Recepty

Ako upiecť ovocný koláč?

kysnutý ovocný koláč

Aj keď by asi ovocný koláč mal byť guľatý, označenie ovocný koláč sa vžilo pre typ múčnika, kedy je na surové cesto rozložená spoločne upečená vrstva ovocia. Môže sa jesť teplý, ale častejšie si koláč s ovocím dáme studený. Existuje nepreberné množstvo receptov, ako ho upiecť. Prinášame recept na lacný, ale veľmi chutný ovocný koláč, ktorý by mal pomôcť udržať tradície slovenskej kuchyne.

Čo je na ovocný koláč potrebné:

  • suroviny podľa návodu
  • ovocie (môže byť aj zmes)
  • kuchynské vybavenie
  • rúra na pečenie

Mnohí ľudia s nostalgiou spomínajú na ovocný koláč svojho detstva, ktorý pekla ich babička (mamička). Tajomstvo „babičkovských“ koláčov ale býva jednoduché – koláč sa predtým robil najčastejšie z kysnutého cesta, a pred ním majú niektoré súčasné gazdinky trochu „rešpekt“. Pritom je kysnuté cesto výrobne veľmi lacné, málo tučné a umiernene sladké  a pri troche skúseností sa na ňom nedá čo pokaziť.

Niektoré kuchárky sa smelo púšťajú do pečenia pizze, ale kysnutého cesta na koláč sa obávajú. Je to v podstate to isté, takže nie je potrebné sa obávať.

Postup prípravy ovocného koláča krok po kroku

Ovocný koláč môžeme piecť v okrúhlej forme (aby to bol koláč aj na pohľad), ale nič sa nestane, keď ovocný koláč budeme piecť na plechu.

Na dva plechy si pripravíme pol kilogramu hladkej alebo polohrubej múky, jeden balíček droždia, jedno vajce a jeden žĺtok, pol hrnčeka (asi 120 gramov) rozpustenej zmesi tuku (olej, rastlinné maslo, ale pokojne aj trocha masti), lyžičku soli (bez nej je cesto „jalové“), štyri deci mlieka, 100 gramov pieskového (kryštálového) cukru, kôru z polovice citróna.

Príprava cesta na ovocný koláč

Z mlieka oddelíme dva deci, ohrejeme, aby bolo vlažné, rozpustíme v ňom kvasnice, lyžicu cukru, lyžicu múky, rozmiešame a necháme vzísť kvások (pení).

V múke rozmiešame soľ a cukor a vlejeme do nej kvások, pridáme vajce a žĺtok (alebo len jedno celé vajce) a začneme spracovávať cesto.

Podľa potreby prilievame zvyšné mlieko. Keby bolo cesto moc riedke, prisypeme opatrne trochu múky. Cesto musí byť hladké a nesmie sa lepiť na steny misy.

príprava koláčuCesto zakryjeme čistou utierkou a dáme kysnúť. Malo by to byť na vlažnom mieste, ale nesmie byť príliš teplé (tren nie radiátor), aby sa cesto nespařilo.

Cesto je vykysnuté asi po pol hodine. Rozdelíme na dva diely a roztiahneme je po celej ploche vymasteného plechu.

Vrstva musí byť tenká a rovnomerná (pečením nadobudne). Zapneme rúru na najvyšší stupeň. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť rúru.

Zdobíme ovocím a posýpkou

ovocný koláčPoukladáme ovocie. Ovocie bude po upečení kyslejšie, preto ho ešte pocukrujeme.

Do cukru môžeme pridať vanilkový cukor alebo mletú škoricu. Alebo môžeme ovocie na ovocnom koláči posypať „žmolenkou“ (posýpkou) z múky, masla a práškového cukru (pomer 2: 1: 2). Alebo dáme posýpku len na časť koláča, aby boli rôzne kúsky. Necháme ešte asi desať minút kysnúť.

Pečenie ovocného koláča v rúre a servírovanie

Plech (alebo oba plechy, podľa typu rúry) vložíme do rúry, teplotu znížime na 180 stupňov a pečieme asi 20 minút.

Potom ovocný koláč skontrolujeme – okraje musia mať farbu upečeného cesta – potom je ovocný koláč z kysnutého cesta upečený celý. Prvých desať minút rúru neotvárame. Že sa pečenie blíži k záveru spoznáme aj podľa vône.

Upečený koláč necháme trochu vychladnúť a podávame teplý (k obedu), alebo ho necháme vychladnúť a narežeme na porcie, ktoré kladieme na tácku. Koláč z kysnutého cesta zostane dlho vláčny, ale málokto sa o tom môže presvedčiť, zvyčajne zmizne v ten istý deň po upečení.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button