Recepty

Ako urobiť strúhaný jablkový koláč? – Barónkine rezy

Ako urobiť strúhaný jablkový koláč Barónkine rezyStrúhaný jablkový koláč alebo Barónkine rezy je jednoduchý a výborný tradičný koláč, ktorý pozná naspamäť väčšina našich starých mám. Na Barónkine rezy sú potrebné iba suroviny, ktoré doma bežne máme, nie je ich moc a nie sú drahé. Ponúkame základný recept na strúhaný  jablkový koláč a popis pracovného postupu.

Na strúhaný jablkový koláč Barónkiné rezy potrebujete:

  • 450 g polohrubej múky
  • 250 g tuku na pečenie
  • 1 prášok do pečiva
  • 150 g práškového cukru
  • 4 žĺtky
  • 600 g strúhaných jabĺk (prípadne orechy alebo sušené hrozienka)
  • mletá skorica
  • 4 bielka
  • 150 g krupicového cukru
  • 1 vanilkový cukor

Postup prípravy strúhaného jablkového koláča krok po kroku

jablkový koláčRecepty alebo pomery surovín na Barónkine rezy sú v podstate rovnaké ako na jablkový koláč, líšia sa len gramážou.

Jedná sa o skyprené krehké cesto pripravené z 400 až 450 gramov polohrubej (niekedy hladkej) múky, 100 až 150 gramov cukru, štyroch žltých jabĺk a 200 až 250 gramov tuku na pečenie.

Náplň zo strúhaných jabĺk (šesť kusov alebo asi 600 gramov), prípadne podľa chuti s pridanými orechmi alebo hrozienkami, dochutené škoricou.

Efekt zákusku vytvára vrstva bielkového snehu, po ktorom je postrúhaná časť krehkého cesta.

Cesto na jablkový koláč Barónkine rezy

Do misy na cesto si odvážime 450 gramov polohrubej múky a vysypeme  do nej jeden kypriaci prášok do pečiva a 150 gramov práškového cukru. Do nádoby na sneh oddeľte štyri biely, žĺtky dáme k cestu.

Do múky nakrájajte 250 gramov tuku na pečenie (Hera a podobne). Suroviny najskôr spracovávame v mise, keď už spolu držia, cesto premiestnime na pracovnú plochu a vymiesime cesto do hladka.

Z cesta oddelíme jednu štvrtinu (podľa niektorých receptov jednu tretinu). Vložíme do igelitového sáčku a dáme stuhnúť do chladničky. Druhú časť dajte tiež na chvíľu stuhnúť do chladničky, aby sa s cestom lepšie pracovalo.

Počas tuhnutia olúpeme a na hrubom strúhadle nastrúhame asi 6 jabĺk. Potrebujeme asi 600 gramov, takže záleží na veľkosti. Ak máte vlašské orechy, môžete pár olúpať a nahrubo nasekať.

Na plech si je dobré dať papier na pečenie. V mnohých receptoch sa uvádza, že je potrebné plech namazať a vysypať múkou, nie je to však potrebné. Aj keď sme nepoužili papier na pečenie, cesto na tento jablkový koláč obsahuje veľa tuku a na plech sa neprilepí.

Cesto si na múkou posypanej ploche vyvaľkáme na požadovanú veľkosť a pomocou valčeka alebo prstov nanesieme na plech.

Do snehu pridajte cukor

Zo štyroch bielkov si vyšľaháme tuhý sneh. Jednotlivé recepty sa líšia v množstve cukru – v niektorých receptoch nie je cukor do snehu uvedený vôbec. Môže to byť iba jednoduchá chyba – zabudnutie, ktoré sa veľmi často kopíruje a rýchlo šíri.

Pretože sneh bez cukru nemá žiadnu chuť, navyše cukor bielka zpevní, zašľaháme do bielkov 150 gramov cukru a jeden celý vanilkový cukor.

strúhaný jablkový koláčNa plech naneste v rovnakej vrstve postrúhané jablká. Posypeme ich mletou škoricou. Keďže je už sneh osladený, nie je potrebné jablká dosladzovať. K jablkám môžete pridať vlašské orechy alebo hrozienka.

Cukrárskou stierkou opatrne nanesieme sneh po celej ploche. Z chladničky vezmeme odložené cesto a rovnomerne ho nastrúhame po snehovej vrstve.

Plech dajte do mierne vyhriatej rúry a pri teplote 170 až 180 stupňov Celzia. Ak je povrch koláča zlatohnedý, je jablkový koláč upečený aj zospodu. Doba pečenia je asi 35 až 40 minút. Ak by ste rozrezali jablkový koláč príliš rýchlo, sneh by potom rýchlejšie klesol. Upečený koláč necháme chvíľu vychladnúť.

Barónkine rezy môžete servírovať

Hotový koláč nakrájajte na úzke kusy, aby na šírku vošli do pusy a dali sa dobre ukusovať. Podávajte ich čo možno čo najčerstvejšie.

Čerstvé akurát vychladnuté barónkine rezy pripomínajú množstvo pôžitkov: krehká torta, vlhká ovocná plnka a chrumkavá kôrka zo zapečeného bielka a kúsky drobky.

Barónkine rezy s jablkami sú veľmi chutné aj napríklad na druhý deň, ale sneh od jabĺk zvlhne a klesne.

Vyskúšajte aj tieto recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button