Túto šošovicu možno upraviť tak, ako sme zvyknutí variť našu tradičnú veľkozrnnú hnedú šošovicu. Stačí ju podusiť na cibuľke, pridať bobkový list, zahustiť zápražkou či škrobom a dochutiť majoránom alebo inou bylinkou podľa chuti. Pre zachovanie oranžovej farby možno pridať štipku kurkumy na začiatku varenia.

Polievka z červenej šošovice

Obdobne ako klasickú polievku z hnedej šošovice môžeme pripraviť jej oranžovú orientálnu variantu – polievku z červenej šošovice .

Použite červenú šošovicu na zahustenie polievok

Tým, že sa červená šošovica ľahko a rýchlo uvarí a vytvorí tým akúsi kašu, možno ju využiť namiesto zápražky do polievky. Získame tak zdravú náhradu múky a tuku, navyše doplníme do jedla bielkoviny.

Zahustenie zeleninových jedál

Červená šošovica je hojne využívaná v Indii ako základ zeleninových kari. Vďaka svojej konzistencii je výborná do rôznych jedál „z jedného hrnca“.

Recept na nátierku z červenej šošovice

Červenú šošovicu je tiež výborné vyžiť pri príprave rýchlej nátierky. Postup: menšiu cibuľu nakrájanú na drobno speníme na oleji, pridáme najemno nastrúhanú mrkvu a prepláchnutú šošovicu.

nátierka z červenej šošoviceOsolíme, okoreníme karí korením a pridáme menší bobkový list. Podlejeme vodou a dusíme až kým zmes nemá kašovitú konzistenciu, približne po dobu 20 minú. Spoznáme to tak, že sa všetka voda vyvarila.

Ochutíme citrónovou šťavou a čerstvým mletým čiernym korením, bylinkami ako bazalka alebo oregano.

Pridáme panenský olivový olej. Ak chceme úplne hladkú konzistenciu, môžeme ešte rozmixovať, ale nemusíme. Necháme vychladnúť, nátierka tak viac stuhne.

Tip

Ku každej strukovine je pri varení vhodné pridať trošku morskej riasy (napr. kombu), ktorá doplní potrebné aminokyseliny a zmierni aj nadúvací efekt.

Prečítajte si aj tieto recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button