Ako správne prijímať cukor pri stravovaní?

prijímať cukorPrijímať cukor môžeme podľa vlastností a chemického zloženia cukru a tie sa delia na niekoľko druhov. Jednoduché, dvojité a zložené cukry. A keďže ľudský organizmus môže stráviť iba jednoduché cukry, musia sa všetky rozštiepiť na cukry jednoduché. Cukor repný a trstinový, ktorý najviac prijímame, patrí medzi di-sacharidy-dvojité cukry, musí sa rozštiepiť v cukry jednoduché. Inak by ho naše telo nemohlo ďalej zužitkovať.

Tipy ako správne prijímať cukor


Slaďte primerane a tým si zaistíte z väčšej časti správny príjem cukru do tela. Myslite tiež na to, že veľa potravín, u ktorých by ste to nepredpokladali, obsahuje značné množstvo cukru. Majte tiež na pamäti, že nie je príliš správne utešovať deti sladkosťami.

Cukor v podobe medu

prijímať cukor v podobe meduMed je zdravou a vynikajúcou potravinou, ktorá obsahuje až 80% cukru – glukózu, fruktózu a trstinový cukor. Ďalšou prednosťou medu je obsah minerálov a stopových prvkov.

Dodajte telu energiu

Cukry a škroby sú najdôležitejšími zo skupiny uhľohydrátov a podstatným zdrojom energie pre náš organizmus. Uhľohydráty obsahujú tiež obilniny, zemiaky, strukoviny i zelenina. Priemerná denná potreba uhľohydrátov je 300 až 500 gramov.

Jednoduché cukry

Hroznový cukor je príkladom jednoduchého cukru a je organizmom rýchlo strávený a spotrebovaná energia je rýchlo nahradená aby telo mohlo byť opäť plne výkonné


Prijímať cukor vo väčších dávkach škodí

Škodí najmä zubom, prispieva k vývoju zubného kazu. Najmä, keď je cukor používaný vo forme lepkavých sladkostí, ktoré zostávajú na zuboch.

Sladké jedlá kompenzujte vitamínom B

prijímať cukor škodí zubomAk máte radi sladké jedlá a doprajete si ich naozaj častejšie, jedzte zároveň jedlá bohaté na vitamín B. Ten je obsiahnutý najmä v pečeni, vajciach.

Pri odbúravaní cukru v tele sa spotrebováva väčšie množstvo vitamínu B1. Jeho nedostatok sa často prejavuje menšou výkonnosťou a poruchami koncentrácie.

Sladkosti bez cukru?

U cukríkov, žuvačiek a iných sladkostí, ktoré majú označenie, že sú bez cukru, jete náhrady cukru. Tieto látky môžu pôsobiť nadúvanie a črevné ťažkosti. Ohrozené sú hlavne malé deti, ktoré rady maškrtia. Miesto týchto sladkostí s umelými náhradami cukru jedzte radšej viac zeleniny a ovocia.

Ak chcete prijímať cukor, jedzte potraviny s celulózou


Celulóza nie je štiepna, nevstrebáva sa a je pre náš organizmus jednou z najdôležitejších balastných látok. Celulóza normalizuje funkciu čriev, znižuje rýchlosť vstrebania cukrov do organizmu, pomáha regulovať hladinu cukru v krvi u diabetikov.

Hoci to znie čudne, je pravdivé, že čím viac cukru zjete, tým väčší dostávate hlad.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20%!

Tip: Momentálne prebieha aj akcia 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!


Mohlo by vás zaujímať

Ako skoncovať so stresom nadobro

Skoncujte so stresom už nadobro!

Stresujúce obdobie už zažil snáď každý z nás. Stres niekedy vytvára v našom tele pocit …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.