Ako uvariť fazuľový guláš?
Fazuľový guláš je lacné a výdatné jedlo, ktoré majú v obľube viac muži, aj keď ženám tiež veľmi chutí. Len ženy si fazuľový guláš niekedy nedajú z estetických dôvodov. Tento guláš patrí k nadúvacím jedlám, a s tým sa jednoducho musí počítať. Cez víkend či na chalupe si fazuľový guláš radi pripravíme. Ako urobiť fazuľový guláš? Prinášame návod na jeho základnú podobu aj možné varianty.
Na fazuľový guľáš budete potrebovať:
- varená fazuľa
- cibuľa
- olej alebo iný tuk
- soľ, mletá paprika, rasca
- základná kuchynská výbava
Návod na prípravu fazuľového gulášu
Fazuľový guláš je z nutričného hľadiska zdravé jedlo. A pripravujeme ho z čerstvých surovín (nie z konzerv a polotovarov), guláš je celkom lacný.
Nevýhodou je pomerne dlhá doba varenia fazule, a teda spotreba energie.
Doba varu sa však zníži až o dve tretiny, keď fazuľu vopred namočíme a k vareniu použijeme tlakový hrniec.
Akú fazuľu použiť
Guláš pripravujeme najčastejšie z farebných fazúľ: červených, strakatých aj čiernych. Biela fazuľa alebo zelená fazuľa mungo majú trochu inú chuť, ktorá ich predurčuje skôr k iným typom úpravy (robené, na kyslo, s paradajkovou omáčkou a podobne).
Fazuľu kupujeme v bežných obchodoch zvyčajne v pol kilovom balení. Veľké ploché strakaté fazule sa objavujú na tržniciach ako tovar predávaný na váhu.
Pred úpravou je potrebné fazuľu najprv prepláchnuť, aby sa zbavila mechanických nečistôt a prímesí. Potom fazuľu na niekoľko hodín namočíme, čím napučia, nasajú vodu a zmäknú.
Objem vody musí preto byť asi dvojnásobný. Fazuľu varíme vo vode, v ktorej sa mačala, iba ju doplníme. Pretože bude fazuľa na začiatku varu peniť, použijeme dostatočne veľký hrniec aby sa nám pena nevyšla von.
Fazuľu na fazuľový guláš varíme bez soli, so soľou by stvrdla. Kedysi sa ku fazuli dávala aj jedlá sóda ale od toho sa už dávno upustilo, podľa odborníkov na výživu vraj sóda zapríčiňuje stratu niektorých hodnotných látok – najmä vitamínov.
Ako dlho fazuľový guláš variť
V tlakovom hrnci varíme namočenú fazuľu asi 25 až 30 minút, v obyčajnom hrnci 80 až 100 minút. Záleží na druhu fazule. Stav uvarenia(a to aj v tlakovom hrnci) kontrolujeme. Uvarená fazuľa je celistvá, ale vnútri dokonale mäkká. Nesmie byť na jazyku krupičkovitá.
Uvarenú fazuľu scedíme, ale vodu z varenia nevylievame. Na troch lyžiciach oleja alebo väčšej lyžici masti speníme dve cibule nakrájané na pol kolieska alebo na mesiačiky.
Keď je cibuľa zlatá, pridáme vrchovatú lyžicu mletej sladkej papriky a lyžičku drvenej rasce. Korenie necháme chvíľku speniť a hneď naň nasypeme fazuľu. Premiešame a podlejeme vodou z varenia, aby bola fazuľa ponorená.
Tip na článok: Ako uvariť fazuľový guláš so zemiakmi?
Uvedieme do varu, prisolíme alebo do budúceho fazuľového gulášu pridáme bujónovú kocku.
Chvíľu varíme, aby cibuľa zmäkla. Niektorá fazuľa sa rozvarí, praskne a sama začne guláš zahusťovať. Niektorým fazuliam pomôžeme tým, že ich roztlačíme.
Preto niekedy netreba zahusťovať múkou. Len v prípade, že sa jedná o druh fazule, ktorá moc nepraská, zahustíme guláš zátrepkou z vody a múky.
Nakoniec doladíme chuť pridaním roztlačeného cesnaku, štipľavej alebo chilli papriky a mletého čierneho korenia.
Fazuľový guláš vylepšíme, keď na cibuľový základ pridáme nakrájanú dobrú údeninu alebo varené alebo údené mäso; keď urobíme základ z podusenej cibule, zelených paprík a paradajok; keď zátrepku rozmiešame v smotane; keď ku fazuli pridáme udusené zemiaky; keď do fazuľového základu pridáme zvyšný hovädzí guláš.
Fazuľový guláš môžete podávať
Fazuľový guláš podávajte v hlbokých tanieroch, jumbo-hrnčekoch alebo v bujonových miskách.
Zvyčajne je zvykom prikusovať ku nemu chlieb alebo iné pečivo. Guláš jeme teplý, ale niektorým ľuďom chutí aj mierne vychladený guláš.
Tipy ako vylepšiť fazuľový guláš
Aj pre tento guláš platí, že je chutnejší, keď sa varí vonku v kotlíku.
V prípade, že múku z rôzných dôvodov použiť nechcete, guľáš môžete zahustiť aj inak. Odoberte jednu, alebo dve naberačky guľášu, romixujte a vráte späť . Nechajte ešte prevrieť a môžete podávať.