Recepty

Ako urobiť slivkový koláč s posýpkou?

Ako urobiť slivkový koláč s posýpkouSlivkový koláč s posýpkou je svieži jesenný múčnik. Koláč so slivkami a posýpkou možno pripraviť rôznym spôsobom a z rôznych zrojov. Prinášame návod ako upiecť slivkový koláč s posýpkou, ktorý sa podarí aj tomu najväčšiemu kuchárskemu „jelitu“. 

Na slivkový koláč s posýpkou budete potrebovať:

  • polohrubá múka
  • maslo a rastlinný tuk
  • pol kilogramu sliviek
  • dva žĺtky
  • prášok do pečiva, škorica, citrónová kôra
  • misa, rúra na pečenie

Návod na prípravu slivkového koláča s posýpkou krok po kroku

Slivkový koláčNa slivkový koláč s posýpkou sa hodia skoro všetky druhy sliviek (rynglí, sliviek, ringloty, Blum a podobne), ktoré dokážeme zbaviť kôstky.

Jediné ovocie z rodiny „slivkovitých“, ktoré sa na koláč veľmi nehodia, sú drobné mirabelky, ktoré jednak nejde oddeliť od kôstky, a jednak sú po tepelnej úprave ostro kyslé až nahorklej chuti, cukor to nespraví. Budeme potrebovať pol kilogramu sliviek.

Cesto na slivkový koláč s posýpkou zarobíme z 350 gramov polohrubej múky, 200 gramov masla alebo rastlinného tuku na pečenie, dvoch žĺtkov, trochy strúhanej citrónovej kôry, 110 gramov práškového cukru a polovice prášku do pečiva.

Slivkový koláč s posýpkouMúku nasypeme do šalátovej misy. Rozmiešame v nej cukor a prášok do pečiva. Potom pridáme dva žĺtky a nakrájame tuk. Rukami vypracujeme tuhšie cesto.

Kebyže sa nám s rukami v mise zle pracovalo, prenesieme cesto na podmúčenú pracovnú plochu. Cestom vyložíme formu na koláč. Nemusíme ju mastiť, v ceste je dosť tuku.

Okraje cesta zdvihneme na okraj formy a trochu pritlačíme trochu k bokom formy. Keď sa cesto lepí na ruky, trochu si ich navlhčíme studenou vodou.

Dbáme, aby vrstva cesta bola po celej ploche rovnaká. Cesto poukladáme rozpolenými slivkami, šupkou navrch. Slivky by sa mali trochu prekrývať, pretože sa pečením zmenšia.

Posýpka na slivkový koláč

Zo 100 gramov práškového cukru, 100 gramov múky, 50 gramov masla a lyžičky škorice vypracujeme posýpku. Suroviny spracujeme len končekmi prstov, nezvierame ich v dlani, aby sa maslo príliš nezohrialo a neroztopilo. Správna posýpka(múčka, žmolenka) má byť hrudkovitá, ale sypká.

Posýpkou zasypeme slivky a dáme piecť do predhriatej rúry. Slivkový koláč s posýpkou je pomerne vysoký koláč. Aby sa prepiekol až k stredu, pečieme ho zvoľna pri strednej teplote – asi 180 stupňov. Posýpka by sa mala sfarbiť do zlata. Koláč umiestnime do stredu rúry, aby bol rovnomerne zahrievaný.

Krájame, až keď koláč s posýpkou úplne vychladne.

Vyskúšajte aj recept na koláč:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button