Recepty

Ako uvariť polievku z hlávkového šalátu?

polievka z hlávkového šalátu Polievku z hlávkového šalátu nevaríme príliš často. Ale niekedy môžu nastať okolnosti, kedy sa do varenia šalátovej polievky pustíme. Potom sa kuchársky recept na jej varenie náramne hodí. Tip na polievku z hlávkového šalátu by mohli privítať aj ľudia s niektorými diétami. Šalátová polievka je zaujímavým spestrením jedálnička. Ponúkame recept a praktické skúsenosti na polievku z hlávkového šalátu.

Čo budete potrebovať na polievku z hlávkového šalátu:

  • suroviny uvedené v predpise
  • mixer
  • sporák

Prečo variť polievku zo šalátu, keď ho môžeme zjesť surový

Nie je škoda jarnej zeleniny plnej vitamínov? Dôvody môžu byť rôzne. Ten najčastejší je, že je v domácnosti prebytok šalátu, o ktorý nie je príliš veľký záujem.

Napríklad dostanete od záhradkárov košík hlávkového šalátu, ale našej rodinke, „rozmaznanej“ sladkým a krehký ľadovým šalátom už ten „obyčajný“ nie je po chuti.

Alebo držíte nejakú diétubezsacharidovú (ketónovou), bezlepkovú – a šalátová polievka vám poskytne vytúženú zmenu. Alebo len máte chuť vyskúšať niečo, čo ste ešte nikdy nejedli.

Strata zdravých látok

Podľa rôznych nutričných tabuliek obsahuje šalát (Locika) sodík, draslík, železo, kremík a fluór. Z vitamínov to sú B, C a E. Okrem „céčka“, ktoré sa varom ničí, mali by v uvarenom šaláte (a v jeho vývare) všetky ostatné, zdraviu prospešné látky zostať. Koniec koncov – tak by sa dalo diskutovať o akejkoľvek varené zelenine (respektíve zeleninovej polievke).

Postup ako uvariť polievku z hlávkového šalátu krok za krokom

Príprava surovín

hlávkový šalát

Na polievku z hlávkového šalátu budete potrebovať jeden väčší záhradný hlávkový šalát alebo tmavé obranné listy z dvoch až troch hlávok, stredne veľkú cibuľu (pri ketónovej diéte jednu maličkú alebo štvrtku strednej), maslo, kyslú alebo sladkú smotanu, cesnak (môže byť sušený), čierne alebo biele korenie (biele ale nevarte, dostane nepríjemnú chuť), muškátový kvet alebo oriešok a soľ.

Čistenie šalátu

Hlávkový šalát rozoberte na listy a dôkladne premyte v studenej vode. Ak máte drezovú sprchu, použite ju.

Každý list prezrite, hlavne na spodnej strane šalátového rebrá môže zostávať zemina zo záhonu. Ak pochádza šalát zo záhradky, môžu sa v listoch skrývať aj drobní slimáci. Nechajte odkvapkať.

Príprava šalátovej polievky

Na vrchovatej lyžici masla speňte nakrájanú cibuľu. Nemusí byť na nijak „extra“ maličké kúsky, pretože polievku budete mixovať. Šalát pokrájajte na menšie kúsky.

Dajte na cibuľový základ a zalejte mäsovým vývarom alebo vodou. Komu nevadia polievkové výťažky, môže zaliať vodou a pridať polievkovú kocku. Priveďte k varu.

Mixovanie

Šalát sa zvarí, takže ho v hrnci, čo sa týka objemu, zostane tak tretina. Dolejte vodou (alebo vývarom) a nechajte variť. Ak budete používať sušený cesnak, pridajte ho v tejto fáze.

Po desiatich až pätnástich minútach polievku z hlávkového šalátu rozmixujte – buď ručným mixérom alebo použijeme stolný mixér. Pasírovať cez sito je pomerne ťažké, ale kto nemá inú možnosť, nemá na výber.

Dováranie a dochucovanie

recept na výbornú polievku z hlávkového šalátuDoplňte tekutinu, aby hustota zodpovedala vašej ľubovôle. Dochuťte soľou, prelisovaným cesnakom (asi štyri strúčiky, ak ste už nedali sušený), muškátovým kvetom alebo orieškom a prípadne čiernym korením. Niekoľko minút prevarte. P

ridajte pol téglika smotany a keď chcete koreniť bielym korením miesto čierneho, pridajte biele korenie. Rozmiešajte, prehrejte k varu, ale už nevarte.

Nakoniec v polievke ešte rozpustite čajovú lyžičku surového masla – pre chuť. Keby šalátová polievka javila známky zrazenia, znova ju dôkladne premixujte, ale mimo platňu.

Pár rád ako uvariť polievku z hlávkového šalátu

Polievku z hlávkového šalátu môžete dokoreniť ligurčekom, petržlenom alebo pažítkou (vizuálny efekt je však nulový). Podávajte so zvyškom kyslej smotany. Pre „oko“ môžete smotanu prizdobiť vláknami nastrúhanej mrkvy.

Tipy

Ak nemáte žiadny prísny diétny režim, môžete si do šalátovej polievky pridať chlebové alebo žemľovej krutóny či vyprážaný vaječný „hrášok“.

Ak diéta dovolí, polievke prospeje, keď s cibuľou orestujete trochu nastrúhanej koreňovej zeleniny.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button