Recepty

Ako vyrobiť jahodový ocot?

ako na jahodový ocotPoradíme vám ako si ľahko vyrobíte aromatizovaný jahodový ocot. Je to jednoduché a nepotrebujete k tomu žiadne špeciálne pomôcky a suroviny. Rovnakým spôsobom si môžete vyrobiť ocot aj z iného ovocia (napr. naozaj luxusný ocot je ten, ktorý sa vyrába z malín). Ovocné aromatizované octy sa hodia k dochuteniu šalátov, na marinády alebo si pár kvapiek pridáte do vody namiesto citróna. Základom aromatizovaných ovocných octov je vždy jablčný alebo vínny ocot. Potom už len pridáte bylinky, ovocie alebo korenie.

Čo je potrebné ak si chcete vyrobiť jahodový ocot:

  • 0,5kg očistených jahôd (alebo iného ovocia)
  • 0,5l bieleho vínneho octu

Postup prípravy jahodového octu krok po kroku

postup na jahodový ocot

Biely vínny ocot priveďte v zakrytom hrnci do varu, po niekoľkých sekundách ho odstavte a nechajte vychladnúť (pokrievku na ňom nechajte).

Medzitým, ako vám ocot bude chladnúť, si pripravte jahody.

Vyberajte ideálne tie najzrelšie plody, majú totiž najsilnejšiu arómu a vôňu.

jahodový ocotOdstráňte lístočky z kalíškov a plody umyte na site pod tečúcou vodou. Umyté a odkvapkané jahody rozmixujte na kašu.

Jahodovú kašu premiešajte s vychladnutým vínnym octom a nalejte tekutinu do nádoby, v ktorej bude dozrievať.

Hrdlo nádoby prekryte plátnom a zaistite ho gumičkou.

Ocot z jahôd nechajte odpočívať

Fľašu so zmesou postavte na okno, kde dopadajú aspoň v určitej časti dňa slnečné lúče.

Občas fľašou potraste a nechajte ju odstáť cca 2 týždne a potom jahodový ocot sceďte cez plátno a naplňte ho do čistých, vydezinfikovaných fliaš. Jahody sa výborne dopĺňajú s bazalkou, mätou a medovkou.

Tip

Niekoľko lístkov z uvedených byliniek môžete pridať do octu. Ocot by mal vydržať cca rok bez akejkoľvek zmeny v kvalite.

Ďalšie recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button