DetiNávody

Ako spoznám že som tehotná?

ako spoznám že som tehotnáPlánujete bábätko a nemôžete sa dočkať, až sa dozviete, či to vyšlo a vy ste tehotná? Alebo patríte k tým, ktoré mali nechránený sex a teraz sa desíte prípadného tehotenstva? Kedy a ako spoznáte, či ste tehotná alebo nie ste?

Kedy možno zistiť že som tehotná?

Takže ako spoznať tehotenstvo? To, či ste alebo nie ste tehotná, nespoznáte hneď na druhý deň po nechránenom pohlavnom styku. Ako iste viete, menštruačný cyklus ženy trvá okolo 28 dní a na uvoľnenie vajíčka (ovulácia) (Ako dlho trvá ovulácia?)dochádza medzi 14.-18. dňom cyklu.

Pokiaľ dôjde k nechránenému styku v čase ovulácie alebo pár dní pred ovuláciou, je možné, že bude vajíčko oplodnené a žena otehotnie.

Potrvá ale ešte ďalších 10 dní než vajíčko putuje do maternice a tam sa zahniezdi. Až po zahniezdení vajíčka sa začne v tele ženy vytvárať tehotenský hormón (hCG) a tehotenstvo bude možné preukázať.

Ako tehotenstvo spoznať?

Väčšina žien začne o možnom tehotenstve uvažovať, keď sa nedostaví očakávaná menštruácia. Jej vynechanie býva prvým príznakom tehotenstva, aj keď vo výnimočných prípadoch môže aj tehotná žena menštruovať.

Prvé príznaky tehotenstva

Niektoré ženy na sebe pociťujú niektoré ďalšie tehotenské príznaky už pár dní po oplodnení, iné sú úplne bez príznakov.

Medzi ranné tehotenské príznaky patrí ranná nevoľnosť, únava, bolesť prsníkov, atď.

Tehotenský test

tehotenský testAk máte podozrenie, že môžete byť tehotná, najjednoduchší spôsob ako túto domnienku potvrdiť je urobiť si tehotenský test.

Tehotenský test je založený na odhalenie hormónu hCG v moči. Existujú rôzne citlivosti testov alebo testy digitálne.

Tehotenský test kúpite cez internet už za 1€. Jeho presnosť je až 99 percentná a výsledok je okamžitý.

Kedy testovať tehotenstvo?

priznaky tehotenstvaPretože sa tehotenský hormón začína v tele ženy tvoriť až po uhniezdení vajíčka v maternici, nemá zmysel testovať skôr ako 6 dní po oplodnení.

To zodpovedá zhruba dňu kedy čakáte menštruáciu.

Ak vyjde test negatívny a menštruácia stále neprichádza, je vhodné test zopakovať o 2 dni. Pozrite si aj tehotenské kalkulačky a kalkulačka dátumu počatia.

Ako tehotenský test použiť?

Každý test má pri sebe priložený aj návod na použitie. Bežný test je papierový prúžok, ktorým sa otestuje ranný moč – ten obsahuje najvyššiu hladinu hCG. Papierový prúžok ponoríte do moču až po vyznačenú oblasť a necháte chvíľu prúžok nasiaknuť, potom ho umiestnite do vodorovnej polohy a čakáte.

Po danom časovom intervale (1-3 minúty) môžete odčítať výsledok. Keď sa na teste objaví len jedna čiarka, tehotenstvo sa nepotvrdilo, dve čiarky znamenajú tehotenstvo. Presné inštrukcie, ako výsledky odpočítať, sú tiež popísané v návode.

Návšteva u gynekológa

Ak vám test tehotenstva prekáža, objednajte sa u svojho gynekológa, ktorý tehotenstvo potvrdí. Môže tiež nechať urobiť test z krvi, ktorý odhalí hladinu hCG v krvi.

V prípade, že je test stále negatívny a menštruácia stále neprichádza, objednajte sa tiež, aby mohol lekár zistiť príčinu meškania menštruácie.

Tak nech vám tehotenský test ukáže výsledok podľa vašich očakávaní.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button