Ako si vybrať

Ako spoznať a kúpiť kvalitný olivový olej?

ako rozoznať kvalitný olivový olejKvalitný olivový olej obsahuje mnoho najrôznejších látok prospešných nášmu zdraviu. Určite vás neprekvapí, že čím je olej kvalitnejší, tým viac žiaducich látok obsahuje. A zabúdať nesmieme ani na jeho skvelú chuť. Tento článok vám pomôže orientovať sa v mnohokrát neprehľadnej ponuke olivových olejov v našich obchodoch.

Čo vám treba ak chcete kúpiť kvalitný olivový olej:

  • olivový olej

Obal kvalitného olivového oleja

ako kúpiť kvalitný olivový olejPrvá vec, ktorá vás na prezeranom výrobku zaujme, je samozrejme obal. Je dobré vedieť, že olivový olej je citlivý na svetlo a je teda nutné skladovať ho v tmavo sfarbených nádobách.

Extra panenský a panenský kvalitný olivový olej je možné zohnať takmer výhradne v sklenených fľašiach.

Druh olivového oleja

Extra panenský (extra virgine)

Najkvalitnejší produkt. Lisovaný za studena, bez chemických úprav.

Panenský (virgine)

Menej kvalitný variant, získava sa z plodov mechanickým vytlačením a lisovaním. Opäť bez chemických úprav.

Rafinovaný (rafined)

extra virgin olivové olejeZískava sa z plodov za pomoci kombinácie tepla a mechanického tlaku. Potom sa upravuje chemicky.

Olivový (olive oli alebo olio di oliva)

Obvykle zmes panenského a rafinovaného oleja. Na fľašiach býva nápis „Made from refined olive oils“.

Olej z výliskov (pomace alebo sansa d’oliva)

Vyrába sa z posledného lisovania olivových šupiek a kôstok. Primárne určený pre technické účely. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť olej.

Etiketa olivového oleja

Na etikete by ste mali okrem druhu nájsť tiež kyslosť oleja. Týka sa to predovšetkým kvalitných panenských olejov, kde je stupeň kyslosti ukazovateľom kvality. Veľmi dobré oleje majú aciditu okolo 1% a tie najlepšie dokonca okolo 0.3%!

Trvanlivosť olivového oleja by nemala prekročiť 18 mesiacov. Dlhšia doba je podozrivá a zvyčajne svedčí o chemickej úprave. Extrémne kvalitné olivové oleje majú trvanlivosť iba jeden rok.

Vzhľad oleja

Tu vás trochu sklamem, pretože kvalita tekutých olív sa nepozná ani podľa ich hustoty, ani podľa farby. Spotrebitelia sa niekedy zbytočne desia zákalu alebo usadeniny vo fľaši, ktorá ale nemá na kvalitu oleja žiaden vplyv. Ide iba o dôsledok skladovania oleja pri nízkych teplotách (pod 10 ° C) a pri izbovej teplote sa čoskoro stráca.

Na tomto mieste musím tiež spomenúť označenie „light olive oil.“ Nejde o olej s nízkym obsahom tuku, ako sa môže na prvý pohľad zdať, ale o produkt s veľmi svetlým zafarbením.

Cena kvalitného oleja

Posledným ukazovateľom je rozhodne cena. Panenské oleje sa obvykle pohybujú okolo 3-4 eur za pol litra a viac. Rafinované oleje naopak prezradí cena okolo 2 eur za pol litra (a je celkom zbytočné platiť za ne viac).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button