PrečoZdravie a krása

Prečo používať olivový olej?

olivový olejOlivový olej je veľmi obľúbený v Stredomorí a u nás ho tiež začína používať čím ďalej viac ľudí. Pre svoje skvelé vlastnosti je neoddeliteľnou súčasťou kuchyne v Taliansku, Grécku, Španielsku a ďalších krajinách. Čím je tak prospešný a aké výhody nám používanie olivového oleja prinesie?

Extra panenský a panenský olivový olej

Kvalitný olivový olej sa vyrába z olív mechanickým lisovaním za studena. Olivy sa po zbere umyjú, drvia a lisujú. Získané oleje sa potom ešte filtrujú. Takýto olej má označenie panenský alebo extra panenský. Extra panenský olej musí prejsť chuťovou skúškou s najvyšším hodnotením, panenský má hodnotenie nižšie.

zdravá strava a olejKvalitný olej sa hodí pre studenú aj teplú kuchyňu. Práve vďaka spracovaniu za nízkych teplôt si olej zachováva maximum prospešných látok. Pre svoje blahodarné účinky býva označovaný ako tekuté zlato.

Kvalitu oleja ovplyvňuje okrem spôsobu spracovania aj krajina pôvodu olív, lokalita, nadmorská výška, klíma a čas zberu.

Nenasýtené mastné kyseliny

Jeho prospešné vlastnosti sú dané predovšetkým vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín. To sú zdraviu prospešné tuky, ktoré dokážu regulovať hladinu cholesterolu v krvi a tiež znížiť celkový krvný tlak. Naše telo si tieto tuky nevie samo vyrobiť, preto je olivový olej ich dobrým zdrojom.

Vďaka vlastnostiam nenasýtených mastných kyselín funguje olivový olej ako prevencia ochorení srdca a ciev, proti arterioskleróze a infarktom.

Antioxidanty

Ďalšími prospešnými látkami v olivovom oleji sú vitamíny K, A, D, E, ktoré fungujú ako antioxidanty. Tie ochraňujú telo pred účinkami voľných radikálov a pomáhajú spomaliť starnutie organizmu.

Vitamín E navyše posilňuje niektoré imunitné reakcie a znižuje nebezpečenstvo vzniku srdcových chorôb a niektorých druhov rakoviny.

Pozitívne účinky olivového oleja na organizmus

extra panenský olivový olej

Vďaka antioxidantom, nenasýteným mastným kyselinám a ďalším látkam, ktoré olivový olej obsahuje, má olej tieto priaznivé účinky na ľudský organizmus:

 • reguluje množstvo cholesterolu v krvi
 • pomáha znižovať krvný tlak
 • chráni pred ochorením srdca a ciev
 • posilňuje imunitný systém
 • podporuje metabolizmus cukrov a tukov
 • funguje ako prevencia proti rakovine
 • pozitívny vplyv na zdravú črevnú mikroflóru – podporuje trávenie a tvorbu žlče
 • pomáha pri chudnutí – obsahuje menej kalórií než ostatné tuky
 • priaznivo ovplyvňuje regeneráciu pokožky a predchádza jej predčasnému starnutiu
 • má pozitívne účinky na funkciu pečene, žlčníka a pankreasu
 • telu dodáva minerály – draslík, vápnik, železo, horčík

Uchovávanie olivového oleja

Panenský olivový olej je vhodný pre studenú aj teplú kuchyňu. Aby si zachoval svoju chuť a kvalitu je dôležité ho skladovať v tme a chlade. Ak ste olivový olej ešte nevyskúšali, určite ho skúste a uvidíte, že vám zachutí.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button