Recepty

Ako upiecť jahodový koláč s tvarohom?

jahodový koláč s tvarohomJahodový koláč s tvarohom nie je tak sýty a mastný, ako jahodové dezerty pripravené s maslovo-tvarohovým krémom. Napriek tomu sa však radí medzi dezerty a delikatesy. Príprava je o niečo náročnejšia. Ako ho teda upiecť? Ponúkame recept a pokyny.

Čo je jahodový koláč s tvarohom potrebné:

  • jahody (čerstvé alebo mrazené)
  • práškový cukor
  • prášok do pečiva
  • 5 vajec
  • mlieko
  • tvaroh
  • vanilkový pudingový prášok
  • maslo
  • strúhaný kokos

Jahodový koláč s tvarohom je slávnostný dezert, najčastejšie ponúkaný ku káve, čaju alebo aj vínu. Dá sa ponúknuť aj na detských oslavách – krstiny, narodeninové oslavy atď..

Postup prípravy jahodového koláča s tvarohom krok po kroku

Pre aspoň čiastočnú ľahkosť práce budeme merať prísady pre jahodový koláč s tvarohom 250 ml šálkou.

Do misy alebo ľubovoľnej nádoby dáme dva a pol hrnčeka polohrubej múky, pol kocky rastlinného tuku na pečenie (typu Hera), pol šálky práškového cukru, polovicu prášku do pečiva, dva žĺtky a šesť polievkových lyžíc mlieka.

Pripravíme hladké cesto, zakryjeme ho mikroténom a vložíme do chladničky, kde ho necháme pol hodinu odpočívať.

Dva balíčky tvarohu (mäkký, nemusí byť tučný) rozmiešame s tromi žĺtkami, polovicou šálky práškového cukru, jedným vanilkovým pudingovým práškom, dvoma lyžicami rozpusteného pravého masla a štyrmi lyžicami mlieka.

jahodový koláčTuhým cestom vylejeme plech. Nie je potrebné ju predtým vymastiť maslom. Cesto husto povykladáme čerstvými alebo mrazenými jahodami.

Zalejeme tvarohovou hmotou, ktorú dobre vyhladíme, aby sa dostala aj medzi jahody.

Plech vložíme do mierne nahriatej trúby a pri 180 stupňov pomaly pečieme. Robíme to dovtedy, kým nie je povrch tvarovanej vrstvy tuhý, a nie hnedý (prihorený).

Z piatich zvyšných bielok vyšľaháme šľahačom tuhý sneh, do ktorého zamiešame pol hrnčeka práškového cukru a jeden celý hrnček strúhaného kokosu.

Čiastočne upečený koláč vyberieme z trúby, navrch dáme kokosový sneh a vrátime ho späť do trúby. Teplota sa zníži na 150 stupňov a po dobu asi 20 minút sa koláč pečie pri mierne otvorených vrátach trúby.

Ak je povrch kokosového snehu tuhý a má béžovú farbu, je to ten správny čas vybrať ho z trúby, rozkrájať ho a pochutnať si na ňom.

Tip

Ak posilňujete, športujete alebo si udržiavate fit líniu, tento koláč nie je pre vás veľký hriech. Tvaroh obsahuje vysoké percento bielkovín, ktoré napomáhajú rastu svalovej hmoty.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button