Recepty

Ako pripraviť šalát citrusová bomba?

recept na šalát citrusová bombaZ hľadiska príjmov vitamínov býva zimné obdobie ťažké pre náš organizmus. Našťastie si vďaka dovozu môžeme oproti predchádzajúcim generáciám naplno užiť sezónu citrusov. Ako je známe, vitamín C nie je vo väčších než odporúčaných dávkach pre zdravého človeka škodlivý, telo ho jednoducho vylúči. Nasledujúci recept je tak jednou z možností, ako citrusy spracovať do výborného šalátu a urobiť tak niečo pre svoje zdravie. Poďme si spolu robiť šalát citrusová bomba.

Čo je potrebné na šalát citrusová bomba (približne 2 porcie):

  • ¼ červeného grepu
  • 1 pomaranč (prípadne polovicu bežného pomaranča a polovicu červeného pomaranča)
  • 1 mandarínka
  • ¼ pomela (aj viac podľa chuti)
  • 1 kiwicitrusy

Na zálievku si pripravte:

  • šťavu z polovice citróna
  • 1 lyžicu medu
  • trochu soli a korenia
  • štipku citrónovej kôry a škorice

náročnosť receptu: ľahké

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Postup prípravy šalátu citrusová bomba krok po kroku

V prvom kroku si ošúpte grep, pomaranč a mandarínku, ak nie ste veľký zástanca horkej grapefruitovej chuti, použite len niekoľko mesiačikov na spestrenie, ako chuťové tak aj estetické.

Ovocie rozdeľte na mesiačiky, pozdĺžne ich rozrežte a grep aj pomaranč ešte prepoľte, aby vám vznikli podobne veľké kusy. Všetko nasypte do uzatvárateľnej nádoby a premiešajte.

Čistenie pomela

Väčšiu pozornosť budete musieť venovať pomelu. Olúpte len tú časť, ktorú budete používať. Zvyšnú časť nechajte v šupke, zabaľte dôkladne do fólie a uložte na chladnejšom mieste, najvhodnejšia je studená komora alebo pivnica, v chladničke ľahšie a rýchlejšie stratí chuť.

čistenie pomelaOpatrne ošúpte každý kúsok pomela a rozdeľte ho na polovice alebo tretiny podľa veľkosti (opäť tak, aby časti približne zodpovedali veľkosti ostatných kúskov citrusov). Pomelo potom pridajte do misy.

Kiwi síce nepatrí k citrusom, ale svojou chuťou a vysokým obsahom vitamínu C ho možno s citrusmi skvelo kombinovať. Jeho zelená farba šalát skvele oživí.

Kiwi zbavte šupky, prekrojte ho na štvrtiny a následne nakrájajte na plátky. Prisypte ho k ostatným ingredienciám.

Príprava zálievky

Nakoniec si pripravte zálievku. Vytlačte šťavu z citróna a pridajte med, metličkou vyšľahajte, aby sa obe suroviny prepojili. Následne pridajte korenie a citrónovú kôru, môže byť aj sušená. Všetko ešte raz prešľahajte.

Následne zálievkou prelejte ovocie, premiešajte, zatvorte viečkom a uložte v chladničke. Pred podávaním je ideálne nechať šalát aspoň hodinu a pol odležať, ale pokojne ho v nej môžete uchovávať aj dva dni.

Počítajte len s tým, že vďaka dlhšiemu odležaniu pustí ovocie viac šťavy. Takto pripravená citrusová bomba vás vždy osvieži.

Vyskúšajte aj recepty na šalát:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button