Recepty

Ako upiecť domáci pivný chlieb?

recept na domáci pivný chliebChlieb patrí medzi základné potraviny, ktoré nakupuje každý. Obchody doslova prekvitajú veľkým množstvom druhov a tvarov rôznych chlebov. Už dávno neplatí, že chlieb musí mať tvar bochníka alebo sendviča. Z rôznych druhov si môžete vybrať medzi žitným, pšeničným, viaczrnným, ražno-pšeničným, alebo chlebmi s prísadou orechov, kyslej kapusty a mnohých iných. Stále viac domácností dáva, aj napriek širokému výberu priemyselne vyrábaného pečiva, prednosť pečivu domácemu. Ak vás láka skúsiť si upiecť chlieb doma, tento recept je práve pre vás. Nie je zložitý, pri dodržaní postupu sa vždy podarí a je veľmi chutný. Tak si poďme pripraviť domáci pivný chlieb.

Čo je potrebné na domáci pivný chlieb:

 • 0,5 kg ražnej, tmavej chlebovej múky
 • 0,5 kg pšeničnej hladkej múky
 • 0,5 l svetlého 10 ° piva
 • 1 kocka droždia
 • 1 dl vlažnej vody
 • 3 kávové lyžičky rasce
 • 3 rovné kávové lyžičky soli
 • 1/2 kávovej lyžičky feniklu
 • 1/2 kávovej lyžičky anízu
 • trochu piva na potieranie chleba pri pečení
 • hladká múka na plech

náročnosť receptu: mierny

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Postup prípravy domáceho pivného chleba krok po kroku

cesto na chliebDo misy si pripravíme oba druhy múky, soľ a korenie (rasca, fenikel, aníz). Všetko dôkladne preosejeme a trochu takto pripravenej zmesi si odložíme na bok (asi štvrťlitrový hrnček).

Do vlažnej vody rozdrobíme droždie a necháme asi 10 minút stáť. Pivo si ohrejeme, aby bolo vlažné a spolu s vodou s kvasnicami nalejeme do misy k múke.

Spolu vareškou všetko premiešame a preložíme na pracovnú dosku, kde do cesta zapracujeme zvyšok múky, ktorú sme mali odloženú v hrnčeku.

upečený chliebCesto veľmi dôkladne premiešame. Naozaj sa s cestom pohrajte, nech sa chlieb podarí. Výsledkom bude vláčne nelepivé cesto.

Misku prikryte utierkou a dajte na najteplejšie miesto v byte kysnúť. Cesto nechajte kysnúť minimálne 2 hodiny. Po hodine kysnutia ho znova premiešajte a nechajte ďalšiu hodinu v teple. Vykysnuté cesto zdvojnásobí svoju veľkosť.

Práca s cestom

V ďalšom kroku si z vykysnutého cesta utvorte bochník alebo veku, dajte na plech vyložený papierom na pečenie a posypaný hladkou múkou.

Predhrejte si rúru na 230 ° C a zatiaľ čo sa bude rúra nahrievať, chlieb bude odpočívať. Malo by to trvať asi 30 minút.

Ako piecť domáci pivný chlieb

Chlieb pred vložením do rúry potrite pivom. Zároveň s chlebom dajte do rúry na dno kastrólik s vodou. Po 20 minútach teplotu stiahnite na 200 ° C a znovu chlieb potrite pivom.

Po ďalších 15 minútach vyberte kastrólik s vodou a chlieb dopečte. Skúste asi po hodine pečenia špajdľou, či je chlieb hotový. Upečený pivný chlieb nechajte vychladnúť na mriežke a krájajte po vychladnutí.

Prečítajte si aj články ako si urobiť domáci:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button