Zdravie a krása

Ako správne prijímať cukor pri stravovaní?

prijímať cukorPrijímať cukor môžeme podľa vlastností a chemického zloženia cukru a tie sa delia na niekoľko druhov. Jednoduché, dvojité a zložené cukry. A keďže ľudský organizmus môže stráviť iba jednoduché cukry, musia sa všetky rozštiepiť na cukry jednoduché. Cukor repný a trstinový, ktorý najviac prijímame, patrí medzi di-sacharidy-dvojité cukry, musí sa rozštiepiť v cukry jednoduché. Inak by ho naše telo nemohlo ďalej zužitkovať.

Tipy ako správne prijímať cukor

Slaďte primerane a tým si zaistíte z väčšej časti správny príjem cukru do tela. Myslite tiež na to, že veľa potravín, u ktorých by ste to nepredpokladali, obsahuje značné množstvo cukru.

Majte tiež na pamäti, že nie je príliš správne utešovať deti sladkosťami.

Cukor v podobe medu

prijímať cukor v podobe meduMed je zdravou a vynikajúcou potravinou, ktorá obsahuje až 80% cukru – glukózu, fruktózu a trstinový cukor.

Ďalšou prednosťou medu je obsah minerálov a stopových prvkov.

Dodajte telu energiu

Cukry a škroby sú najdôležitejšími zo skupiny uhľohydrátov a podstatným zdrojom energie pre náš organizmus.

Uhľohydráty obsahujú tiež obilniny, zemiaky, strukoviny i zelenina. Priemerná denná potreba uhľohydrátov je 300 až 500 gramov.

Jednoduché cukry

Hroznový cukor je príkladom jednoduchého cukru a je organizmom rýchlo strávený a spotrebovaná energia je rýchlo nahradená aby telo mohlo byť opäť plne výkonné

Prijímať cukor vo väčších dávkach škodí

Škodí najmä zubom, prispieva k vývoju zubného kazu. Najmä, keď je cukor používaný vo forme lepkavých sladkostí, ktoré zostávajú na zuboch.

Sladké jedlá kompenzujte vitamínom B

prijímať cukor škodí zubomAk máte radi sladké jedlá a doprajete si ich naozaj častejšie, jedzte zároveň jedlá bohaté na vitamín B. Ten je obsiahnutý najmä v pečeni, vajciach.

Pri odbúravaní cukru v tele sa spotrebováva väčšie množstvo vitamínu B1.

Jeho nedostatok sa často prejavuje menšou výkonnosťou a poruchami koncentrácie.

Sladkosti bez cukru?

U cukríkov, žuvačiek a iných sladkostí, ktoré majú označenie, že sú bez cukru, jete náhrady cukru. Tieto látky môžu pôsobiť nadúvanie a črevné ťažkosti.

Ohrozené sú hlavne malé deti, ktoré rady maškrtia. Miesto týchto sladkostí s umelými náhradami cukru jedzte radšej viac zeleniny a ovocia.

Ak chcete prijímať cukor, jedzte potraviny s celulózou

Celulóza nie je štiepna, nevstrebáva sa a je pre náš organizmus jednou z najdôležitejších balastných látok. Celulóza normalizuje funkciu čriev, znižuje rýchlosť vstrebania cukrov do organizmu, pomáha regulovať hladinu cukru v krvi u diabetikov.

Hoci to znie čudne, je pravdivé, že čím viac cukru zjete, tým väčší dostávate hlad.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button