AkoaPreco.com / Zdravie a krása / Ako správne prijímať cukor pri stravovaní?

Ako správne prijímať cukor pri stravovaní?

prijímať cukorPrijímať cukor môžeme podľa vlastností a chemického zloženia cukru a tie sa delia na niekoľko druhov. Jednoduché, dvojité a zložené cukry. A keďže ľudský organizmus môže stráviť iba jednoduché cukry, musia sa všetky rozštiepiť na cukry jednoduché. Cukor repný a trstinový, ktorý najviac prijímame, patrí medzi di-sacharidy-dvojité cukry, musí sa rozštiepiť v cukry jednoduché. Inak by ho naše telo nemohlo ďalej zužitkovať.


Tipy ako správne prijímať cukor

Slaďte primerane a tým si zaistíte z väčšej časti správny príjem cukru do tela. Myslite tiež na to, že veľa potravín, u ktorých by ste to nepredpokladali, obsahuje značné množstvo cukru. Majte tiež na pamäti, že nie je príliš správne utešovať deti sladkosťami.

Cukor v podobe medu

prijímať cukor v podobe meduMed je zdravou a vynikajúcou potravinou, ktorá obsahuje až 80% cukru – glukózu, fruktózu a trstinový cukor. Ďalšou prednosťou medu je obsah minerálov a stopových prvkov.

Dodajte telu energiu

Cukry a škroby sú najdôležitejšími zo skupiny uhľohydrátov a podstatným zdrojom energie pre náš organizmus. Uhľohydráty obsahujú tiež obilniny, zemiaky, strukoviny i zelenina. Priemerná denná potreba uhľohydrátov je 300 až 500 gramov.

Jednoduché cukry

Hroznový cukor je príkladom jednoduchého cukru a je organizmom rýchlo strávený a spotrebovaná energia je rýchlo nahradená aby telo mohlo byť opäť plne výkonné


Prijímať cukor vo väčších dávkach škodí

Škodí najmä zubom, prispieva k vývoju zubného kazu. Najmä, keď je cukor používaný vo forme lepkavých sladkostí, ktoré zostávajú na zuboch.

Sladké jedlá kompenzujte vitamínom B

prijímať cukor škodí zubomAk máte radi sladké jedlá a doprajete si ich naozaj častejšie, jedzte zároveň jedlá bohaté na vitamín B. Ten je obsiahnutý najmä v pečeni, vajciach.

Pri odbúravaní cukru v tele sa spotrebováva väčšie množstvo vitamínu B1. Jeho nedostatok sa často prejavuje menšou výkonnosťou a poruchami koncentrácie.

Sladkosti bez cukru?

U cukríkov, žuvačiek a iných sladkostí, ktoré majú označenie, že sú bez cukru, jete náhrady cukru. Tieto látky môžu pôsobiť nadúvanie a črevné ťažkosti. Ohrozené sú hlavne malé deti, ktoré rady maškrtia. Miesto týchto sladkostí s umelými náhradami cukru jedzte radšej viac zeleniny a ovocia.

Ak chcete prijímať cukor, jedzte potraviny s celulózou


Celulóza nie je štiepna, nevstrebáva sa a je pre náš organizmus jednou z najdôležitejších balastných látok. Celulóza normalizuje funkciu čriev, znižuje rýchlosť vstrebania cukrov do organizmu, pomáha regulovať hladinu cukru v krvi u diabetikov.

Hoci to znie čudne, je pravdivé, že čím viac cukru zjete, tým väčší dostávate hlad.


Mohlo by vás zaujímať

recept na zázvorové cukríky

Ako vyrobiť domáce zázvorové cukríky?

Bolí vás hrdlo alebo vás trápi kašeľ? Nekupujte zbytočne predražené pastilky obsahujúce umelé sladidlá a …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.