Úvod / Recepty / Ako urobiť pohánkovú nátierku?

Ako urobiť pohánkovú nátierku?

pohánka - recept na nátierkuRecept na pohánkovú nátierku krok za krokom. Nátierok je toľko druhov, koľko existuje vhodných surovín. Naši predkovia nás naučili, že nátierka sa dá urobiť takmer zo všetkého. Predtým bolo napríklad mäso len sviatočným jedlom a suroviny z mäsa boli teda vzácnosťou. Preto sa využívalo to, čo bolo v domácnosti po ruke. Prílohou, ale aj náhradou za mäso bývala pohánka. A z pohánky si tentoraz pripravíme výbornú pohánkovú nátierku.

Potrebné suroviny na pohánkovú nátierku


K príprave pohánkovej nátierky budete potrebovať asi 100 g pohánky, 250 ml kyslej smotany, štyri strúčiky cesnaku, 1-2 lyžice plnotučnej horčice a soľ.

Pohánku dáme do perín

Ako urobiť pohánkovú nátierkuRecept na pohánkovú nátierku spočíva v tom, že pohánku prepláchneme na sitku, nasypeme do hrnca, zalejeme vriacou vodou, zakryjeme a hrniec zabalíme do perín.

Hotová pohánka

Asi po 30 minútach hrniec vyberieme, pohánku premiešame, opäť zakryjeme a necháme vychladnúť.

Môžeme to urobiť ale aj ráno pred odchodom do zamestnania a popoludní máme pohánku pripravenú, bez toho aby sme museli čakať na jej vychladnutie.

Pridáme ingrediencie

Po vychladnutí pridáme do hrnca smotanu, podľa chuti osolíme a vmiešame prelisovaný alebo na doske rozotrený cesnak, horčicu a všetko dobre premiešame.

Podľa chuti

Pohánková nátierka sa môže konzumovať samostatne, alebo s akoukoľvek zeleninou.

Ľahké jedlo

Výhodou pohánkovej nátierky je skutočnosť, že ide o rýchlo pripravené jedlo, navyše lacné a zdravé.

Je vhodným doplnkovým jedlom napríklad po oslave, alebo po Vianociach a po iných akciách, kde sa nadmerne konzumuje a človek má pocit prejedenia. Pohánková nátierka je v takýchto prípadoch výborným “odľahčovacím” jedlom.

Zdravé jedlo

pohánková nátierkaA na záver môjho receptu na pohánkovú nátierku doplnenie. Je pravdou, že urobiť nátierku z pohánky by málokoho napadlo.

Pritom je pohánka pre svoje blahodarné a liečivé účinky vyhľadávanou surovinou a veľkú obľubu má najmä vo vegetariánskej strave, pretože je sýta a obsahuje dôležité aminokyseliny a cenné bielkoviny.

Tipy


Dôležitou zásadou pri príprave pohánky a pohánkovej nátierky je, že sa nesmie variť, ale len zaliať vriacou vodou, aby nestratila svoj zdraviu prospešný obsah.

Ako urobiť pohánkovú nátierku?
5 (99.26%) 27 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

zemiakové placky s bylinkovou čapičkou

Ako urobiť zemiakové placky s bylinkovou čapičkou?

Premýšľate nad tým, že si pripravíte doma zemiakové placky s bylinkovou čapičkou? Ak máte viacčlennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *