Recepty

Ako upiecť krehké piškótové cesto?

ako pripraviť krehké piškótové cestoPonúkame vám recept na krehké piškótové cesto na plech alebo na tortu. Piškótové cesto je základom k výrobe bublaniny, torty, rolády, rezov a iných skvostných zákuskov s nekonečnou inšpiráciou. Napriek tomu, že je piškótové cesto veľmi jednoduché a pohodlné na prípravu, nemusí sa vždy dobre vydariť. Správne piškótové cesto by malo byť jemné a nadýchané. Povieme si pár tipov k tomu, ako správne pripraviť krehké piškótové cesto.

Čo je potrebné na krehké piškótové cesto:

  • 6 ks vajec
  • 6 lyžíc krupicového cukru
  • 12 lyžíc polohrubej múky
  • 2 lyžice teplej vody
  • Polovicu prášku do pečiva

Postup prípravy krehkého piškótového cesta krok po kroku

Aké zásadné pravidlo je nutné dodržať, aby sa vám piškótové cesto vydarilo? Z pohľadu ingrediencii platí pre piškótové cesto jedno pravidlo: na jedno vajce treba 1 lyžicu krupicového cukru a 2 lyžice polohrubej múky.

krehké piškótové cestoNa tortovú formu budú stačiť 4 vajcia a k tomu úmernú časť cukru a polohrubej múky. Prášku do pečiva budete potrebovať tak na špičku noža.

Pre krehké piškótové cesto na plech bude vhodné použiť 6 až 8 vajec, tu bude znovu záležať na veľkosti formy, pokiaľ si to vyskúšate teraz, budete do budúcna vedieť, koľko vajec chcete použiť.

Pokiaľ chcete trochu viac cesta, tak množstvom vajec nešetrite. Najprv oddeľte žĺtka od bielok a samotné bielka vyšľahajte.

Keď sa vám začne z bielok tvoriť sneh, vsypete doň polovičné množstvo cukru a bielka vyšľaháte do tuhého snehu.

príprava krehkého piškótového cestaTeraz vyšľaháte žĺtka s druhou polovicou cukru do bielej peny. Sneh do žĺtka vmiešavajte len zľahka, akoby ste ho zabaľovali. Potom postupne pridávajte polohrubú múku s práškom do pečiva.

Múku opäť vmiešavajte len zľahka, nič už nešľahajte, inak by vám cesto mohlo „spadnúť“. Krehkosť piškótového cesta je závislá na dostatočnom vyšľahaní žĺtkov a bielok.

Nesmiete však žĺtka šľahať príliš dlho. Ak používate elektricky šľahač, môže sa vám to veľmi ľahko stať.

Pri extrémnom vyšľahaní sa vám po upečení môže piškótové cesto v strede formy prepadnúť. Chce to cit a hlavne skúsenosť, preto si vyskúšajte na tomto ceste, aká doba šľahania je optimálna.

Ako správne upiecť krehké piškótové cesto

Hotové krehké piškótové cesto vlejete do vymastenej a posýpanej formy alebo na plech a dáte ho do predhriatej rúry.

Cesto pečiete pri teplote 170 až 180 stupňov Celzia po dobu cca 10 minút, podľa výšky cesta pár minút hore-dolu. Podstatou je hlavne to, aby sa vám cesto nevysušilo. Skúšku cesta uskutočníte špajdľou, pokiaľ ostane suchá, tak je cesto hotové.

Ďalším praktickým ukazovateľom pripraveného cesta je to, že okraje cesta odstávajú od plechu. Behom pečenia piškótového cesta rúru neotvárajte.

Pokiaľ musíte (napr. kvôli tomu, že nemáte sklenený otvor alebo svetlo v rúre), otvoríte rúru len trochu a opatrne ju znovu zatvoríte. Aj samotným buchnutím otvoru môžete krehkosť cesta „zraziť“. Piškótové cesto nikdy nepreklápajte za horúca. Počkajte, kým vám cesto pekne vychladne.

Prečítajte si aj recepty ako urobiť cesto:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button